Kanser Hastaları Ne Yemeli: Kanser Hastalarına Beslenme Önerileri

Beslenme kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 318 defa okundu

Kanser Hastaları Ne Yemeli: Kanser Hastalarına Beslenme Önerileri

kanser ve beslenme

kanser hastalarına beslenme önerileri

Kanser hastaları nasıl beslenmeli?

Bazı gıdalar kanser riskini azaltmak için etkili olabilmektedir. Bu gıdaları beslenme düzeniniz içerisinde tüketerek kanserden korunabilirsiniz. Kanser hastalarına önerilen besinler ve kansere karşı koruyucu gıdalar şunlardır:

Kansere karşı koruyan besinler:

Brokoli kansere iyi gelirmi?

Brokoli kanserden korunmak için tüketilen besinlerin başında gelir. Kanser riskini düşürmek için birçok çalışma “turpgillerden” alınan kolorektal maddelerin özellikle akciğer ve mide kanserini önlemede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Kanserle savaşan özellikleri olması muhtemel diğer turpgiller sebzeler ise lahana, karnabahar ve maruldur. Michigan State Üniversitesi’nden bir araştırmaya göre haftalık dört porsiyon lahana yiyen kadınların yaklaşık yüzde 75’inde daha az oranda meme kanseri olasılığı saptanmıştır.

Domates kansere iyi gelirmi?

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalara göre domates ve domates ürünlerinin yumurtalık, mide, pankreas, meme ve prostat kanserleri risklerini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni domates ve domates ürünlerinde bulunan bir bileşik olan likopendir. Bu bileşik kansere yol açan hücre hasarını önlemeye yardımcı olur. Likopen pişmiş domateste kolayca emilir. Doğranmış domates ya da salatada bulunan domates ve domates soslarını bolca tüketebilirsiniz.

Kansere çilek iyi gelir mi?

Kanserle savaşan bileşikler açısında en zengin besinlerden bir diğeri ise yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen gibi antioksidanları barındıran besinlerdir. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre çilek ve diğer meyveler antioksidanlar ile kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Her hafta yeterli porsiyonlarda bu besinlerden tüketirseniz kanserden korunabilirsiniz. Dilerseniz meyve olarak dilerseniz salata ve yemeklerin içerisinde bu besinleri kullanabilirsiniz.

Kırmızı et kanser yapar mı?

Kırmızı et düşünülenin aksine az miktarlarda tüketildiğinde vücuda oldukça yararlıdır. Fakat fazla tüketilmesi kansere neden olabilir. İşlenmiş etler; sığır ya da kuzu eti tüketimi ile kanser riski arasında bir bağlantı olduğu düşünülmektedir. Harvard Tıp Okulu, 50 ila 74 yaşları arasında yaklaşık 150.000 kişi üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışmanın sonucunda fazla işlenmiş ve kırmızı et tüketiminin kolon ve rektum kanser riskini yükselttiği ortaya çıktı. Bu nedenle fazla abartmadan yeterli miktarda işlenmiş kırmızı et tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Alkolün kansere etkisi

Önemli ölçüde tüketilen fazla alkollü içecekler kanser geliştirme riskini artırır. Alkollü içecekler, Amerikan Kanser Derneği (ACS) göre meme kanserini tetikleyen beslenme faktörleri arasında ilk sıralardadır. Amerikan Kanser Derneği, günde 2 ila 5 kadeh içki içen kadınların içki içmeyen kadınlara oranla 1.5 kat daha fazla meme kanserine yakalanma riski olduğunu söylemektedir. Özellikle aile geçmişinde meme kanseri varsa alkol tüketimini sınırlandırmak gerekmektedir.

Doymuş yağlar

Yapılan çalışmalar yüksek yağlı beslenme şekillerinin kadınlarda meme kanserine yakalanma şansını artırdığını ortaya koymuştur. Ulusal Kanser Enstitüsü dergisinde yayınlanan bir çalışmada meme kanseri hastalığına yakalanan insanlarda yüksek yağlı süt ürünleri, çok yağlı peynirler ya da dondurma gibi ürünleri tüketmesi doğrultusunda %50 oranla ölümle karşılaşıldığını söylemektedir. Bu nedenle beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekir. Fazla yağlı yiyeceklerden kaçınmalı bunun yerine daha sağlıklı yağ kaynakları olan fındık, avokado ve balık gibi besinleri tüketebilirsiniz.

Her yıl dünyada çok fazla insan kanser nedeniyle ölüyor. Kanser genetik nedenlerle ortaya çıkabilen bir hastalık olsa da genelde beslenme düzenine bağlı olarak risk oranı değişmektedir. Beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yaparak ve hayatınızda bazı alışkanlıkları değiştirerek kanser hastalığına yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Kanseri önleyen yiyecekler özellikle beslenme düzenine eklenmelidir. Beslenme düzeninize ek olarak düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayın, sigara içiyorsanız sigarayı bırakın ve stresten uzak durun. Tüm bu kurallara uyarak kansere yakalanma riskini düşürebilir, sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

Yorum Yaz