Hipertiroide Ne İyi Gelir: Hipertiroidi İçin Şifalı Bitkiler

Endokrin Sistemi Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.938 defa okundu

Hipertiroide Ne İyi Gelir: Hipertiroidi İçin Şifalı Bitkiler

hipotiroidi için şifalı bitkiler

hipotiroidi için şifalı bitkiler

Hipertiroidi nasıl anlaşılır?

Tiroid bezi vücutta hormon üretir ve bu hormonlar vücudun gıdaları enerjiye çevirmesinde rol oynar. Tiroid bozuklukları çok yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Genellikle hipertiroidi görülmektedir. Hipertiroidi durumunda metabolizma hızlanır ve çok fazla tiroid hormonu üretilir. Hipertiroidi belirtileri; hızlı nabız, kalp çarpıntısı, guatr, artan terleme, titreme, anksiyete, artan iştah, kilo kaybı, uyumada zorluk ve gözlerde şişliktir. Bazı bitkiler hipertiroidi ve diğer tiroit sorunlarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Ancak herhangi bir bitkisel ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hipertiroide iyi gelen bitkiler:

– Melisa

Melisa, melissa officinalis olarak da bilinir. Bu bitki tiroidi destekler ve ayrıca hipertiroidi oluşturan hızlandırılmış tiroid fonksiyonlarını normal düzeylere çekmeye yardımcı olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, günde 300-500 mg doz alınmasını tavsiye eder. Bu bitki, 1 su bardağı su içine eklenerek demlenebilir. Soğuk içilebilir.

– Tiroid hastaları yeşil çay içebilirmi?

Yeşil çay hipertiroidi durumlarında antioksidan etki yaratmaktadır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre yeşil çay özü günde 250-500 mg kadar tüketilebilir. Ancak içerisinde kafein olmamalıdır. Kafein bir uyarıcı olduğu için hipertiroidi belirtilerini tetikleyebilir. Antioksidanlar aynı zamanda vücudu enfeksiyon ve diğer hastalıklara neden olan yabancı maddelerden korur. Bağışıklık gücünü artırır ve vücudun hastalıklar ile savaşmasını destekler.

– Bugleweed bitki özü

Bugleweed bitki özü fazla aktif tiroidi normale çevirmeye yardımcı olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre günde bir doz 1-2 g alınması; tiroid içinde iltihaplanmayı hafifletirken, uygun tiroid fonksiyonları için de yararlıdır. Bu bitki, 1-2 gram kadar 1 su bardağı kaynar suya eklenerek demlenebilir. Ancak özellikle diyabet hastalarının bugleweed özü kullanmadan önce doktora danışması gerekmektedir.

– Aslankuyruğu bitkisi

Aslankuyruğu bitkisi hipertiroidi ve tiroiditi gibi diğer tiroid hastalıklarında kalp atışlarını normale döndürmeye yardımcı olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre bir doz 2 gram aslankuyruğu bitkisi 1 bardak kaynar suya eklenerek demlenebilir. Soğuduktan sonra tüketilmelidir. Günde 3 bardak kadar içilebilir. Ancak aslankuyruğu bitkisi ile birlikte kesinlikle sakinleştirici kullanılmamalıdır ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Hipertiroidi nedenleri

Hipertiroidi tiroid bezinin çok fazla tiroid hormonu üretmesi ile oluşur. Bunun sonucunda hızlı nabız, anksiyete, kilo kaybı, sinirlilik, titreme, uykusuzluk, artan terleme, ruh hali, depresyon ve bazen gözlerde kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bugleweed bitkisi özü ve melisa diğer tiroid sorunlarında işe yaradığı gibi hipertiroidi hastalarında oldukça etkilidir. Hastalığa bağlı oluşan çarpıntıları azaltmaya yardımcı olur. Nane ailesinin üyesi olan melisa da trioid hormon düzeylerini düzenler ve genel tiroid fonksiyonlarını destekler. Melisa aynı zamanda sakinleştirici bir bitki olarak kabul edilir ve anksiyete ile depresyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Hipertiroidi doğal tedavi

– Scullcap bitkisi

Scullcap bitkisi yüzyıllardır kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Bu bitki de nane ailesinin bir üyesidir. Aynı melisa gibi anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca düşük kan basıncı ve panik atak krizlerini azaltmak için de kullanılmaktadır.

Tiroid bezi ve tiroid hormonu vücudun tüm dengesini bozabilir. Tedavi edilmediğinde başka hastalıkların; özellikle kalp hastalıklarının tetiklenmesine neden olabilir. Bu nedenle bazı belirtilerin ardından tanı konulduğunda mutlaka hemen tedaviye başlanmalıdır. Doktorun verdiği beslenme düzenine uyulması da tedavi döneminde etkili olacaktır. Tedavi ve beslenme düzenindeki değişiklikler sayesinde hızla iyileşme sürecine girilebilir. Hipertiroidiye iyi gelen besinler ve hipertiroide iyi gelen bitkiler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Bitkisel çözümler tedaviye ek olarak denenebilir. Ancak olası bitki ve ilaç etkileşimleri ile alerjik reaksiyonları engellemek için doktora danışılmasında yarar olacaktır.

Yorum Yaz