Kan Dolaşımı Bozukluğu Nedir: Kan Dolaşımı Bozukluğunun Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 6 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 10.515 defa okundu

Kan Dolaşımı Bozukluğu Nedir: Kan Dolaşımı Bozukluğunun Belirtileri

kan dolaşımı bozukluğunun belirtileri

kan dolaşımı bozukluğunun belirtileri

Kan dolaşımı bozukluğu nasıl anlaşılır?

Kan dolaşımı bozukluğu damar sorunları nedeni ile oluşabilir. Ayrıca bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler şunlardır:

Kan dolaşımı bozukluğu belirtileri:

1 – Ayaklarda kan dolaşımı bozukluğu belirtileri: Ayak ve bacaklarda şişme:

Ayaklarda hafif şişme vakaları, uzun süre oturma pozisyonu ya da yüksek tuz alımı, yetersiz beslenme, obezite, yaşlanma, hareketsiz yaşam tarzı, adet öncesi sendromu (PMS) ve gebelik gibi nedenlerden olabilir. Ancak, ödemden muzdarip olmak ve oldukça uzun bir süre boyunca ayaklarda şişlik devam etme nedeni zayıf kan dolaşımı olabilir. Kan akışının yetersizliği, böbreklere ait olan kan damarlarında akışkanlığı tutma işlemini gerçekleştirmek nedeni ile mümkün hale gelir. Bu durum, şişmeye yol açar ve çevre dokulara sıvı yerleşmesine neden olur. Aşırı durumlarda, zayıf kan dolaşımı bacak ülserine yol açabilir. Ayaklardaki şişme fark edilmesi halinde, bacaklar kalp seviyesi hizasına kaldırılır. Bu hareket kan dolaşımını geliştirir ve şişmeyi azaltır. Ancak kalıcı ya da aşırı şişlik yaşanması durumunda bir doktora danışılması önerilmektedir.

2 – Dolaşım sorunları belirtileri: Eller ve ayaklarda uyuşukluk:

Özellikle eller ve ayaklar da olmak üzere vücudun belirli bölgelerinde uyuşukluk hissetmek, zayıf kan dolaşımının bir işareti olabilir. Ayrıca soğuk, geçici sinir baskısı, hareketsiz bir yaşam tarzı ve B12 vitamini ya da magnezyum açısından beslenme yetersizliği ile ellerde ve ayaklarda sabit basınca maruz kalmak da uyuşmaya neden olabilir. Ayrıca karpal tünel sendromu, diyabet, ve tiroid bezinin normal olmaması gibi nedenler de uyuşmanın meydana gelmesine etki eder.

3 – Dolaşım sorunlarından kaynaklanan bacak ağrılar ile soğukluk hissi:

Uygun kan akımı sağlıklı bir vücut ısısını korumaya yardımcı olur. Kan akışı kesildiğinde, vücut normal bir sıcaklığa sahip olamaz, soğuk eller ve ayaklar ile sonuçlanır. Zayıf kan dolaşımı nedeni ile kan örneğin, el ve ayak parmakları gibi vücudun uzak bölümlerine kolayca ulaşması mümkün değildir. Vücudun hücrelerindeki oksijen seviyesinin düşmesi, eller ve ayakların soğuk olmasına yol açabilir. Etkilenen alanı ovalamak, bu alanlara daha hızlı kan akmaya teşvik etmek için doğal bir tepkidir. Ancak herhangi bilinen bir nedeni olmaksızın, eller ve ayaklarda soğukluk varsa, kesin nedenini bulmak için mutlaka bir doktora danışılması tavsiye edilir.

4 – Kronik yorgunluk ve dolaşım sorunları:

Yorgunluk, fiziksel efor ve birçok ilacın yaygın bir yan etkisi olabilir. Ancak, fiziksel yorgunluk ve sürekli yorgunluk hissi duymak, farklı vücut bölgelerine yetersiz kan dolaşımı olduğunu gösterebilir. Bu durum, normal görevlerini yürütmek için mücadele eden organların yorulmasına neden olur. Hatta organların yeterince oksijen ve besin almaması kasları da etkiler. Bazı insanlar, yorgunluk ve kalıcı yorgunluk ile birlikte, nefes zorluğu, dayanıklılık ve ağrılı kas sorunundan muzdarip olabilir. Yorgunluğun diğer nedenleri arasında, aşırı alkol kullanımı, aşırı kafein alımı, hareketsizlik, kötü uyku, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, anksiyete, depresyon, keder ve stres sayılabilir.

5 – Zayıf bağışıklık sistemi:

Zayıf dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. Zayıf kan dolaşımı nedeni ile vücudun enfeksiyonla mücadelesi için, gereken vitamin ile minerallerin zamanında ve yeterli miktarda vücuda dağılması mümkün değildir. Bu durum, algılar ve patojenleri defetmek için vücudun bağışıklığını etkiler. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile hastalıklar iyileşmek için daha uzun sürebilir ve vücut daha sık kesikler, yaralar, sıyrıklar alabilir. Kan dolaşımını ve bağışıklığı artırmak için, günlük rutin egzersiz yapmak faydalı olabilir. Vücudun kan akışını arttırması için, haftada beş gün en az 20 dakika yürüyüş yapmak tavsiye edilir.

