Kanser Ve Beslenme: Kansere Karşı Faydalı Besinler

Beslenme kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 180 defa okundu

Kanser Ve Beslenme: Kansere Karşı Faydalı Besinler

kansere karşı faydalı besinler

kansere karşı faydalı besinler

Kansere neler iyi gelir?

Kansere neden olan evrim geçirmiş hücreler her zaman daha çok yayılmayı amaçlar. Kanserin günümüzde en başta gelen etkeni kanserojen maddeler içeren besinlerdir. Yanık et ve benzeri kanserojen gıdalar vücudun çeşitli yerlerindeki kanser oluşumunu tetikleyebilirler. Bunun yanı sıra bitki temelli beslenme şekline sahip olan kişiler hem sağlıklı bir kiloyu koruyabilir hem de kanser riskinin azalmasını sağlar. Kansere karşı koruyan besinler şunlardır:

Kanserden koruyan yiyecekler:

– Kansere çilek:

C vitamini, fiber, ellagic asit ve fitokimyasallar içeren yaban mersini, böğürtlen, çilek ve ahududu gibi meyveler kanserle savaşan besinler arasında sayılabilir. C vitamini, vücudun kendi hücrelerinin korunmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidan görevi görür. Çilek tüketimi ile birlikte yüksek lif içeriğinin vücuda alınması kolorektal kanser riskini azaltabilir. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü (AICR) tarafından yapılan araştırmalara göre phytochemical antioksidan gücü olan maddelerin kanserojen etkileri azalttığı ve kanser hücrelerinin üremesinde yavaşlama sağladığı kanıtlanmıştır. Fitokimyasallar, aynı zamanda anti-kanser özellik taşırlar.

– Kansere karşı turpgiller:

Ağız, yutak, gırtlak, yemek borusu ve mide kanserleri turpgillerden olan sebzelerin içerdiği maddeler ve bu maddeler sayesinde kazandığı özellikler ile tedavi edilebilir veya büyümesi durdurulabilir.

Turpgillerden olan sebzeler şu şekilde sıralanabilir:

Brokoli
Karnabahar
Lahana
Brüksel lahanası
Çin lahanası

Laboratuar testlerinden çıkan sonuçlara göre bileşenleri bu şekilde olan sebzeler, kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaktadır. Bu besinlerde kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen maddeler şunlardır:

Glucosinolates
Crambene
İndol-3-karbinol
İsothiocyanates

– Koyu yeşil yapraklı sebzeler:

Koyu yeşil yapraklı sebzeler şu şekilde sıralanabilir:
Lahana
Ispanak
Hardal yeşilliği
Marul
Fiber, folat ve karotenoid mücadele yeteneğini bu yiyeceklerin kanser katkıda bulunur. Herhangi bir biçimde fiber kolorektal kanseri riskini azaltır. Pankreas kanseri riski yeterli folat alımı ile azaltılabilir. Malum aynı derecede leutein ve zeozanthan, yeşil yapraklı sebzeler, karotenoidler vücutta antioksidan olarak hareket ederler.

– Fasulye:

Fasulyenin, mercimek ve bezelyede de olmak üzere, kanser üremesini engelleyen bileşenler içerdiği kanıtlanmıştır. Fitokimyasallar, saponin, proteaz inhibitörleri ve Fitik asit hücrelerini hasarlara karşı korumak için ideal bir besindir. Fasulye, kolorektal kanser riskini azaltabilecek bir sürü lif içerir.

– Kanser ve keten tohumu:

Keten tohumu omega-3 yağ asitlerinin en iyi bitkisel kaynağıdır. Ayrıca çok miktarda lignans maddesi içerir. AICR, lignans, bir tür phytoestrogens olarak kabul edilir ve vücuttaki östrojen hormonunun eylemlerini taklit eder. Phytoestrogens östrojen metabolizması, meme kanserine karşı koruyucu bir etki geliştirebilir. Keten tohumundaki omega 3 yağ asidi, bazı kanser ve kalp hastalıklarına karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Keten tohumu fiber ya da kolorektal kanser bir azalma riski için katkıda bulunur.

– Sarımsak kansere iyi gelirmi?

Sarımsak, allium ailesinin bir üyesidir. Dr. Lenore Arap tarafından yürütülen bir çalışma ve Kuzey Carolina Üniversitesi, Chapel Hill düzenli olarak sarımsak tüketen mide kanseri riskini yarı yarıya azaltabilir. O kişi diğer kişilere göre daha fazla sarımsak tüketiyorsa daha az kansere yakalanma riski taşıyor demektir. Sarımsak bileşenler, bağışıklık hücrelerinin etkinliğini artırır. Sarımsağın faydaları kanser kırmak ve bazı kanser tümörlerin büyümesini durdurmak gibi görünüyor.

