Kalın Telli Saçlara Bakım Nasıl Yapılır

Saç Bakımı kategorisine 28 Haziran, 2015 tarihinde eklendi, 1.792 defa okundu

Kalın Telli Saçlara Bakım Nasıl Yapılır

kalın telli saçlar için bakım

kalın telli saçlar için bakım

Saçlar güzelliğin ayrılma bir parçacı olarak görülür. Saç yapısı kişiden kişiye göre değişir. Kıvırcık ya da düz; ince telli ya da kalın telli olabilir. En zor şekil alan saç tipi kalın telli saçlardır. Bu saç türünde saç yapısı çok güçlüdür. Kalın telli saçları inceltmek ve şekillendirmek önemli bir sorun olabilmektedir. Saç şekillendirme sorunu yaşansa da sağlıklı saçları temsil eder. Kalın telli saçların sağlıkla uzaması için bazı bakım önerilerine uyulabilir.

İpucu 1: Saç yapısını tanımak

Saç döngüsü 3 aşamadan oluşur: Anagen, Katajen ve telojen.
Anajen – Taze bir iplikçik folikülüdür. Saçın büyüdüğü dönem olarak da bilinir.
Katajen – Tahrip olma ve gerileme dönemidir.
Telojen – Dinlenme dönemidir.
Saç dökülmesi durumunda saç ‘telojen’ dir. Genel olarak, var olan saçların %10 u ya da %15’i bu aşamadadır. Ancak çeşitli faktörler nedeni ile bu oran çoğalır ve saç dökülmesi ciddi bir hal alabilir. Saçlar analiz edilerek saç yapısının durumu bilinmelidir.

İpucu 2: Saç kökü analizi

Saç dökülmesi yaşanıyorsa en kısa zamanda bir cilt doktoruna görünülebilir. Doktor saç dökülmesinin nedenini araştırırken aynı zamanda saç köklerinin durumunu da analiz edecektir.

İpucu 3: Sağlıklı beslenmek

Aşırı saç dökülmesinin ve saçlardaki incelmenin nedeni beslenme eksiklikleri olabilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Beslenme düzeni içerisinde mutlaka vitamin A, B, C ve E açısından zengin gıdalara yer verilmelidir. Ayrıca protein, demir ve çinko içeren gıdalar da tüketilmelidir.
E vitamini saç büyümesi için özellikle önemlidir. E vitamini tabletleri doktora danışarak takviye olarak kullanılabilir.

İpucu 4: Düzenli olarak kafa derisine masaj

Düzenli olarak saç diplerine masaj yapılması saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kan dolaşımını artırır ve kaşıntıyı, kuruluğu engeller. Aynı zamanda stresi ve gerginliği de azaltır. Masaj yağı olarak hindistan cevizi yağı ya da jojoba ve badem yağı kullanılabilir. Bu yağlar tek başına kullanılabileceği gibi karıştırılarak da kullanılabilir.
Saçlara yağ masajı yapılırken bazı bitkilerden de yararlanılabilir. Özellikle çemen tohumu ile Hindistan cevizi yağı karıştırılabilir.

İpucu 5: Normal saç yıkama

Kalın saç sağlıklı saç anlamına gelir. Bu nedenle saç yıkama, saç sağlığı ve canlılığında oldukça etkilidir. Her hafta en az iki kez saçlar yıkanmalıdır. Saçlar yıkanırken bitkisel ve hafif şampuanların kullanılması önerilir. Doğru şampuanın kullanılması şarttır. Her zaman saç tipine uygun şampuan seçilmelidir.
Banyo sırasında saç kremi de kullanılmalıdır. Saç kremleri saçın beslenmesine yardımcı olurken aynı zamanda saç yapısının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saçın ihtiyacı olan nemi almasını sağlar. Saçın daha esnek olmasını sağlar. Böylelikle saç yapısı kolay kolay yıpranmaz ve kırılmaz.
Doğru şampuanı bulmak kadar doğru saç kremini bulmak da önemlidir. Saçı çok yağlandırmayan; alkolsüz ve parabensiz ürünler tercih edilmelidir.

Ev yapımı şampuan:

İhtiyacınız olanlar:
– 1 yemek kaşığı karbonat
– 1 bardak su
– Şampuan şişesi

Yapılışı:
– Kabın içerisinde malzemeler karıştırılır. Ardından iyice çırpılır.
– Şampuan şişesi dolana kadar aynı miktarda malzeme eklenmeye devam

Kullanmak için:
– Kafa derisi ve saç üzerine normal şampuan gibi uygulanabilir.
– Saç derisinde karışım kalmayana kadar durulanmaya devam edilmelidir.

