Kanal Tedavisi Ağrısına Ne İyi Gelir: Kanal Tedavisi Ağrısı İçin Öneriler

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 28 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 12.469 defa okundu

Kanal Tedavisi Ağrısına Ne İyi Gelir: Kanal Tedavisi Ağrısı İçin Öneriler

kanal tedavisi ağrısı için öneriler

kanal tedavisi ağrısı için öneriler

Kanal tedavisi ağrısı ne zaman geçer?

Kanal tedavisi, diş kökü kanalına yapılan bir müdahaledir. Bu işlem sırasında dişi kurtarmak için diş kökündeki sinirler alınır ve kan damaları ile bağ dokusu boşaltılır. Bazı durumlarda kanal tedavisi ağrılı olabilir. Kanal tedavisi nedeniyle oluşan ağrı için ağrı kesicilerin yanı sıra bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Kanal tedavisi nedir nasıl yapılır?

– Diş çürükleri ve dişin kırılarak küçülmesi
– Sıcak ve soğuk içildiğinde acıya neden olan diş sinirlerinin ortaya çıkması
– Yemek yeme ya da çiğneme sırasında dişin kurulması ile kökün havayla direkt olarak temas etmesi

Kanal tedavisi neden yapılır?

– Lokalize ağrı, yani belirli bir alanda oluşan ağrı ya da diş ağrısı
– Diş ve diş eti şişmesi
– Diş etinde oluşan kızarıklar
– Çiğneme, yemek yeme ya da soğuk ve sıcak bir şeyler içme sırasında oluşan duyarlılık

Kanal tedavisi ağrısı nasıl geçer: Kanal tedavisi ağrısına ne iyi gelir?

1. Diş ağrısına buz iyi gelirmi?

Buz torbası ağrının hafifletilmesi için kullanılabilir. Bir bez içerisine konan birkaç buz küpü ağrıyan diş alanlarına kompres şeklinde uygulanabilir.

2. Kanal tedavisi ağrı kesici ilaçlar

Reçetesiz ağrı kesiciler ağrının ve iltihabın hafiflemesini sağlar. Ancak kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir.

3. Sıvı alımı artırılabilir

Diş ağrısı durumlarında katı yiyecekler tüketmek ağrının artmasına neden olabilir. Bu nedenle katı yiyecekler yerine püre ve yumuşak yiyeceklerin tüketilmesi önerilir. Diş ağrısını rahatlamak için birkaç gün boyunca sıvı diyeti yapılabilir. Portakal suyu, havuç suyu ya da sebze suları tüketilebilir. Su alımı da artırılmalıdır.

4. Diş ağrısına tuzlu su gargara

Bir çorba kaşığı tuz bir bardak ılık suya eklenir. Bu su ile gün içinde birkaç kez gargara yapılır. Bu işlem ağrının hafiflemesini sağlarken aynı zamanda ağız içinde oluşan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur.

5. Diş ağrısına alkol

Alkol içeren içecekler ile gargara yapılabilir. Alkol içerdiği bileşenler sayesinde hafif bir uyuşturucu etki gösterir ve ağrıyı hafifletir.

6. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, sivilce ve sivilce lekelerinden kurtulmak için en etkili çözümler arasındadır. Ancak aynı zamanda kanal tedavisi ağrısı tedavisinde de kullanılmaktadır. Bir bardak ılık suya birkaç damla çay ağacı yağı eklenir ve ağız çalkalanır.

7. Salatalık

Salatalık da ağrının hafifletilmesinde kullanılabilir. Dilimlenmiş salatalık diş üzerine uygulanabilir.

8. Diş ağrısına zeytin iyi gelirmi?

Biraz zeytinyağı pamuk yardımı ile ağrıyan dişe uygulanabilir. Yatıştırıcı özellik göstererek ağrının hafiflemesini sağlar. Zeytinyağı ile biraz karanfil yağı da karıştırılabilir.

9. Diş ağrısı için çözüm sarımsak ve soğan

Kanal tedavisinde ağrı giderici özellikleri ile bu iki besin de kullanılabilir. Bir parça sarımsak ya da soğan ağrıyan dişe denk gelecek şekilde çiğnenir. Soğan ya da sarımsağın suyu sıkılarak da diş üzerine uygulanabilir. Kusma hissi yaratırsa uygulamadan sonra biraz şeker tüketilmesi tavsiye edilir.

Diş ağrısı nasıl önlenir?

– Kanal tedavisi enfeksiyonlarını önlemek için birincil ve en etkili yol doğru fırçalama şeklidir.
– Her zaman diş ipi kullanılması gerekmektedir.
– Özellikle çok tatlı besinlerden sonra dişlerin fırçalanması ve kanal tedavisi yapılan bölgede yemek artıklarının kalmaması gerekir.
– Çok hassas dişlerde dişlerin sararmasını ve olası ağrıları önlemek için alkolsüz içecekler tüketilmesi tavsiye edilir.
– Her öğünden sonra ağızda yemek artığı birikmesini ve bakteri oluşumunu önlemek için gargara kullanılması gerekmektedir.

Kanal tedavisi zorlu bir operasyon gibi görünse de aslında oldukça basittir. Olası ağrıları önlemek için doğal çözümler denenebilir. Ancak şiddetli ağrılar ve titreme, sıtma gibi belirtiler varsa doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz

5 Yorum

 • halilCevapla

  Kanal tedavisi işi hekimler açısından zor bi iş midir ? Her hekim rahatlıkla yapabilir mi ? Bu konuda hekimimizi seçerken dikkat etmeli miyiz ?

  Haz 16, 2017 13:29
  • adminCevapla

   Kanal tedavisi aslında standart bir diş tedavi prosedürü ama bazı doktorların eli daha yatkın oluyor. Özellikle diş kökündeki kanal içerisindeki sinirlerin temizlenmesi için özen ve ihtimam gerekiyor. İstanbul ankara ve izmirde kanal tedavisini hakkıyla yapabilecek diş hekimlerine yönlendirilmek isterseniz yardımcı olabiliriz.

   Tem 02, 2017 14:58
 • AyşenurCevapla

  Dün kanal tedavisi yaptırdım dayanılmaz bir agrım var. Ve acıyor. Çenemdede şişlik oluştu bu normal midir?

  Haz 23, 2017 02:59
  • adminCevapla

   Normal değildir. Kanal tedavisinde şişlik olmaması lazım.

   Tem 02, 2017 14:55
 • CigdemCevapla

  Evet bnm de cok agrim var 2 gun once yaptirdm ve bu sabah sismis birz.Ve cok agriyor dayanilmmaz yani 🙁

  Şub 23, 2018 08:12