İbrahim Saraçoğlu Tiroid Tedavisi için Dereotu Kürü-Hipertiroide İyi Gelen Bitkiler

Bitkisel Çözümler kategorisine 28 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 11.760 defa okundu

İbrahim Saraçoğlu Tiroid Tedavisi için Dereotu Kürü-Hipertiroide İyi Gelen Bitkiler

hipertiroidi için bitkisel tedavi

hipertiroidi için bitkisel tedavi

Hipertiroidi neden olur?

Tiroid boyundaki adem elmasının altında bulunan kelebek şeklindeki bir bezdir. Vücudun enerji metabolizmasını düzenleyen en önemli bez olarak kabul edilir. Ne zaman tiroid aşırı aktif olur ve aşırı miktarda tiroksin hormonu üretirse, bu durum hipertiroidi olarak belirtilir.

Hipertiroidi nedenleri:
– Otoimmün bozukluk
– Graves hastalığı
– Tiroid bezi büyümesi
– Tiroid uyarıcı hormonun üretiminin artması (TSH)
– Aşırı iyot tüketimi
– İyi huylu topaklar ya da nodüller

Hipertiroidinin oluşum nedenleri kadınlarda daha sık görüldüğünden dolayı bu hastalığa kadınlarda daha çok rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusuna bakıldığında yaklaşık olarak erkeklerde %30, kadınlarda ise %60 kadar bu hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır.

Hipertiroidi belirtileri nelerdir?
– Şiddetli kilo kaybı
– Düzensiz kalp atışı
– Sinir bozukluğu
– Aşırı terleme
– Boyun ağrıları
– Yorgunluk hissi
– Kas ağrıları ve güçsüzlüğü
– Uyku bozuklukları

Bu belirtiler kesin olarak hipertiroidi olduğuna karar vermek için yeterli değildir. Çünkü birçok hastalıkta aynı belirtiler gözlemlenebilmektedir. Bu yüzden doktora giderek hastalığın ne olduğunu kesinleştirmek erken tedavi için çok daha etkilidir.
Hipertiroidi hastalığı erken tedavisi önemli olan hastalıklardan birisidir. Erken teşhis yapıldığı takdirde çok daha kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak geç kalınırsa cerrahi müdahale dahil birçok kişiyi zorlayacak tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Bu yüzden belirtiler görüldüğünde doktora gidilerek hastalığın teşhisinin yaptırılması bir hayli önemlidir.

Hipertiroidi nasıl beslenmeli: Hipertiroidi ye iyi gelen bitkiler

1. İbrahim Saraçoğlu Tiroid Tedavisi için Dereotu Kürü

Dereotu hipertiroidin çeşitli belirtilerini yönetmenize yardımcı olabilir. Bu özel bitki tiroid tarafından üretilen hormon miktarını azaltır. Çalışmaların sonuçlarına göre TSH düzeyini azaltmaya yardımcı olur ve tiroid hormon sentezini düzenler. Ayrıca, T4 düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur. Bunu T3’ün T4’e dönüşümünü engelleyerek sağlar.
– Dereotu çayı yapılarak tüketilebilir. Yarım çay kaşığı kadar Dereotu kaynar suyun içerisine konarak 15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Sonrasında süzülerek çayı elde edilir. Bu çay yudumlanarak yavaşça içilir. Günde bir kez içilmelidir.
– Ayrıca bu bitki tentür (günde 6 ml) şeklinde de alınabilir. Ancak tentür şeklinde alınmadan önce doktora danışılmasında fayda vardır.

2. Melisa

Oğul otu olarak da bilinen Melisa bitkisi, TSH düzeylerini azaltarak aşırı aktif olan tiroid bezini normale döndürmeye yardımcı olabilecek bir bitkidir. Flavonoidler, fenolik asitler ve tiroid düzenleyen diğer faydalı bileşikleri de içerisinde bulundurur.
Aslında melisa bitkisi tiroidin viral olarak bozulmasını ve hipertiroidinin oluşmasını engeller. Bu bitki çayı içilerek tedavi için kullanılabilir.
– İki yemek kaşığı melisanın içine bir fincan kaynar su ekleyin.
– Yaklaşık beş dakika kadar demlenmesine izin verin. Ardından çayın biraz ılınmasını bekleyin ve süzün.
– Yudumlayarak yavaş yavaş bu çayı iç. Her gün bir bardak için. Bir bardaktan fazlası vücutta bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.
Melisa otu çayı yaparken bir çay kaşığı kadar dozla paylaşın ve sonrasında zamanla arttırarak dozu iki yemek kaşığına kadar çıkarabilirsiniz.

3. Aslan kuyruğu

Leonurus cardiaca adıyla da bilinen aslan otu, doğal ve pürüzsüz bir görüntü sağladığı gibi aynı zamanda taşikardi (yüksek kalp hızı) ve çarpıntı önlenmesine yardımcı olur. Hipertiroidinin özelliklerinden bazılarını giderici özellikler içermektedir. Bu özelliklerini içerisinde bulundurduğu bazı enzimler yardımı ile sağlamaktadır.
– Yarım çay kaşığı aslan kuyruğu otu bir fincan kaynar suyun içine eklenir ve en az beş dakika kadar demlenmesi beklenir. Ilınması beklenir ve içilir.
– Her gün bir bardak bu çaydan içilmesi yeterli olacaktır.
Herhangi bir sedatif türde ilaç kullanılıyor ise bu tedavi asla uygulanmamalıdır.