Ev yapımı saç kremi:

İhtiyacınız olanlar:
– 1 çorba kaşığı elma sirkesi
– 1 su bardağı su
– Şampuan şişesi

Yapılışı:
– Her iki malzeme eşit miktarda iyice karıştırılır.
– İyice çalkalanır.
– Banyo sırasında saç kremi olarak uygulanabilir.
– Ancak çok fazla krem kullanılmamalıdır. Avuç içi kadar yeterli olacaktır.
– Kafa derisine uygulanmaması önerilir.
– Saçlarda biraz bırakıldıktan sonra yıkanır.

İpucu 6: Saç maskesi:

İhtiyacınız olanlar:
– Yumurta
– Yağ
– Saç kremi

Yapılışı:
– Yağ, yumurta ve herhangi bir saç kremi bir kasede iyice karıştırılır.
– Ardından saçlara uçtan dibe kadar eşit miktarda uygulanır.
– 1 saat kadar saçlarda bekletilir. Bekleme süresi boyunca saçlara bir havlu sarılabilir.
– Ardından saçlar hafif ve bitkisel bir şampuan ile iyice yıkanır.

İpucu 7: Isı işlemleri ve kimyasallar

Saça ısı veren işlemlerden uzak durulması önerilir. Kimyasal maddeler de saçların hasar görmesine neden olabilir. Bazı saç bakım ürünleri saçların dökülmesine neden olabilir. Aynı zamanda saçların sağlığını kaybetmesine de neden olabilir. Özellikle düzleştirme ya da kıvırma aletleri yıpranmış saçlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

İpucu 8: Hacim verir

Doğru ürünler kullanılarak saçın hacmini koruması sağlanabilir. Özellikle saç tellerini kalınlaştıran ve hacim veren saç bakım ürünleri kullanılabilir. Düzenli kullanıldığında saçların daha gür ve canlı olmasını sağlar.

Saça hacim veren ev yapımı çözümler

Bira mayası

Bira içerisindeki maya ile saçların gürleşmesini sağlayabilir. Biraz bira ve saç kremi karıştırılarak saçlara krem şeklinde uygulanabilir. Ancak banyodan sonra ıslak saça uygulanması önerilir.
İhtiyacınız olanlar:
– 1 kutu normal bira
– 1/4 bardak su
– Sprey şişesi kabı

İşlem:
– Bira ve su iyice karıştırılır.
– Ardından bu karışıma 1 yemek kaşığı limon suyu eklenir.
– Tüm karışım saçlara maske şeklinde uygulanabilir. Bu karışım saçların daha gür ve hacimli olmasını sağlar.

Kullanmak için:
– Karışım saç köklerine bol miktarda sprey şeklinde uygulanabilir.

İpucu 9: Doğru renk seçimi

Bazı saç renkleri saç yapısının incelmesine hatta kopmasına neden olabilir. Bu nedenle çok açık saç renklerinin tercih edilmemesi önerilir. Koyu renkler saç yapısını güçlendirirken aynı zamanda saçların daha gür gözükmesini sağlar.

İpucu 10: Düzenli olarak saçları kestirmek

Saçlar zamanla yıpranır ve hasar görür. İlk zarar gören kısım saç uçlarıdır. Saç uçlarındaki kırıklar sık sık kesilmelidir. Bu nedenle düzenli olarak kuaföre gidilmesi önerilir. İdeal olan üç ayda en az bir kere kestirilmesidir.

11. İpucu: Saçları güneş ışınlarına karşı korumak

Saçlar güneş ışığından kesinlikle korunmalıdır. Güneş ışığı saçların kurumasına neden olurken aynı zamanda saç yapısının hasar görmesine neden olabilir. Şapka gibi aksesuarlar kullanılabilir.

12. İpucu: Saçları kurutma yöntemler

Saçlar kurutulurken çok fazla ısı verilmemelidir. Kurutma makinesinin yüksek ısıda çalıştırılması saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olabilir. Aynı zamanda saç tellerinin yanı sıra saç kökleri de zarar görebilir. Bu nedenle kesinlikle yüksek ısıdaki kurutma makineleri kullanılmamalıdır.

13. İpucu: Doğru tarak kullanımı

Saç yapısının hasar görmemesi için tarak kullanımını da dikkat edilmelidir. Doğru tarak ve fırça kullanımı oldukça önemlidir. Geniş dişli taraklar ıslak saçlar için idealdir. Fırça saçların kopmasına neden olabilir. Bu nedenle mümkünse fırça yerine tarak kullanılmalıdır.
Saçların daha gür ve hacimli olması için bu basit ve etkili çözümler uygulanabilir.

Yorum Yaz