6 – Dolaşım bozukluğu ve varis:

Bacaklarda görünen varisli damarların nedeni dolaşım yetersizliğinin bir belirtisi olabilir. Düzensiz kan akımı nedeni, damarlarda basınç oluşturur ve sadece cilt yüzeyinin altında bulunan damarların, şişmiş, bükülmüş ve çok görünür hale gelmesine neden olur. Varisli damarlar bacakların alt kısımlarında görülür. Varis bacaklarda ağrı, kaşıntı, huzursuzluk, yanma hissi ve ağırlıklara neden olma eğilimindedir. Damarların şişkin görünümü de pek çok insan için güzellik açısından sıkıntılı bir durumdur. Varis oluşmasına katkıda bulunan diğer ortak faktörler ise kalıtım, obezite, kabızlık, vücuttaki hormonal değişiklikleri, doğum kontrol hapları ve ayakta durmak gibi birçok nedenlerdir. Bacaklarda varis bulunmasına karşı, uygun kan akışını arttırmak için kompresyon çorapları giymek şarttır. Ayrıca, kesin nedenini ve tedavisini belirlemek için doktora danışmak önerilmektedir.

7 – Dolaşım bozukluğu saç dökülmesi:

Bilinen herhangi bir nedeni olmadan ani saç dökülmesi, kanın vücut etrafında düzgün dağılmadığını gösteren açık bir belirtidir. Kafa derisi, uygun miktarlarda gerekli besinleri almaz ise saç kurur, incelir ve hızlı bir şekilde dökülmeye başlar. Saç uzmanları saç dökülmesi tedavisi için uygun saç yağı ile saç derisi üzerine masaj önermektedir. Masaj yapmak saç köklerindeki kan akışının artışını sağlar. Ayrıca, zayıf kan dolaşımı için ek tedavinin gerekli olup olmadığını belirlemek için doktora danışmak önemlidir. Kötü kan dolaşımı ve besin eksikliği, kuru cilt ve kırılgan tırnaklara neden olur. Saç dökülmesi arkasındaki diğer faktörler arasında, yaşlanma, stres, aşırı sigara, beslenme eksiklikleri, hormonal dengesizlikler, genetik faktörler, kafa derisi enfeksiyonları, tiroid bozukluğu, demir eksikliğine bağlı kansızlık ve kronik hastalıklar sayılabilir.

8 – Ciltte dolaşım bozukluğu belirtileri: Cildin mavi renk alması (Siyanoz):

Cildin ya da dudakların renginin açılarak mavi renk alması, açıkça düşük oksijen düzeyi ya da kötü kan dolaşımı olduğunu gösterir. Bu sorun, siyanoz olarak da bilinir. Kandaki düşük oksijen seviyesi, daha koyu parlak kırmızı rengi değiştirmek ve açık renk yapmak için etkili olur. Bu durum, gözler, diş etleri ve dudakların etrafındaki deriyi mavi yapar. Hatta el ve ayak parmaklarını biraz morarmış gösterir. Bebeklerin cildinde ani renk değişikliği de konjenital kalp hastalıklarının ilk belirtisi olabilir. Bu nedenle hemen bir doktora başvurmak çok önemlidir.

9 – Göğüs ağrısı ya da sıkışması:

Kalp vücudun etrafında kan pompalamadan sorumludur. Ancak düzgün işlevi için kalbin de yeterli kan akışına ihtiyacı vardır. Kalbin arterlerinde düşük tirajlı kan dolaşımı göğüste ağrı ve sıkışmaya neden olur. Göğüs ağrısı ayrıca, arterlerde ateroskleroz sorunu ile ilgili bir işaret olabilir. Ancak göğüs ağrısı ya da kas spazmı, mide ekşimesi, asitlik, üst solunum yolu enfeksiyonu, mide ülseri ve hazımsızlık ile ilgili bir belirti de olabilir. Ancak, göğüs ağrısı varsa, bir potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bu tıbbi sorunu önlemek için hemen doktora danışmak önerilebilir.

Dolaşım bozukluğuna ne iyi gelir: Dolaşım bozukluğuna bitkisel tedavi

Kan dolaşımını etkileyen ipuçları:

– Fiziksel egzersiz günlük yaşamın rutin bir parçası haline getirilir.

– Stres aynı zamanda dolaşımı etkiler. Bu yüzden stresin üstesinden gelmek için gerekli adımlar atılabilir.

– Sıcak zeytinyağı (½ fincan) içine birkaç damla uçucu biberiye yağı eklenir. Vücudun, özellikle eller ve ayaklar üzerine masaj yapmak için kullanılır.

– Doğru kan dolaşımını teşvik etmek için hidroterapi (alternatif sıcak ve soğuk tedavi) denenebilir.

– Kötü duruş zayıf kan dolaşımına katkıda bulunabilir. Otururken ya da yürürken omurgayı dik tutmak gerekir.

– Kahve uzak durulur ve genel sağlık için yeşil çay içilir.

– Alkol tüketiminde aşırıya kaçmamak önerilir.

– Sigarayı bırakmak ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

– Dolaşım sistemini uyarmak için, diyet listesine fındık, tohum, acı biber ya da karabiber, sarımsak, soğan ve zencefil eklenebilir.

Yorum Yaz