4. Hipertiroidi brokoli tüketimi

Brokoli, isothiocyanates ve goitrogens maddelerini içeren ve çok fazla tiroid hormonu üretiminin engellenmesine yardımcı olan bir bitkidir. Bu bitki turpgillerden bir sebze olarak sayılmaktadır. Bu nedenle, hipertiroidi sahibi kişiler mutlaka bu tedaviyi denemelidir.
Diğer turpgillerden yardımcı olabilecek sebzeler ise şu şekilde sıralanabilir:
– Brüksel lahanası
– Karnabahar
– Şalgam
– Alabaş
– Hardal yeşilliği
– Turp
Bu sebzeler taze ve çiğ olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda çorba ve sulu yemekleri yapılarak da tüketilebilir.

5. Hipertiroidi için soya ürünleri

Protein bazlı gıdalar hipertiroidi olanlara iyi gelmektedir. Protein tiroid hormonlarını vücudun farklı dokularına taşır.
Soya ürünlerinde bulunan steroller vücuttaki hormonal dengelerinin düzenlenmesini sağlar. Bu yüzden bu ürünler tiroid hormonlarının da dengeye girmesine yardımcı olmaktadır. Soyalı ürünlerin çok tüketilmesi daha çok fayda görülmesini sağlamaktadır.
Soya ürünlerinin tadını çok sevmiyorsanız soya içeren diğer besinlerden tüketmeniz de etkili olacaktır. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir:
– Fındık
– Yumurta
– Çiftlik balığı
– Baklagiller

Hipertiroidi neler yemeli?

6. Omega 3 yağ asitleri

Vücut yeterli omega-3 yağ asidi alamıyorsa hormonal dengesizlik gözlemlenebilir. Bu durumda tiroid hormonları da dengesizlik gösterebilir. Bu temel yağ asitleri hormonların üretiminden sorumlu hücrelerin çalışmalarını kontrol ederek ve müdahale ederek eğer hormonlar fazla üretiliyor ise azaltır, az üretiliyor ise arttırır.
En fazla omega 3 yağ asidi deniz ürünlerinde bulunmaktadır. Balıklarda bolca bulunan bu madde aynı zamanda cevizde de bir hayli yüksek miktarda bulunmaktadır.

7. Deniz sebzeleri

Deniz sebzelerinde bulunan iyot tiroid bezinin sağlığı için önemli bir mineraldir. Deniz sebzelerinde mevcut olan doğal iyot minerali tiroid ile ilgili bozuklukları tedavi etmenin yanı sıra obezite ve lenf sistemi tıkanıklığı gibi hastalıklar için de oldukça etkilidir.
Bu sebzelerde iyonun dışında zengin olarak bulunan maddeler şu şekilde sıralanabilir:
– K vitamini
– B vitamini
– Folat
– Magnezyum
– Demir
– Kalsiyum
Hipertiroidi tedavisinde kullanılabilecek deniz sebzeleri şu şekilde sıralanabilir:
– Kelp
– Kombu
– Hijiki
– Nori
– Deniz hurması
Bu sebzeler kesilerek ve doğranarak çorba, pizza, güveç, pilav ve salata gibi yemeklerde de kullanılabilir.

8. Lahana

Hipertiroidi beslenmesi içerisinde mutlaka lahana olmalıdır. Lahana hipertiroidi tedavisinde kullanılan en yararlı besinlerden birisidir. Lahana içerisinde bulundurduğu goitrogens bileşeni ile tiroid hormonu üretiminin azaltılmasına yardımcı olur. En iyi sonucu elde etmek için çiğ lahana yenmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

9. Çilek

Çilek birçok vitamin türünü içerisinde bolca içermektedir. Vitaminler vücudun onarım ve hormon dengesinden sorumlu olduğu için çilek aynı zamanda hipertiroidi için de kullanılabilir. İçerisinde bulundurduğu bazı bileşenlerin antioksidan özellikleri sayesinde tiroid bezi iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilir.
Tabii ki bu tedavi için çilek dışında bazı besinler de kullanılabilmektedir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir:
– Yaban mersini
– Böğürtlen
– Kiraz

Yorum Yaz

2 Yorum

 • SevtapCevapla

  Merhaba,
  Makalenin belirli bir yerinden sonra yanlis bilgi basliyor. Brokoli ile ilgili bölümden itibaren yanlis. hipertiroide iyot kesinlikle yasak. Deniz sebzeleri, brokoli gibi şeyler yasak. Saraçoğlu nun internette konuyla ilgili videolarindan teyit edebilirsiniz. İyot hipotroidide alinmali diyor Saraçoğlu. Gerekli guncelleme büyük bir hatanın yaygınlaşmasını önleyecektir.
  Bilgilerinize, teşekkürler

  Eyl 13, 2017 09:38
  • adminCevapla

   Saraçoğlu öyle bir şey diyorsa hata yapıyordur. Brokoli ve hiportroid ilişkisine dair ingilizce içerikte yüzlerce bilimsel makale var. kaynaklarınıza bir göz atmanızı öneririm Sevtap hanım.

   Ara 30, 2017 07:07