Karın Ağrısı Nasıl Geçer: Karın Ağrısına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 12 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 604 defa okundu

Karın Ağrısı Nasıl Geçer: Karın Ağrısına Bitkisel Çözüm

karın ağrısına bitkisel çözüm

karın ağrısına bitkisel çözüm

Karın ağrısı neden olur?

Karın ağrısı sık sık yaşanabilecek bir durumdur. Birçok nedeni olabilir. Bu nedenler başka hastalıklara bağlı olarak gelişebileceği gibi aynı zamanda karın içerisinde oluşan bir takım durumların sonucunda da gelişebilir. Tıbbi ilaçlar olduğu gibi birçok bitkisel ilaç da bulunmaktadır. Her ne kadar bitkisel ilaçların kullanılması önerilse de yine de doktora danıştıktan sonra ilaç kullanmak gerekmektedir.
Karın ağrısının tedavisi genel olarak 2 yöntemle incelenebilir. Bu 2 yöntem şu şekilde sıralanabilir:

Karın ağrısı ve mide bulantısına ne iyi gelir?

1. Karın ağrısı için su tüketimi

Karın ağrıları aynı zamanda mide bulantısına da neden olabilir ki bunun nedeni de midede dehidrasyon yaşanmasıdır. Vücut susuz kalmış ise, iyileşme süreci çok daha uzun sürer ve her zamankinden daha güçlü mide bulantı hissedilir. Karnın bu tip durumlarda sulu tutulması için 15 dakika içerisinde arasında en az 5 dakika olacak şekilde 2 su bardağı su içilmelidir.
Elektrolit dengeyi sağlayan spor içeceklerinin tüketilmesi de etkili olabilir. Bunlar, sodyum ve potasyum içerikleri ile karnı ağrıyan kişinin midesinin bulanmasına neden olan bozulmuş elektrolit dengeyi tekrar düzene sokar.
Nane, papatya ya da zencefil çayının bal ile beraber tüketilmesi yararlı olabilir. Bu üç ot, karın ağrısı ile beraber oluşan bulantı hissinin azaltılmasında yardımcı olur

2. Karın ağrısına iyi gelen yiyecekler

Yumuşak ve hazmı kolay gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Kişinin mide ağrılarını yok etmek ve bununla beraber aynı zamanda vücudun karın ağrısı nedeniyle hazmedemeyip eksik kaldığı maddelerin tekrar vücuda sağlanması için çok önemli bir adımdır. Baharatlı, yağlı ya da şeker dolu olan yulaf ezmesi, et suları, tost, kraker, pirinç gibi gıdaların asla tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca bu durumda yararlı ve doğal bakterilerin de vücuda zarar vermemesi için süt ve benzeri ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

3. Karın ağrısını neler geçirir?

Cola şurubu denenmelidir. Cola şurubunun tadı çoğu zaman için tatlı meşrubatlar gibidir. Şurup, yıllardır mide bulantısının tedavisi için kullanılan ve buz eklendikten sonra yudumlanarak içilen doğal bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Kişinin mide bulantısını hafifletmek için 3 saatte bir 1 ya da 2 çorba kaşığı bu şuruptan içmek gerekmektedir.

4. Karın ağrısına karbonat

Karbonat da etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Ancak bu madde tek başına eriyik olabileceği için su ile beraber alınması gerekmektedir. Bir su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı karbonat karıştırılır. Bu karışımın yavaş yavaş içilmesi gerekmektedir. Tedavinin 2 saat sonra tekrarlanması durumunda kişinin karın ağrısıyla beraber oluşan mide bulantısı birkaç saat içinde kaybolacaktır.

5. Karın ağrısına iyi gelen besinler

Elma sirkesi içmek de işe yarayacak bir tedavi yöntemidir. İstenmeyen besinlerin oluşturduğu mide bulantısını geçirmek için besinlerin midede emilmesini sağlamak gerekir. Bunu asidik düzeyi arttırarak en iyi sağlayan madde sirkedir. Özellikle elma sirkesinin kullanılması mide bulantısının üzerindeki etkileri yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. 2 ya da 3 yemek kaşığı elma sirkesi bir su bardak ılık suyun içerisine eklenerek güzelce karıştırılır. Çözüm teşkil etmesi için mide bulantısı kaybolana kadar 2 saatte bir bu karışım içilir.

