İştah Kaybına Karşı Ne Yapmalı: İştahı Artırmanın Yolları

Bitkisel Çözümler kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 491 defa okundu

İştah Kaybına Karşı Ne Yapmalı: İştahı Artırmanın Yolları

iştah kaybına karşı ne yapmalı

iştah kaybına karşı ne yapmalı

İştah kaybı neden olur?

İştah kaybı genellikle geçici ve geri alınamaz bir durumdur. Sık sık kaygı yaşama, stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlar da iştah kaybına neden olabilir. Birçok tıbbi sorun; viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, hipotiroidi, kronik karaciğer hastalığı, hepatit, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve demans gibi sorunlar da iştah kaybının temel nedenlerindendir. Bazı ilaçlar bu tür sorun için katkıda bulunabilir. Ancak ilaç tedavisinin yanı sıra iştah kaybı için bitkisel ve doğal çözümler de denenebilir.

İştah nasıl açılır: İştahı artırmanın yolları

1. Hint bektaşi üzümü

Hint bektaşi üzümü, olarak da bilinen amla, sindirim sorunları nedeniyle azalmış iştahın açılmasını teşvik eder. Sindirim sisteminin işleyişinin yanı sıra karaciğer detoxu yaparak tonik olarak çalışır. Bal ile birleştirildiğinde mide bulantısı ve kusmayı da azaltır. Ayrıca C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir ve beslenme eksikliğini engeller.
– İki çay kaşığı hint bektaşi üzümü suyu, limon suyu ve bir su bardağı bal karıştırılır. Bu karışım her gün sabahları aç karna 3 ya da 4 ay boyunca düzenli olarak içilir.
– Hint bektaşi tozu bir bardak suya bir çorba kaşığı kadar konulur. Bir gecede bu şekilde bekletilir Sabah kahvaltıdan önce iki çay kaşığı limon suyu ve karabiber eklenerek karıştırılır. Düzenli olarak aç karına birkaç ay boyunca içilir.

2. Zencefil iştah açar mı?

Zencefil iştah uyarıcı ve sindirimi rahatlatıcı mükemmel bitkidir. Ayrıca zencefil, mide ağrılarını da hafifletir.
– Çeyrek çay kaşığı ince doğranmış zencefil ve kaya tuzu yemeklerden yarım saat önce olmak üzere 8 ila 10 dakika boyunca tüketilir.
– Zencefil çayı kurutulmuş zencefil bir parçalarının iki bardak kaynar suya eklenmesi ile yapılır. İçerisine süt ve şeker eklenerek tüketilebilir. Bu karışım günde birkaç kez tekrarlanabilir.

3. Karabiber iştah açarmı?

Karabiber iştahı artırırken, sindirimi geliştirir ve gastrointestinal sorunların tedavisinde kullanılır. Ayrıca mide ve bağırsaklarda gaz oluşmasını engeller. Temel olarak, karabiber midede hidroklorik asit salgılanmasını artırır ve damak tadını uyarır. Ayrıca; selenyum, beta-karoten ve B vitamini içeren besinlerin emilimine yardımcı olan piperine denilen bir bileşik içerir.
– Bir çorba kaşığı karabiber tozu ve yarım çay kaşığı bal karıştırılır.
– Karışım bir kaç günlüğüne düzenli olarak tüketilir.
– Eğer mide ülseri veya karın ameliyatı olunduysa karabiber kullanılmaktan kaçınılmalıdır.

4. Kakule iştah açarmı?

Kakule vücudu ısıtan bir sindirim toniği olarak çalışır. Hazımsızlık, şişkinlik ve asit giderici özelliği sindirim salgılarını uyarır ve iştahı artırır.

5. Kimyon iştah açarmı?

Kimyon tohumu sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir. İştahı artırır ve sindirim asitlerini dengeler. Enzimlerin salgılanmasını artırır, hazımsızlık ve gaz gibi sorunların tedavisinde yardımcı olur.
– Sadece yarım çay kaşığı kimyon tohumu çiğnenebilir. Yemeklerden yarım saat önce çiğnenmelidir.
– Alternatif olarak 3 çorba kaşığı kimyon tohumuna biraz limon suyu eklenir. Karışım tamamen kuruyana kadar karanlık bir yerde saklanır. Karışımı ılık su ile birlikte bir çay kaşığı kadar tüketilebilir. Her gün olmak üzere en fazla 1 hafta yapılmalıdır.

6. İştahı açan bitki çayları: Karahindiba kökü

Karahindiba kökü sindirim teşvik ederken iştahı düzenler. Ayrıca karaciğer ve safra kesesi sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Hafif idrar söktürücü olarak da çalışır.
– Karahindiba kökü çayı kaynar suya bir bardak toz karahindiba kökü eklenerek yapılır. Karışımın beş dakika demlenmesi beklenir, istenirse içerisine tarçın kabuğu eklenir ve tüketilir.
– Çayın içerisine istenirse baş da eklenebilir.
– Karahindiba kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz