İngiliz Tuzu Nerede Bulunur ve Satılır-İngiliz Tuzu Nedir-İngiliz Tuzunun Faydaları Zararları

Doğal Ürünler kategorisine 25 Şubat, 2012 tarihinde eklendi, 18.332 defa okundu

İngiliz Tuzu Nerede Bulunur ve Satılır-İngiliz Tuzu Nedir-İngiliz Tuzunun Faydaları Zararları

ingiliz tuzu nedir

ingiliz tuzu nedir

İngiliz tuzu aslında bildiğimiz tuz ile uzaktan yakından alakası olmayan bir kimyasal bileşiktir. İngilizce ismi epsom salt olan ingiliz tuzunun kimyadaki ismi magnezyum sülfat (Sulfate desoude) olup suya konulduğunda eriyen ve beyaz şeffaf toz bir görünüme sahip olan bir bileşiktir. İngiliz tuzu tat olarak biraz nahoş ve acı bir tada sahiptir. Renk ve görünüm olarak bildiğimiz sofra tuzuna bir hayli benzediği için halk arasında ingiliz tuzu olarak adlandırılır.
Alkolde erimez. Şimdi ingiliz tuzu ne işe yarar izah edelim:

İngiliz Tuzunun Sağlığa Faydaları ve Yararları Nelerdir?

İngiliz tuzu özellikle müshil kesici özelliğiyle müshile doğal çözüm olan bir maddedir. Bir çok kişi müshil olduğunda veya aktara, eczaneye gittiğinizde ilk tavsiye edilen ürün genellikle ingiliz tuzu olmaktadır. İngiliz tuzunun müshil kesici etkisinin yanı sıra idrar söktürücü, böbrek ve safra taşı düşürücü, şişlikleri indirici, hazımsızlığa iyi gelen, ödem atıcı ve kesici etkileri de vardır. Safra taşı için ingiliz tuzu (magnezyum sülfat) tuzunun diğer bir faydası ise mikrop kırıcı antibakteriyel etkisidir. ingiliz tuzu cilt nemlendirici ve doğal peeling ve cildi gerginleştici etkisiyle cilt bakımı için de kullanılmaktadır. Özellikle yurt dışında ingiliz tuzunun cilt gençleştirici etkisinden yola çıkılarak ingiliz tuzu jeli gibi ürünler piyasaya sürülmektedir.

İngiliz tuzu özellikleri bu kadarla da sınırlı değil. Bu değerli mineral safra salgısının düzensizliğinden kaynaklanan karaciğer rahatsızlıklarına da doğal tedavi olanağı sağlamaktadır. Bir litre içme suyuna bir çay kaşığı ölçüde atılan (3 gram kadar) ingiliz tuzunun karaciğer hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Daha yüksek miktarda yaşa göre 20 ile 40 gram arasında bir miktarda alındığında müshil etkisi yapar ve bağırsakları çalıştırarak boşaltır. İngiliz tuzunun müshil etkisi gösterebilmesi için suyla iyice karıştırılması ve su içerisinde eritilmesi gerekmektedir. ingiliz tuzu çocuklarda kabızlık tedavisinde de kullanılmaktadır. Ancak tadı biraz acı olduğu için ingiliz tuzunun meyve suları ile (elma suyu, portakal suyu, nar suyu, karışık meyve suyu vb. tadı hoş içeceklerle) karıştırılması faydalı olacaktır. Çocuklarda müshil için kullanılırken mümkünse 10 gramı aşılmadan kullanılmasında yarar vardır.

İngiliz Tuzunun Zararları ve Yan Etkileri Var Mıdır?

Her ilaç etkisi gösteren madde gibi ingiliz tuzunun da aşırı ve yersiz kullanımda bir takım zararları söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan gereksinim olmadan sırf lavman veya bağırsak temizleme amacıyla ingiliz tuzu kullanımı iyi bir şey değildir. Bir çok kişi en ufak bir karın ağrısı olduğunda hemen ingiliz tuzuna sarılır. ancak bu durum bir takım yan etkilere ve vücuttan aşırı sıvı kaybına neden olabilir. Her karın ağrısının nedeni kabızlık olmadığından dolayı teşhis ve muayene edilmeden ingiliz tuzuna sarılmak, asıl tedavinin yapılmasını geciktirir ve özellikle kusma ve yüksek ateş ile birlikte karın ağrısı görülüyorsa bu durum ciddi sağlık problemlerini gelişmesine neden olabilir. Aslında ingiliz tuzunun kendisinin pek bir zararı yok. Ama halkımız malesef bu tür ürünleri her dede deva olan aspirin vb. ilaç gibi görmekte ve kullanmaktadır. ingiliz tuzu kullananlar için bir uyarımız daha olacak, bu tuzu mümkünse sabahları içiniz…

ingiliz tuzu fiyatı

Aktarlarda ve eczanelerde daha ucuza da olabilmektedir. Ancak ingiliz tuzu fiyatı 200 gramı 15-20 tl arası bir fiyat aralığında satılmaktadır.

İngiliz tuzu nerede bulunur ve nerede satılır:

İngiliz tuzunu genellikle istanbul, ankara, izmir, adana, bursa, konya gibi büyük şehirlerdeki eczanelerde ve bitkisel ürün satan aktarlarda kolaylıkla bulabilir ve satın alabilirsiniz. Son zamanlarda internet yoluyla satış yapan bitkisel ürün siteleri de artık ingiliz tuzu satışı yapmaya başladı. Son bir uyarı olarak ingiliz tuzunun kullanımı ve nasıl kullanılacağı konusundan aile hekiminden ve eczacıdan bilgi almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yorum Yaz

5 Yorum

 • ümitCevapla

  eşim kür kullandı 7 adet taşı 4 günde düşürdü.kullanım şeklini öğrenmek isteyenler arayabilir.507…..

  Şub 03, 2016 17:47
  • adminCevapla

   İngiliz tuzu ile böbrek taşı mı düşürdü. Çok iyi gerçekten

   Şub 03, 2016 18:59
  • elifCevapla

   Merhaba ümit bey kuru nasıl uyguladı acaba esiniz? Ben 3 keredir içiyorum ama safra kesemde hala ağrı var. Acaba ağrı devam ediyor mu bikaç gün?

   Nis 27, 2016 11:21
  • EmineCevapla

   Benim anneminde bobreklerinde tas var.nasil kullandiniz acaba.

   Ara 02, 2016 14:38
 • erken konarCevapla

  müshil ishal tedavi edici ilaçlara verilen genel addır. müshil ilaç grubu adıdır. müshil kesici diye birşey yoktur. İSHAL KESİC vardır

  Haz 27, 2016 16:58