Hiv Virüsü Nasıl Bulaşır: Hiv Virüsünün Belirtileri

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 112 defa okundu

Hiv Virüsü Nasıl Bulaşır: Hiv Virüsünün Belirtileri

hıv virüsü etkileri

hıv virüsü etkileri

Hiv virüsünün ilk belirtileri:

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfekte olmuş kişilerde kanser dahil olmak üzere bir çok hastalığa yakalanma riski artar. Ayrıca HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılan antiretroviral ilaçlar da anormal yağ dağılımına, anormal lipid ve glukoz metabolizmasının oluşmasına ve kemik kaybı gibi ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. HIV yani AIDS’in neden olduğu komplikasyonlar ve enfeksiyonlar şunlardır:

Hiv belirtileri:

– Tüberküloz

HIV enfeksiyonu ile ilgili olarak tüberküloz en yaygın fırsatçı enfeksiyonlardan biridir. Sağlıklı bağışıklık sistemi olan insanlar için verem daha düşük bir ihtimalken AIDS hastalarında risk çok daha fazladır. Tüberküloz hava ile bulaşabilir ve akciğerler ile merkezi sistemi etiler. Tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

– Salmonellozis

Salmonellozis genellikle besin zehirlenmesi olarak bilinmektedir. Kirli su ve yiyecekler nedeni ile oluşur. Belirtileri arasında ishal, ateş, karın ağrısı, kusma ve titreme gibi belirtiler bulunmaktadır. Normalde insanlar bu enfeksiyonu daha kolay yenebilirken AIDS hastaları gıda zehirlenmesi yaşadıklarında tedavi sürecinde sıkıntı yaşanabilir. Çünkü bağışıklık sistemi çalışmaz ve dışarıdan müdahale gerekir.

– Sitomegalo virüsü (CMV)

Sitomegalo virüsü (CMV), tükürük, kan, idrar, meni ve anne sütü ile bulaşan bir herpes virüsü türüdür. Sağlıklı bir insan, sitomegalo virüsünü daha kolay atlatabilir. Fakat zayıf bağışıklık sistemine neden olan HIV enfeksiyonu hastalarında virüs sonucu gözlerde, sindirim sisteminde, akciğerde ya da diğer organlarda hasar oluşabilir. HIV enfeksiyonu bulunan kişilerde bu virüs körlüğe bile neden olabilir.

– Kandidiyaz

Mantar olarak da biline kandidiyaz ağız ve boğazda veya vajinada görülen bir enfeksiyondur. İnflamasyon ve kalın beyaz lekelere neden olan kandidiyaz müköz membranlar üzerinde daha sık görülür. Bu enfeksiyon kan içinde bulunduğu için HIV enfeksiyonu yaşayan insanlarda oldukça tehlikeli olabilir.

– Toksoplazmoz

Bu paraziter enfeksiyon genellikle su ve et ile kişiye geçer. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip kişilerde hastalık önlenebilir. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde toksoplazmoz beyin kusurlarına, körlüğe ve merkezi sinir sisteminde ciddi hasarlara neden olabilir.

AIDS hastalarından en sık görülen kanser çeşitleri nelerdir?

HIV hastası olan kişilerde bağışıklık sistemi çöktüğü için bazı kanserlerin oluşması daha olasıdır. Bu nedenle AIDS olan insanların bağışıklık sistemleri iyi izlenmeli ve olası kanser belirtileri iyi analiz edilmelidir. Kanserin erken belirtileri keşfetmek ve tedaviye hemen başlamak hastaların ölümcül sonuçlarla karşılaşmamasını sağlayabilir. AIDS ile ilgili en yaygın kanser türleri şunlardır:

– Kaposi sarkomu HIV ile enfekte kişilerde en sık rastlanan kanser türüdür. Bu kanser çeşidi deride ve ağızda pembe, kırmızı ya da mor lezyonlara neden olabilir. Kan damarlarının içinde tümör oluşumları görülürken aynı zamanda bu tümörler sindirim sistemi ya da akciğerler üzerine de sıçrayabilir. Bu kanser türünün HHV-8 olarak bilinen bir virüs nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

– Lenfoma

Beyaz kan hücrelerinde oluşan bu kanser türü genellikle şişliklere neden olur. Virüs bulaşmış kişilerde boyun, koltuk altı ya da kasıklardaki lenf bezlerinde şişlikler ortaya çıkar.

Hiv virüsünün etkileri:

HIV virüsü bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğu için ciddi ölçüde kilo kaybına neden olabilir. Ayrıca ishal ve ateş de zayıflığa eşlik edebilir.

Nörolojik komplikasyonlar nelerdir?

HIV enfeksiyonu kafa karışıklığı, unutkanlık, depresyon, anksiyete ve yürüyüş sorunlarına neden olabilir ve sinir hücrelerine ciddi derecede zarar verebilir. HIV hastalarında demans ve zihinsel işlev yitimi gibi hastalıklar da daha sık görülür.

Hiv bulaşıcı mı?

Hiv virüsü son derece bulaşıcıdır.

Hiv virüsü nasıl ortaya çıkar?

Hiv virüsünün tanılanması için hiv testi yapılması gerekmektedir.

Hiv virüsü öldürür mü?

Hiv virüsü diğer adıyla aids ölümcül bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir.

Yorum Yaz