Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı: İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Bitkisel Çözümler kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 136 defa okundu

Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı: İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

iyi bir uyku için yapılması gerekenler

iyi bir uyku için yapılması gerekenler

Kaliteli uyku nasıl sağlanır?

Uyku sorunları hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde ya da uzun bir döneminde karşılaştığı sorunlardan biridir. Ulusal uyku Vakfı (NSF göre), Amerikan gençlerinin yüzde 15’den fazlası uyku sorunları yaşıyor. Daha iyi bir uyku için bazı kurallar vardır. Eğer geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız daha iyi ve verimli bir uyku için şunları deneyebilirsiniz:

İyi bir uyku için ne yapmalı?

Uyku için en uygun renk

Yatak odasının rengi; duvar boyaları ve süsleme boyaları uykuyu etkileyebilen faktörler arasındadır. Renk tonları insanlarda duygu değişimine neden olduğu için mesela yatak odasında kırmızı ve siyah gibi renkleri seçerseniz bu sizi etkileyebilir. Bu renkler yerine mavi ve yeşil tonlarını seçebilirsiniz. Mavi ve yeşil bastırılmış duygularda gevşeme, sakinlik, konfor, barış ve umut rengidir. Aynı şekilde şeftali ve tan rengi gibi renkleri de seçebilirsiniz. Bu renkler ise daha açık renkleri de yatmadan önce aklını sakin yardımcı olabilir.

İyi bir uyku için yatak nasıl olmalı?

İnsan ömrünün neredeyse üçte biri yatakta ve uyuyarak geçer. Yatak önemli ve dikkat edilmesi gereken bir eşyadır. Yatak almadan önce 30 gün boyunca test edilebilir yatakları tercih edin. Size uygun olan yatak ve yastığı bulmaya çalışın. Farklı yastıkları deneyin ve en rahatını seçin. Fazla sert ve şişkin yastıklar boğaz ve boyun ağrısına neden olabilir.

Aydınlatma

Uyuyacağınız ortamın karanlık olması gerekir. Işıklı ortamlarda uyumak çok daha zordur. Tüm ışıkları kapatın ve eğer dışarıdan gelen bir ışık varsa kalın perdeler kullanın. Çünkü sokak lambaları ya da aydan gelen ışık bile uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Eğer karanlıkta uyumak istemiyorsanız ve gece lambası kullanıyorsanız daha loş ve yumuşak renklerde bir gece lambası tercih edin.

Uyku kalitesini etkileyen faktörler:

Baş ucunuzdaki saati kaldırın.

Baş ucunda bulunan saatler gecenin sessizliğinde rahatsız edici olabilir. Tik tak sesi sinir bozucu bir sestir. Uykunuzun kaçmasına sebep olabilecek olan bu sesten uzak durmak için saatinizi daha uzak bir yere kaldırın.

Televizyon ya da bilgisayarı açık bırakmayın

Kıvrılıp koltukta ya da yatakta yatarken bir film izlemek cazip olabilir; fakat bu uyku kalitesini düşüren bir durumdur. Eğer televizyon yatak odanızda duruyorsa başka bir odaya taşıyın. Uyurken bilgisayarı da kapatın. Özellikle müzik dinlemek rahatlatıcı gibi gözükse de uyurken zihninizin yorulmasına neden olabilir.

İşlerinizi yatak odasından uzak tutun

Eğer çalışma yeriniz yatak odanızın içindeyse bu uyku sorunu yaşamanıza neden olabilir. Dolap ve raf düzenleyebilir, böylece elbise yığınlarıyla ve odanızın etrafında yalan kitap yığını değildir. Bitmemiş projeler ne zaman yatmaya hazırlanıyor onlar seni strese yok, yatak odasından değiştirin. Derli toplu bir oda, derli toplu bir zihin, daha az dikkat dağıtıcı ve daha kolay rahatlama sağlayacaktır.

Yatak odanızı havalandırın

Yattığınız odayı sık sık havalandırmak daha rahat nefes almayı ve daha kaliteli bir uyku düzenini de beraberinde getirir. Düzenli olarak odanızı havalandırın. Hava arıtma cihazı ya da HEPA filtre sistemli hava temizleyicisi de kullanabilirsiniz. Bu aletler havadaki alerjenleri ve toksinleri gidererek daha sağlıklı nefes almanızı sağlar. Dilerseniz yatmadan önce bir tencere sıcak suya lavanta, vanilya, sandal ağacı, bergamot ve papatya ekleyerek odanıza yerleştirebilirsiniz.

Uyku kalitesi nasıl arttırılır: Kaliteli uyku için yapılması gerekenler:

Yatağınızı değiştirmenize, odanızı havalandırmanıza ve diğer uygulamaları yapmanıza rağmen uyuyamıyorsanız beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Çünkü uykusuzluğun nedeni beslenme eksikliği ya da çok yağlı yiyeceklerin tüketilmesi de olabilir. İyi uyku için bitkisel çaylar da tüketilebilir. Eğer kronik ve giderek artan uyku sorunları yaşıyorsanız bir doktora başvurarak yardım alabilirsiniz.

Yorum Yaz