Kafa Travması Nasıl Olur: Kafa Travmasının Belirtileri

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 149 defa okundu

Kafa Travması Nasıl Olur: Kafa Travmasının Belirtileri

kafa yaralanmaları belirtileri

kafa travmasının belirtileri

Kafa travması nasıl anlaşılır?

Her yıl milyonlarca insan kafa yaralanmasında şikayet ederek hastaneye başvuruyor. Yaraların çoğu kafa ve kemik yapısı nedeniyle önemli olmazken bazı yaralanmalar ciddi hasarlara neden olabilmektedir. Hassas kafatasında bazı durumlarda çürük ve açık yaralar oluşabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri göre kafa yaralanmaları iki türde oluşmaktadır: kapalı ve açık kafa yaralanmaları. Yaralanmaların kafatasına nüfuz edip etmemesine göre sınıflandırılan yaralanmalar bazı durumlarda beynin de zarar görmesine bile neden olabilir.

Kafa travması belirtileri:

– Fiziksel bulgular

Kafa yaralanması karşılaşan kişilerin beyin işlevlerinde bozukluk oluşabilir. İşlev bozukluklarının yanı sıra fiziksel bulgular da yaralanmaya eşlik edebilir. Özellikle işlev bozuklukları ve davranış değişiklikleri beyin hasarının olduğuna işaret etmektedir. En yaygın işaretler arasında gözbebeklerinde büyüme ve sinir sisteminde oluşan hasardan kaynaklanan hareket bozuklukları vardır. Bazı durumlarda yüz kaslarını kontrol eden sinirler etkilenir ve yüz felci ortaya çıkabilir. Kafa yaralanması sonrasında kişinin ağızından ya da burnunda sıvı gelmesi ve kan gelmesi ciddi komplikasyonların sinyali olabilir. Ağır vakalarda beyin yoğun hasar aldığında hasta komaya bile girebilir. Hafif vakalarda ise kafa travmasında göz morluğu oluşabilir.

– Kafa travması akut nöbet

Nöbetler genellikle kafa travması ciddi bir komplikasyon yarattığında gerçekleşir. Kafa travması sonucu beynin bir bölümü hasar görür ve hastanın kasıldığı epilepsi nöbetlerine benzer nöbetler oluşabilir. Ayrıca, beyin travması geçiren insanlarda nöbetler genele göre 12 kez daha risklidir. Bazı durumlarda nöbet yaralanmanın hemen ardından başlayabilir. Bazen ise yaralanmadan 2 hafta ya da 1 ay sonra ortaya çıkabilmektedir.

– Duyulara etkisi

Beynin hangi kısmı yaralandıysa buna bağlı olarak duyularda da değişiklikler oluşabilir. Duyu kaybı yaralanmalarda en sık görülen belirtiler arasındadır. Ciddi kafa yaralanmalarından sonra bir çok hastada işitme, görme, tat ve koku kaybı gibi komplikasyonlar gelişmektedir. Bazı durumlarda konuşma zorluğu da yaşanabilir. Çünkü dil de etkilenir. Herhangi bir duyu bozukluğu, ciddi beyin hasarının en önemli işaretidir.

– Kafa karışıklığı

Genel olarak beyin travması geçiren bir hastada düşünmede zorluk yaşanabilir. Konsantrasyon olmakta zorlanılırken aynı zamanda uyuşukluk ve yetersizlik hissi de oluşabilir. Kişinin beyni ciddi hasar gördüyse kişilik bozuklukları ile birlikte ajitasyon, öfke, sıra dışı davranışlar da görülmektedir. Bir kişi eğer çok neşeli ise öfke dolu ya da normalde sinirli biriyse aşırı duygusal olabilir. Bu kafa yaralanmasının yarattığı travmadan kaynaklanabilirken beynin zarar görmesinden de kaynaklanabilmektedir.

– Kafa travması kusma ve baş dönmesi

Dramatik beyin hasarı, baş dönmesi ve koordinasyon kaybına yol açabilir. Kafa travmasında mide bulantısı ve kusmaya da neden olabilir. Baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı eşlik eden pek çok vakaya da rastlanmıştır.

Kafa travmasında kaç saat uyumamak gerekir?

Kafa travmasında ilk 24 saat oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde mümkün olduğunca uyunmamalıdır. Özellikle ilk 12 saat uyunmaması gerekir.

Kafa yaralanması genelde çok ciddi durumlar yaratmaz. Fakat alınan darbeler şiddetliyse hayati tehlikeye neden olabilir. Beyin travması, beyin sarsıntısı ve beyin içi hasarı pek çok yaşamsal aktiviteyi etkileyebilir. Sadece kafa derisinde oluşan yaralar yani açık ya da kapalı yaralar çok ciddi sağlık sorunları yaratmaz. Sadece kafa derisinde kızarıklıklara ve morarıklara neden olabilir. Fakat yaralanma kafatasına nüfuz ederse kafatasında ve kemiklerde çatlamalar ya da kırılmalar oluşabilir. Bu kemik parçaları beyin dokusuna battığında ise beyin hasarları oluşur. Bazı durumlarda beyin hasarı o kadar ciddi bir hal alır ki, yaralanma komaya bile neden olabilir. Eğer kafa yaralanmalarından sonra baş ağrısı hafif şiddetliyse ve geçiyorsa durum ciddi değildir. Fakat kafaya alınan darbenin ardından kafa derisinde açık bir yara oluştuysa, konuşmada zorluk çekiliyorsa, kusma ve mide bulantısı gibi belirtiler varsa ve 2 günden uzun süren baş ağrısı belirtisi devam ediyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yorum Yaz