Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı: Daha İyi Uyumanın Yolları

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 100 defa okundu

Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı: Daha İyi Uyumanın Yolları

daha iyi uyumanın yolları

daha iyi uyumanın yolları

Kaliteli uyku nasıl sağlanır?

Uyku miktarını ve kalitesini artırmak genel sağlık açısında da oldukça önemlidir. Stres ve diğer dış etkenler nedeni ile bozulan uyku düzeni kişinin metabolizmasını da etkiler. Düzenli ve yeterli miktardaki uyku daha zinde olunmasını sağlarken depresyon gibi psikolojik ve duygusal hastalıklardan da korunulmasını sağlar.

İyi bir uyku nasıl olur?

– Günde kaç saat uyumalı?

Uyku düzenli bir sisteme sahip olmalıdır. Ulusal Uyku Vakfı düzenli bir uyku önerirken; yeterli miktarda dinlenildiğinde çalar saate ihtiyaç olmadan uyanılabileceğini savunuyor. Uyku ihtiyacı insandan insana göre değişirken ideal uyku süresi 7 saat olarak tanımlanıyor.

– Yeterli güneş ışığı almak

Uyku melatonin hormonunun üretilmesini teşvik ediyor. Vücudun üretiminin yanı sıra bu hormonu üretilmesi için güneş ışığına da ihtiyaç duyuluyor. Amerika Ulusal Yaşlılık Enstitüsüne göre her gün yeterli gün ışığı almak uyku miktarını da artırıyor. Gece gündüz arasında oluşan kontrast kişi tarafından algılandığında geceleri uykuya dalmak daha da kolaylaşıyor.

– İyi bir uyku için ne yapmalı?

Sakin bir tasarıma sahip olan yatak odalarında daha iyi bir uyku kalitesi yakalanabiliyor. Özellikle ortopedik yataklar çok daha rahat bir uyku imkanı sunuyor. Amerikan Ulusal Uyku Vakfı gürültülü ve aydınlık bir ortam yerine uyumak için sessiz, karanlık ve rahat, havadar ortamların yaratılması gerektiğini savunuyor. Bu ortamlarda kişinin uyku kalitesi artıyor.

– Kaliteli uyku için yapılması gerekenler

Kaliteli uyku için yatak seçimi oldukça önemlidir. Doğru yatağı bulmak uyku kalitesinin yanı sıra sırt ve bel ağrısı gibi sağlık sorunlarının da engellenmesini sağlıyor. Özellikle çocukların kaliteli bir uyku süreci geçirmeleri için yataklarının minderler ile desteklenmesi öneriliyor. Televizyon ya da bilgisayar karşısında uyuyakalmak bel ağrılarının temel nedenini oluşturuyor. Rahatsız bir kanepede rahatsız edici bir pozisyonda uyumak uyku kalitesini düşüyor ve ileriki zamanlardaki uyku düzeninin de bozulmasına neden oluyor.

– İyi uyku için ideal yastık

Yatak kadar yastıklar da büyük önem taşıyor. Uyku sırasında birden fazla yastık kullanmak uyku kalitesini artırmak için oldukça yararlı bir yöntem. Yan yatılıp cenin pozisyonu alındığında bacakların arasına yerleştirilen ikinci bir yastık bel ve omurilik sağlığını korurken aynı zamanda kaliteli bir uyku süreci sağlıyor. Başın altına konulan yastığın ise ne çok yumuşak ne de çok sert olmaması gerekiyor. Çok sert yastıklar boyun ve baş ağrısına neden olurken yumuşak yastıklar ise bel ağrısına neden olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar sağlıklı bir uyku için kişiye özel ortopedik yastıkları öneriyor.

– İyi uyumak için ne yapmalı?

Geceleri içecek alımını kısıtlamak uyku sırasında ortaya çıkan tuvalet ihtiyacının azaltılması açısından önemlidir. Sık sık uykudan uyanmak kişinin rem uykusuna ulaşamadan ayılmasına neden olur. Rem uykusu en derin uyku hali olarak bilinir ve vücut dinlenme ihtiyacını bu süreçte karşılar. Ayrıca daha iyi bir uyku için kafein ve alkolden de uzak durulması önerilmektedir.
Uyku sorunları herkesin zaman zaman yaşadığı sorunlardır. Ancak bu sorunları aşmak uyku düzenini sağladığı gibi genel sağlık açısında da yararlıdır. Akşam yemeklerine dikkat edilmeli çok ağır yiyecekler tüketilmemelidir. Aksi takdirde mide rahatsızlıkları ortaya çıkar ve uyku sık sık mide ağrıları ile bölünebilir. Ayrıca uykusuzluğu gidermek için papatya gibi bitki çaylarının sakinleştirici ve rahatlatıcı etkilerinde de faydalanılabilir. Yatmadan 2 saat kadar önce yapılan egzersizler daha rahat bir uyku süreci yaratacaktır. Kronik uykusuzluk ya da uyku düzeni bozukluklarında eğer durum uzun süredir devam ediyorsa mutlaka en kısa zamanda bir doktora görünmek gerekmektedir.

Yorum Yaz