Horlamayı Durdurmanın Yolları: Horlama İçin Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 3 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 522 defa okundu

Horlamayı Durdurmanın Yolları: Horlama İçin Bitkisel Çözüm

horlama için bitkisel tedavi

horlama için bitkisel tedavi

Horlama nedenleri ve tedavisi:

Horlama yaklaşık 90 milyon kişiyi etkileyen çok yaygın bir sağlık sorunudur. Erkeklerde de kadınlarda da görülebilir. Bu rahatsız edici ses uyku sırasında ortaya çıkar ve çevreyi rahatsız edici boyutlarda olabilir. Horlama boğaz yapılarında titreşim ve gürültü oluşmasına neden olur. Bir uyku bozukluğu olarak kabul edilen ağır horlama ciddi tıbbi ve sosyal sonuçlara neden olabilir. Yani, horlama alışkanlığı varsa, sorun ile mücadele için gerekli adımları atmak gerekir. Horlama aynı zamanda kişinin uykusunu tam alamamasına ve vücudun uyku sırasında da yorulmasına neden olur. Çok sayıda ürün horlama tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bu ürünlerin çoğunun etkisi henüz kanıtlanmış değildir. Horlama için mucizevi bir tedavi yöntemi yoktur ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve bitkisel çözümler ile horlama kontrol altına alınabilir.

Horlama nasıl durdurulur: Horlamaya bitkisel çözüm

1. Hormalama için nane

Nane anti inflamatuar özelliği ile boğaz ve burun deliklerinde bulunan astar ve membranlarda oluşan şişmeyi hafifletir. Aynı zamanda burun kanallarının rahatlamasını ve düzgün nefes alınmasını sağlar. Nane alerjik reaksiyon gösteren kişiler tarafından dikkatli kullanılmalıdır.
– Bir ya da iki damla nane yağı bir bardak suya eklenir. Bu karışım ile yatmadan önce gargara yapılır. Bu karışım kesinlikle yutulmamalıdır. İstenilen sonuç elde edilene kadar bu uygulama her gün yapılır.
– Burun kanallarının kuruması nedeniyle horlama oluşuyorsa; birkaç damla nane yağı (okaliptüs yağı da kullanılabilir) yatmadan yaklaşık 30 dakika önce hava nemlendirici alet içine eklenir. Nemlendirici alet gece çalıştırılır. Havanın nemlenmesini sağlarken aynı zamanda burun kanallarının da nemlenmesini sağlar. Bu şekilde horlama gibi sorunlar geçer.
– Yatmadan önce küçük bir nane yağı burun deliklerinin hemen altına sürülür. Bu yağ ile dudak üstü ovulabilir.

2. Horlama için zeytinyağı

Güçlü bir anti inflamatuar ajan olarak çalışan zeytinyağı da horlamadan kurtulmak ve burun kanallarındaki tıkanıklıktan kurtulmak için kullanılabilir. Burun iç astarındaki şişliklerin azaltılmasını sağlarken aynı zamanda dokuları iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca olası ağrıları azaltır. Zeytinyağı boğazdaki tahrişi azaltır ve horlama gibi sorunları da ortadan kaldırır.
– Yatmadan önce her gün iki ya da üç yudum zeytinyağı içilebilir.
– Yarım çay kaşığı zeytin yağı ve yarım çay kaşığı bal birleştirilir. Yatmadan önce her gün bu karışım tüketilir.

3. Horlama ve burun tıkanıklığı buhar banyosu tedavisi

Burun tıkanıklığı horlama arkasındaki ana nedenlerden biridir. Burun kanallarında herhangi bir tıkanıklık varsa bu tıkanıklığı açmak için buhar uygulaması yapılabilir.
– Büyük bir kaseye sıcak kaynar su dökülür.
– 3 ila 4 damla okaliptüs esansı ya da çay ağacı esansiyel yağı suya eklenir.
– Su buharına hafifçe eğilinilir ve buhar içeri çekilir. 10 dakika boyunca burundan derin nefes alınmalıdır. Baş üzerine kaseyi de kapsayacak bir havlu yerleştirilebilir.
– Bu uygulama burun tıkanıklığını giderirken aynı zamanda her gün yatmadan önce uygulanabilir.

Horlamaya ne iyi gelir?

4. Tereyağı

Eritilmiş tereyağı da burun pasajlarının açılmasına yardımcı olabilir. Kanalların açılması ile horlama benzeri uyku bozukluklarının da önüne geçilmiş olur.
– Biraz tereyağı mikrodalgada ısıtılarak eritilir.
– Ilındıktan sonra bir damlalık kullanılır ve üç damla ılık tereyağı her burun deliği içine uygulanır.
– Bu uygulama günlük olarak yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra tekrarlanır.

