İştah Bastırmanın Yolları: İştah Bastıran Bitkiler

Bitkisel Zayıflama Yolları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.506 defa okundu

İştah Bastırmanın Yolları: İştah Bastıran Bitkiler

iştah bastıran bitkiler

iştah bastıran bitkiler

İştah kesmek için ne yapılır?

Kilo vermek için yapılan pek çok diyet bulunmaktadır. Diyet sırasında iştahı kontrol etmek oldukça önemlidir. İştahı bastırmak için bazı bitkisel çözümler kullanılabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, beslenme düzeninizi değiştirirken bu bitkisel çözümlerden de yararlanabilirsiniz. Ancak bu çözümleri denemeden önce doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.

– Hoodia bitkisi ve iştah

Hoodia bitkisi iştahı bastırmaya yarayan bir çeşit kaktüstür. 2010 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre bitki içerisinde bulunan glikozit P57 adı verilen etkin bileşik iştahı kontrol etmede oldukça etkilidir. Kilo vermede etkili olan hoodia bitkisi obezite tedavisinde de kullanılmaktadır. Ancak bu bitki hormonları da etkilediği için mutlaka doktor onayı ile kullanılmalıdır.

– İştah kesen yeşil çay ve tatlı biber

Günlük hayatta sıkça tüketilen yeşil çay ve tatlı biber iştahı bastırmada oldukça etkilidir. Yapılan bir çalışmada biber özünde bulunan biyoaktif bileşiklerin tokluk hissi yarattığı anlaşılmıştır. Aynı bileşikler yeşil çay ve çarliston biberde de bulunmaktadır. 2012 yılında yayınlanan başka bir çalışmada ise kafein, lif ve yeşil çay bileşiklerinin bir arada tüketilmesinin açlığın azaltılmasında ve dolgunluk hissini artırmada en etkili çözüm olduğu savunulmuştur.

– İştahı azaltan yiyecekler

Zengin lif kaynakları ile beslenmek kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltırken iştahı da bastırmaya yardımcı olur. Çözünebilir life sahip yiyecekler su ile birlikte kolayca çözünür ve iştahı azaltırken dolgunluk hissini teşvik eder. 2012 yılında “Obezite Günlüğü” dergisinde yayımlanan bir makalede, lifli besinlerin kan şekeri dengesini korunmasını ve glikozun kan yolu ile hücrelere taşınmasını sağlayan insülinin dengelenmesini sağladığı ortaya konulmuştur. Ayrıca çözünebilir lif açısından zengin besinler yüksek kolesterol seviyesini ve düşük yüksek kan basıncı azaltmak yardımcı olabilir. Lifli besinler yalnızca diyetisyen veya doktor tarafından belirtilen şekilde alınmalıdır; fazla lif alımı sindirim sisteminde yan etkilere neden olabilir.

– İştahı kesen yiyecek ve içecekler

Piyasada pek çok iştah azaltan ilaç ve tabletler bulunmaktadır. Ancak bu haplar çeşitli yan etkilere sahiptir ve bazı kişilerde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu haplar yerine iştah azaltan besinler, bitkisel çözümler ve içecekler tüketilebilir.

– İştahı kesen içecekler

Kafeinli içecekler iştahı bastırmak için kullanılabilir. Kafein tablet şeklinde tüketilebilir. Ancak kahve, çay ve çikolata gibi besinlerden de alınabilir. Gün boyunca tüketilen kafeinli içecekler iştahı bastırmaya yardımcı olabilir. Kafein içeren içecekler öğün aralarında sık sık içilebilir. Ancak içecekler şekersiz olarak tüketilmelidir. Fazla şeker tüketimi yüksek kalori ve yağ içerdiği için kilo alınmasına neden olabilir.

– Süt iştah kesermi?

İştahı bastırmak için yağsız süt de tüketilebilir. Yağsız sütte 226’dan daha az kalori bulunmaktadır. Süt içerisinde bulunan proteinler, peynir altı suyu ve kazein iştahı bastırmada oldukça etkilidir. Ancak kişide eğer laktoz hassasiyeti varsa yağsız süt içmemesi önerilir. Aksi takdirde ağrı ve kramplar yaşanabilir.

– İştah kapatan içecekler

Çözünmez lif içeren besinler en iyi iştah bastırıcı besinlerdir. Çözünmeyen lif içeren besinler gibi çözünmeyen lif içeren içecekler de iştahı azaltmaya yardımcı olur. Bir öğünde yaklaşık 33 gram çözünmez lif bulunur.

– Elma iştah kesermi?

Büyük bir elmada yaklaşık 5 g lif bulunmaktadır. Elma içerdiği lif sayesinde tokluk hissi yaratır ve iştahı azaltır. Bu nedenle iştah kontrolü için gün içerisinde 1 ya da 2 adet elma tüketilebilir.

– Su iştah kesermi?

Su içmek iştahı azaltan en etkili ve en basit yoldur. Açlık hissi oluştuğunda bol bol su tüketilebilir. İştahı kestiği için yemek öncesinde su tüketilmesi tavsiye edilmez.

Yorum Yaz