6. Karın ağrısı için nane limon

Nane çayı içmek de etkili olacaktır. Nane çayının bulantı giderici etkilere sahip bir çay olduğu kanıtlanmıştır. Yarım litre kadar kaynar suyun içerisine 1 çorba kaşığı kuru nane eklenir. Bu karışımın yarım saat kadar daha kaynaması ve bu şekilde demlenmesi beklenir. Bir süre ılınması beklenir ve dayanılabilecek sıcaklığa geldikten sonra karışım içilir. Nane çayı içerken, nane yapraklarını çay içerken tüketmek çok daha etkili sonuçların görülmesini sağlayacaktır. Bu durumda nane çayının yanı sıra haşlanmış nane yapraklarını tüketmek de bir başka tedavi yöntemidir.

7. Karın ağrısı egzersizleri

Tabii ki birçok mideye etki eden bitkisel ya da kimyasal ilaç kullanılabilmektedir. Ancak bunun yanı sıra vücudun metabolizmasının doğru yönlendirmek gerekmektedir. Bunun için yapılabilecek en iyi şey ise düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Egzersizin düzenli olarak yapılması kan dolaşımını sindirimi kolaylaştırır. Bu şekilde karın ağrılarının da önüne geçilmektedir.

8. Karın ağrısı ve kusmak

Çoğu insan kusmaktan korkar ya da çekinir. Ancak karın ağrısından ve bununla beraber gelişen mide bulantısından kurtulmanın en kısa yolu kusmaktır. Bulantıya neden olan, yani bulantının oluşmasının etkenleri olan elektrolit denge bozukluğu ve asidik denge bozukluğu hala daha sindirilememiş bir şekilde midede duran besinlerden dolayı gelişmektedir. Kusma ile bu besinin dışarı çıkarılması kusmanın ardından kısa bir süre içerisinde bulantının tamamen geçmesini sağlayacaktır. Bu kısa süre saniyelerle ölçülmektedir.

9. Karın ağrısı için ilaç

Tüm bu bitkisel tedavilerin yanı sıra kişi isterse kimyasal ilaç da kullanabilir. Bu kimyasal ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir ancak yine de çoğu kişide yan etkilere neden olabilirler. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Miktarı sıklığı ve diğer kullanım şartları mutlaka doktorla beraber kararlaştırılmalıdır.

10. Zararlı alışkanlıklardan kaçınmak

Uyuşturucu ve alkolden kaçınmak gerekmektedir. Bu iki madde midenin yoğun derecede tahriş olmasına neden olur ve bu yüzden kişi mide bulantısı hissetmeye başlar. Karnı ağrıyan bir kişinin bu esnada bu maddeleri tüketmesi ağrının katlanmasına ve dayanılmaz bir hal almasına neden olur.

11. Karın ağrısına soğuk kompres

Sıcak kompres uygulanması mide kramplarının dinmesini sağlayacaktır. Midenin üstüne ısıtma işleminin uygulanması ile mide kaslarının gevşemesi, kasılan kasların neden olduğu krampların yok olması sağlanmaktadır. Sıcak su torbası ya da ısıtıldığı zaman şekli ve yapısı bozulmayan bir eşya ısıtıldıktan mide üzerine yerleştirilerek mide kramplarının tedavisi sağlanır. Sıcak su torbasını yanı sıra ısıtılmış bir bez ile karnın sarılması da son derece etkili bir çözüm olacaktır.

12. Karın ağrısına sıcak su

Sıcak bir banyo yapmak da etkili bir çözüm olacaktır. Sıcak suda mide kasları sıcaklıktan dolayı gevşer ve bu şekilde mideye giren kramplar son bulur. Kramplarla beraber aynı zamanda karındaki sürekli ağrıların tedavi edilmesinde de etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Günde en az bir kez, 15 20 dakika boyunca sıcak su ile duş alınması yeterli olacaktır.

13. Karın ağrısı masajı

Mide masajı olarak tanımlanabilecek, mide üzerine kasları gevşeten masaj yapılması mide kramplarının önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Mide kaslarının kasılması ile oluşan kramplar mide kasları masaj ile gevşetildiğinde yok olacaktır. Bu masajın en kolay tarifi şudur:
Nefesi hiç engellemeyecek kadar hafif bir baskı ile göbek deliği hizasından kasıklara kadar olan bölümün ovulması şeklindedir.

14. Karın ağrısı zencefil tedavisi

Zencefil suyu da denenebilir. Tedavi amaçlı olarak birçok yerde kullanılabilen zencefil bitkisinin alternatif tıptaki kullanımı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Vücut dengelerini koruma özelliği olan birçok bileşeni içerisinde barındırması nedeni ile zencefil oldukça önemli bir bitkidir. Kaynar suya atılan 2 parça zencefil ya da 2 çay kaşığı toz zencefilin demlenmesi için 10 15 dakika kadar daha beklenir ve ardından süzülerek çayı elde edilir. Bu şekilde mide kramplarının önüne geçmek mümkündür.

Yorum Yaz