İltihap Nasıl Geçer: İltihabı Azaltan Yiyecekler

Beslenme kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 282 defa okundu

İltihap Nasıl Geçer: İltihabı Azaltan Yiyecekler

iltihabı azaltan yiyecekler

iltihabı azaltan yiyecekler

İltihap nasıl atılır?

Eklemlerde iltihap ve şişme oldukça rahatsız edici bir durumdur. Özellikle ağrılı şişlikleri azaltmak için ve inflamasyonu kontrol altına almak için bazı gıdaları kullanabilirsiniz. Çünkü bazı gıdalar iltihabı daha kötü hale getirirken bazı gıdalar ise şişmiş eklemler ve ayak bileklerine, parmak ağrısı ve hatta romatoid artrit belirtilerini hafifleten anti-inflamatuar besinlerdir.

– Eğer pişirme yağı olarak zeytin yağını kullanmıyorsanız kullanmanın zamanı geldi demektir. Zeytin yağı içeriğindeki oleik asit ile iltihabı kontrol altına alırken omega-9 yağ asidi açısından da zengindir. Zeytin, üzüm çekirdeği ve avokado yağları gibi sağlıklı seçenekleri beslenme düzeniniz içinde kullanabilirsiniz. Özellikle sızma zeytinyağını bol bol tüketerek; yemeklerde ve salatalarda kullanmalısınız. Zeytin yağı ayrıca kalp ve beyin sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

– Balık yiyin. Kırmızı et eklem ağrılarını tetikleyebilir. Çünkü içerisinde daha yüksek oranlarda kolesterol ve tuz bulunmaktadır. Bu nedenle eklem sağlığı açısından da yararlı olan somon balığı ve ton balığını tüketebilirsiniz. Bu besinler omega 3 yağ asidi tarafından da zengindir. Kırmızı et yemek istiyorsanız sığır etini tercih edebilirsiniz.

İltihabı azaltan besinler

Kuruyemişler ve meyveler:

Öğün aralarında, fındık ve meyve yemeyi deneyin. Ceviz, badem, ay çekirdeği ve fındık tüm eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olan besinler arasındadır. Ayrıca elma, yaban mersini, kiraz, ananas, ahududu ve çilek gibi meyveleri de tüketebilirsiniz.

İltihap için sarımsak:

Sarımsak kötü kokulu olsa da sağlıklı bir besindir. Sarımsağı bol bol tüketerek eklem ağrılarını ve iltihabı hafifletebilirsiniz. Çünkü sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Eklem şişliklerinin inmesini sağlayan sarımsağı yemelerde bolca kullanın. Ayrıca geceleri biraz sarımsak e nane yaprağı tüketerek oluşabilecek ağrıları önleyebilirsiniz.

İltihap için şifalı bitkiler:

Besinlerin taze halleri en sağlıklısıdır. Fesleğen, pul biber, kekik, maydanoz, biberiye, kekik ve olağanüstü güçlü zerdeçal bitkisini deneyebilirsiniz. Bu bitkileri biraz sarımsak ile birlikte doğrayın ve lezzetli yemeklere serpin. Ya da biraz zeytinyağı ile karıştırarak tüketin. İltihap için soğan da kullanılabilir. Özelikle zerdeçal eklem ağrıları ve eklem iltihabı için oldukça etkili bitkisel bir çözümdür. Ayrıca iltihap için maydanoz da son derece faydalıdır.

İltihap için maydonoz suyu nasıl yapılır?

Bir bardak kaynar suyun içerisine maydanoz konulur. Demlenmesi için 15 dakika beklenir ve tüketilir.

Çikolata tüketin:

Çikolata hem çok sevilen hem de sağlıklı bir besindir. Çikolatanın içerisinde % 70 oranında saf kakao bulunur. Tatlılar içerisinde hafif bir tatlı olan çikolata düşük yağlı meyveler ile ve fındık gibi kuru yemişler ile birlikte tüketilebilir. Özellikle bitter çikolata.

İltihap için bitki çayları:

Vücudunuzun için anti-inflamatuar bir etki eden çay kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmanın yanı sıra eklem ağrılarını önlemeye de yardımcı olur. Özellikle yeşil çay sıvı oldukça etkilidir. Sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilen çay lezzeti kadar içerdiği antioksidanlar ile de tüketilmesi gereken bir besindir. Çayı tatlandırmak için biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz. Yeşil çayı günde 8 bardak kadar tüketebilirsiniz.

İltihap azaltıcı besinler:

Hepimiz sağlıklı yemekler seçmeye çalışırız. Ama bazen tatları yüzünden vücudumuz için sağlıklı besinleri seçmekte zorlanabiliriz. Özellikle eklemlerde şişme ya da iltihap oluştuğunda beslenme düzenine ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle alışveriş yaparken listenizde faydalı besinler olmasına özen göstermelisiniz. Mesela fast foof ürünler tüketmek yerine balık, zencefil ve sarımsak içeren besinleri listenizde daima bulundurmalısınız.

Bol bol su için.

Su vücut için çok önemli bir besin kaynağıdır. Vücudun yeterli miktarda su alamaması durumunda bazı sorunlar oluşabilir. Sıvı kaybı eklem ağrılarını ve iltihaplanmayı tetikleyen bir başka faktördür. Günde en az 8 ya da 9 bardak su içerek eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yaz