– Üzüm

Resveratrol phytochemical içeren üzümler günümüzde mevcuttur. Bu phytochemical üzüm cilt en yoğun ve aynı zamanda meyve suyu. Bir antioksidan ve anti-inflamatuar olarak çalışan bu phytchemical üzüm hem cilde için kullanılabilir hem de meyve suyu olarak kullanılabilir. Tümör büyümesini üzümün içindeki resveratrol maddesinin durdurduğu kabul edilir. Bu yüzden kanser olan kişilere bol üzüm yemesi önerilmektedir.

– Yeşil çay kanseri önler mi?

Yeşil çayın özütünde polifenoller, flavonoidler ve kanseri önleyebilen kateşinler vardır. Yeşil çaydaki kateşinler, laboratuvar çalışmalarında kanser hücrelerinin gelişimini önlemek için potansiyel göstermiştir. Nüfus çalışmaları sırasında yapılan bir araştırmada, yeşil çayı yüksek miktarlarda kullanan kişi ve gruplarda mesane, kolon, mide, pankreas ve yemek borusu kanserlerinin düşük oranda ihtimal dahili olması gözleniyor.

– Soya

Soya fasulyesi, tofu, tempeh ve miso gibi yapılan ürünler, hem isoflaones hem de fitosteroller içerir. Soya da meme ve prostat kanserine karşı koruyucu phytoestrogen yetkileri üzerinde taşır. Genelde meme kanseri riski olan kadınlara soya tüketmeleri önerilir. Meme ve prostat kanserleri, ölçülü düzeyde soya gıdalar tüketen bu nüfusta çok nadir görülür. Ancak takviye içeren soya ve soyalı gıdalardan kaçınmalısınız. Onlar vücuda bir hayli zarar verip tam tersine kanseri tetikleyen besinlerdir. Soya tüketip anti-östrojen tedavisi alan kadınlarda soya tüketim miktarının biraz aşağı indirilmesi gerekmektedir.

– Tahıllar

En iyi kanser mücadele tahıllar lif malı. Fiber kolorektal kansere karşı korur. Tahıllar, antioksidanlar, lignans ve saponinler kaynakları da vardır. Bu bileşenlerin kanser mücadele sözü göstermiştir.

Kanser dünya çapında ölümlere en çok yol açan hastalıklardan birisidir ve çoğu araştırmacı uzmanlar ve doktorlar bu hastalık üzerinde çalışmaktadır. Çünkü bu hastalığın kesin bir tedavisi henüz bulunamamıştır. Ancak tabii ki günümüzde bazı geriletme yöntemleri bulunmuş ve hatta daha sonraki çalışmaların temelini oluşturacak bazı gelişmeler yaşanmış durumdadır.
Kanserde ilk adımlar nelerdir?
Bir anti-kanser diyetine başlamaktır. Anti-kanser diyeti için de ilk hedef: şişmanlık ve obeziteyi önleyerek sağlıklı bir kiloyu korumaktır. Çeşitli kanser tedavilerinde bazı kanserle savaşan maddeleri içeren meyvelerin günde beş öğün yenilmesi ister.

Amerikan Kanser Enstitüsüne göre yenilmesi gereken besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Kepekli tahıllar
– İşlenen kırmızı et
– Kadınlar için günde 1, erkekler için de günde 2 kadeh şarap tüketimi

Kanserden korunmak için nasıl beslenmeli?

Amerikan Kanser Derneği’ne göre çeşitli sebze ve meyvelerin tüketimi akciğer, ağız, yemek borusu, mide ve kolon kanseri riskini düşürmede yardımcı olabilir. Taze ve dondurulmuş ürünler, genelde mikrodalgaya konulduğunda veya aniden ateşe atılarak çözüldüğünde hücrelerinde oluşabilecek değişimler nedeni ile kanserojen ürünler olarak nitelenebilir.
Meyve ve sebzelerin suyu herhangi başka bir etkiye maruz kalmamak koşuluyla sıkıldığında tüm anti-kanser maddeler de sıvının içinde kalır ve bu meyve ve sebze sularının içilmesi kanserle savaş için önemli bir adımdır. Besinlerin suyu vücut tarafından kolayca emilir. Ancak, meyve suyu meyve ve sebze diyet lifi anlamına gelse bile bu etkileri nedeni ile gün içerisinde çok tüketilmemelidir. Gün içerisinde 2 bardaktan fazla meyve ve sebze suyu tüketilmesi kalori sınırının geçilmesine neden olur ki bu da vücut sağlığı için doğru bir durum değildir. Günümüzde insanların yanlış uygulamaları da hastalıkları tetiklemektedir. Tedavi adı altında duyulan her şeyin yapılması vücuda büyük ihtimalle zarar verecektir. Tüm bu besinlerin tüketildiği en doğru diyet planı için bir diyetisyene başvurulabilir. Unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır.

Yorum Yaz