Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır: Karbonmonoksit Zehirlenmesinin Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 271 defa okundu

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır: Karbonmonoksit Zehirlenmesinin Belirtileri

karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri

karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri

Karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl olur?

Karbon monoksit, kokusuz ve renksiz bir gazdır. Bu gazı üreten cihazlar ise şunlardır:

– Isıtma cihazları
– Şömineler
– Araba egzozları
– Alan ısıtıcılar
– Kömür
– Kamyon ve araba motorları
– Taşınabilir jeneratörler

Herkes karbon monoksit gazına gün boyunca küçük seviyelerde maruz kalır. Karbon monoksit zehirlenmesi bu gazın yüksek miktarlarda solunması durumunda oluşur. Yeterli oksijen alınamaz ve ciğerlere oksijen yerine karbon monoksit dolar. Karbon monoksit zehirlenmesi, doku hasarına ve hatta ölüme yol açabilir. Karbon monoksit zehirlenmesi, son derece ciddi bir durumdur. Siz ya da çevrenizden biri karbon monoksit zehirlenmesi yaşarsa acil olarak hastaneye başvurmalısınız.

Karbonmonoksit zehirlenmesi belirtileri

Karbon monoksit zehirlenmesinin en yaygın belirtileri şunlardır:

– Baş ağrısı
– Halsizlik
– Bulantı
– Kusma
– Kafa karışıklığı
– Baş dönmesi
– Göğüs ağrısı

Çok miktarda karbon monoksit solunduğunda vücutta ve kanda bulunan oksijen değerleri yerini karbon monoksit gazına bırakır. Bu durum, bayılmaya neden olabilir. Bayılmanın ardından müdahale edilmezse vaka ölümle sonuçlanabilir.

Karbonmonoksit kaynakları

Karbon monoksit zehirlenmesi havada bulunan mevcut karbon monoksitin yüksek miktarda olması ile oluşur. Özellikle iyi havalandırılmayan bir yerde bol karbon monoksitli havayı içine çekme sonucunda oluşur. Her evde kullanılabilen soba, gaz sobası, su ısıtıcısı, şömine ve fırın gibi eşyalar karbon monoksit çıkışına sahiptir. Bu cihazlarda oluşacak herhangi bir tepkime ile salınan karbon monoksit gazı artabilir. Bu da karbon monoksit zehirlenmesi riskini artıracaktır. Evinizin daha güvenli olması için bu gibi cihazların yakınına bir karbon monoksit dedektörü yerleştirebilirsiniz.

Karbonmonoksit zehirlenmesi tanısı nasıl konur?

Karbon monoksit zehirlenmesi tanısı için öncelikle kan testi yapılır ve kandaki karbon monoksit oranına bakılır. Alınan kanda 70 ppm değerinde yukarıda karbon monoksit oranı görüldüğünde baş dönmesi görülürken; 150-200 ppm değerlerinde karbon monoksit görüldüğünde bilinç kaybı hatta ölüm gibi durumlar yaşanabilir.

Karbonmonoksit zehirlenmesi nedir nasıl oluşur?

Eğer karbon monoksit zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye başvurursanız hemen tedavi altına alınırsınız. Çünkü karbon monoksit zehirlenmesinde zaman çok önemlidir. Bir an önce vücuttaki karbon monoksitin atılması ve oksijenin geri kazanılması hayati komplikasyonları önlemek için ilk adımdır.

Karbonmonoksit zehirlenmesi ne kadar sürede olur?

Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri bir saat içerisinde görülmeye başlar.

Oksijen tedavisi

Karbon monoksit zehirlenmesi tedavisinde en önemli yöntem kandaki oksijen seviyesini artırmak için hastaya saf oksijen verilmesidir.

Oksijen odası

Başvurulan sağlık kuruluşu karbon monoksit zehirlenmesi yaşayan hastayı basınçlı bir oksijen odasına alabilir. Hava basıncı oksijen odasında normal atmosferik havadan iki kat daha basınçlıdır. Oksijen odası çok şiddetli zehirlenme durumlarında ya da hamile kadınlarda karbon monoksit zehirlenmesi tedavisinde kullanılır Bu tedavi kandaki oksijen seviyesini hızla artırır.

Karbonmonoksit zehirlenmesi ilk yardım:

Karbon monoksit zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız kendinizi tedavi etmeye çalışmayın. Temiz havaya ulaşmaya çalışarak hemen 112’yi arayın. Araba sürerek hastaneye gitmeye çalışmayın. Yolda sürüş sırasında bayılabilirsiniz.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin uzun dönemde sağlık riskleri nelerdir?

Karbon monoksit zehirlenmesinde bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlar şunlardır:

– Beyin hasarı
– Organ hasarı (kalp hasarı dahil)
– Ölüm

Bu potansiyel komplikasyonlar ciddi durumları içerdiği için karbon monoksit zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız en kısa zamanda acil olarak yardım almanız gerekmektedir.

Karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl önlenir?

Karbon monoksit zehirlenmesinden korunmanıza yardımcı olacak önlemler şunlardır:

– Yüksek miktarda gaz yada karbon yayan cihazlar içeren alanları havalandırın.
– Karbon monoksit dedektörü alın ve karbon monoksit kaynağı olabilecek aletlerin yakınına yerleştirin.
– Zehirlendiğinizi düşünüyorsanız sakın uyumayın ya da araba sürmeyin; bunun yerine hemen 112’yi arayarak açık havada ambulansın gelmesini bekleyin.

Yorum Yaz