İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer: İdrar Yolu Enfeksiyonuna Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 6 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 1.179 defa okundu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer: İdrar Yolu Enfeksiyonuna Doğal Çözüm

idrar yolu enfeksiyonuna doğal çözüm

idrar yolu enfeksiyonuna doğal çözüm

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur?

İdrar yolu enfeksiyonlarının (UTIs) en yaygın nedeni üşütme ve idrar yollarında oluşan iltihaplanmadır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri sık sık tuvalete çıkma, idrara çıkma sırasında yanma hissi gibi belirtilerdir. Çok nadir olarak da titreme, ateş, sırt ağrısı ve idrarda kan görülebilir. İdrar enfeksiyonu için bitkisel çözümler ile enfeksiyonun geçmesine katkıda bulunabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu için doğal tedaviler şunlardır:

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir: İdrar yolu enfeksiyonuna bitkisel çözüm

1) İdrar yolu enfeksiyonu için karbonat

İki günü geçen idrar enfeksiyonlarında tıbbi müdahale gerekebilir. İlaç takviyesine destek olarak karbonat ile daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca karbonat enfekte olmuş böbreklere de iyi gelmektedir. 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyin, karıştırın ve için. Bu karışım enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olurken idrarın asit düzeyini dengeleyecektir.

2) İdrar yolu enfeksiyonu için yaban mersini

Yaban mersini ve kızılcık aynı bitki ailesinden gelmekle birlikte bakterileri önleyici özellik gösterirler. Yapılan bilimsel bir çalışma ile yaban mersini suyunun idrar enfeksiyonunu önlediği anlaşılmıştır. Bu nedenle yaban mersinini çay şeklinde demleyip her sabah içerseniz enfeksiyondan daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Ayrıca yaban mersinini taze meyve olarak da tüketebilirsiniz.

3) İdrar yolu enfeksiyonu kızılcık suyu

Birçok araştırma kızılcık suyu içmenin idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı bir etki oluşturduğunu ortaya koymuştur. Kızılcık suyu mesane içinde enfeksiyona neden olan bakterilerin üremesini engeller ve tedavi edici bir antibiyotik görevi görür.

Kızılcık suyunu günde 1 bardak kadar tüketirseniz idrar enfeksiyonu gibi durumlar yaşamazsınız.

4) Ananas

Ananas bromelain adı verilen bir enzime sahiptir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, bromelain enfeksiyon karşısında doğal antibiyotik görevi görerek idrar enfeksiyonunun oluşmasına engel olur. Bu nedenle her gün 1 ya da 2 bardak ananas suyu içebilir ya da ananası meyve şeklinde tüketebilirsiniz.

5) İdrar yolu enfeksiyonu su içmekle geçer mi?

İdrar yolu enfeksiyonlarında su tüketimi çok önemlidir. Günde yaklaşık 8 ya da 9 bardak su tüketilmesi gerekir. Ayrıca sıcak şu içildiğinde karın enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıların yatıştırılması sağlanabilir.

6) İdrar yolu enfeksiyonu için C vitamini

Bazı doktorlar idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmek için günde en az 5000 mg C vitamini takviyesi verirler. Çünkü C vitamini mesanede bulunan zararlı bakterilerin üremesini engeller. Bu nedenle C vitamini açısından zengin gıdalar tüketerek idrar enfeksiyonundan korunabilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonu için ne yapılır?

  • Tuvaletiniz geldiğinde ertelemeyin ve tutmayın.
  • Pamuklu iç çamaşırları kullanın. Naylon iç çamaşırları cildi havasız bıraktığı enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Özellikle duş aldıktan sonra nemli kalan cilt naylon iç çamaşırı kullanıldığında havasız kalır ve kurumaz. Bu da idrar enfeksiyonunda neden olabilir.
  • Alkol kullanmamaya çalışın. Alkol, idrar enfeksiyonuna yakalanıldığı zaman tüketildiğinde mesaneyi tahriş eder ve enfeksiyonun geçmesini zorlaştırır. Ayrıca idrar çıkışında yanmayı fazlalaştırır.
  • Kafeinli içecekler içmeyin. Özellikle kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerin tüketilmesi enfeksiyonun geçmesini zorlaştırarak bakterilerin çoğalmasına neden olabilir.
  • Reçetesiz ağrı kesiciler kullanın. Parasetamol, aspirin veya profen içeren ilaçlar almanız enfeksiyon sürecini ağrısız geçirmenizi sağlayabilir.
  • Hijyen oldukça önemlidir. İdrar enfeksiyonun şüpheleniyorsanız genital temizliğe özen gösterin. Özellikle cinsel ilişki sırasında hijyene özen göstererek prezervatif kullanabilirsiniz. Bu şekilde enfeksiyonun kişiden kişiye bulaşmasını engelleyebilirsiniz.
  • Tuvalette temizlik sırasında dikkatli olun. Tuvaletten sonra genital bölgeyi temizleyin ve bu temizliği önden arkaya doğru değil arkadan öne doğru yapın.İdrar enfeksiyonunu geçirmek için reçetesiz bazı ilaçları kullanabilirsiniz. İlaç tedavisini bitkisel yöntemler ile destekleyerek enfeksiyonun daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz. Yine de eğer enfeksiyon 2 günden fazla sürerse doktora başvurarak bazı tahliller yaptırmanız gerekebilir. Çünkü 2 güne kadar geçmeyen idrar enfeksiyonun temelinde başka hastalıklar olabilir.

Yorum Yaz