5. Kakule

Kakule; balgam söktürücü etki yaratır. Kapalı burun kanallarını açarak horlamayı engeller.
– Yarım çay kaşığı kakule tozu bir bardak sıcak suya eklenir.
– Yatmadan 30 dakika önce içilir.
– Bu işlem her gün yapıldığında horlama yavaş yavaş azalacaktır.

6. Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü bir anti septik ve anti biyotik ajan olarak çalışır. Ayrıca inflamasyonu azaltır ve ağır horlama tedavisinde kullanılır. Zerdeçal süt ile karıştırılarak horlama tedavisi için kullanılır. Ayrıca nefes darlığını hafifletir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
– İki çay kaşığı zerdeçal tozu bir bardak ılık süte eklenir.
– Yatmadan 30 dakika önce içilir.
– Bu işlem her gün yapılır.

7. Isırgan otu

Eğer sadece yılın belirli bir zamanlarında horlama ortaya çıkıyorsa iltihaplı burun pasajlarında muhtemelen mevsimlik alerji etkileri vardır. Bu tür geçici horlama atakları anti inflamatuar ve anti histaminik özelliklere sahip ısırgan otu ile tedavi edilebilir.
– Bir çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprakları, bir fincan kaynar suya eklenir.
– Beş dakika demlenmesi beklendikten sonra karışım süzülür.
– Yatmadan önce sıcak çay şeklinde tüketilir.
– Mevsimsel horlama ataklarını önlemek için bahar yaklaşırken gün 2 ya da 3 bardak ısırgan yaprağı çayı içilebilir.

8. Sarımsak

Sarımsak mukus birikmesine engel olurken aynı zamanda kapalı burun pasajlarının açılmasını saplar. Solunum sistemi iltihabını azaltır. Sarımsak sinüs tıkanıklığı nedeniyle oluşan horlamalar için kullanılabilir.
– Bir ya da iki diş çiğ sarımsak bir bardak su ile tüketilebilir. Günlük olarak tüketilmesi uyku bozukluklarını ve horlamayı azaltmak için yatmadan önce içilebilir.
– Ayrıca sarımsak yemeklerde de kullanılabilir.

9. Bal

Horlama için kullanılan başka bir seçenek de baldır. Anti enflamatuar özellikleri nedeniyle, bal hava kanallarının açılmasını sağlar ve burun içindeki şişlikleri hafifletir. Boğazı da yumuşatır. Ayrıca, bal meydana gelen horlama titreşimlerini engeller ve boğazı nemlendirir.
– Bir çorba kaşığı sıcak su ile bir bardak bal karıştırılır. Karışım yatmadan önce içilir. Bu uygulama her gün yapılmalıdır.
– Alternatif olarak, yemekten sonra sevilen bir bitki çayı bal ile tatlandırılarak tüketilebilir.

10. Papatya

Papatya yatıştırıcı etkisi ile horlamayı gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca bilinen en iyi anti inflamatuar özellikli bitkilerdendir. Gergin kaslar ve sinirlerin yumuşamasını sağlarken; boğazın yumuşamasını sağlar. Ayrıca kas gevşetici etki gösterir.
– Bir bardak suya bir çorba kaşığı papatya çiçeği (veya bir papatya çayı poşeti) konur.
– Yaklaşık 15 dakika kaynatılır.
– Bu karışıma biraz bal eklenir ve çay şeklinde içilir.
– Yatmadan 1 saat önce içilmesi tavsiye edilir.

Horlamayı önlemek için ne yapmalı: Horlamaya çözüm:

– Eğer kişi kilolu ise kilo vermesi gerekmektedir. Fazla kilolar da horlamaya neden olabilir.
– Sırt üstü yatmamak gerekir. Yan yatıldığında horlama azalacaktır.
– Yatağın baş tarafı yaklaşık dört santim yükseltilir veya boğaz ve dokularda hava pasajlarının tıkanmasını önlemek için ekstra yastık kullanılabilir.
– Uyurken rahat nefes için burun şeritleri kullanılabilir.
– Yatmadan önce en az iki saat alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır. Alkol, merkezi sinir sisteminin zayıflamasına ve horlamaya neden olabilir.
– Tahrişi önlemek için sigara içilmemelidir.
Horlama rahatsız edici bir sorun olarak bilinir. Bu sorun için kullanılan bitkisel ve doğal çözümler işe yaramazsa bir doktora görünülmelidir.

Yorum Yaz