Hiperaktivitenin Nedenleri: Hiperaktivite Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 153 defa okundu

Hiperaktivitenin Nedenleri: Hiperaktivite Belirtileri

hiperaktivite belirtileri

hiperaktivite belirtileri

Hiperaktivite bozukluğu nedir?

Hiperaktivite genellikle fazla hareketli ve enerjik olmak olarak bilinir. Nedenine bağlı olarak, hiperaktivite birçok farklı özelliğe sahip olabilir.

Hiperaktivitenin belirtileri:

– Sürekli hareket
– Saldırgan davranışlar
– Tepkisel davranışlar
– Kolayca avunma

Birçok farklı zihinsel hastalık ve tıbbi durumda hiperaktivite bir semptom olarak gelişebilir. Hiperaktif olan insanlar fazla hareketli olmak ya da konsantrede yetersizlik gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Hiperaktivite, okulda ve işte bazı güçlüklere neden olabilir. Arkadaşlar ve aile ile ilişkiler zorlanabilir. Ayrıca bu durumun getirdiği bazı kazalar ve yaralanmalar da görülmektedir. Alkol ve uyuşturucu kullanımı riski de hiperaktif insanlarda diğer insanlara göre daha fazladır. Hiperaktivite tanı konması zor bir hastalık iken yakın çevre tarafından da anlaşılması oldukça zordur. Kişinin öğretmenleri, anne babası, işvereni ve diğer yakın çevresindeki kişiler de bu durumu anlamakta zorlanabilir. Hem hiperaktif kişiler hem de kişinin yakın çevresindekiler sıkıntılı ve endişeli zamanlar geçirebilir. Dikkat eksikliği (DEHB) hiperaktivitede en önemli işaretlerden biridir. Dikkat eksikliği aşırı aktif olan kişilerde ve dikkat çekmek isteyen kişilerde oluşan bir hastalıktır. Bu durum genellikle genç yaşta teşhis edilir. Fakat bazı insanlarda ancak yetişkinlik zamanı ortaya çıkmaktadır. Hiperaktivite tedavi edilebilir.

Hiperaktivite neden olur?

Hiperaktivite fiziksel ve ruhsal bozukluklar nedeni ile oluşabilir. Hiperaktivitenin sebepleri:

– Dikkat eksikliği
– Hipertiroidi (tiroid hormonun çok fazla çalışması)
– Beyin hastalıkları
– Sinir sistemi bozuklukları
– Psikolojik bozukluklar

Hiperaktivite nasıl anlaşılır?

Hiperaktivitenin varlığına dair bir veya daha fazla işaret olabilir. Bu belirtiler hiperaktivenin nedenine bağlıdır. Hiperaktif çocuklar okulda konsantre zorluğu yaşayabilir. Çocuklarda şu davranış tipleri görülebilir:

– Yersiz konuşma
– Söylenmemesi gereken şeyleri ağızdan kaçırma
– Diğer öğrencilere vurma
– Aşırı aktif olmak

Hiperaktivite belirtileri yetişkinler ise aşağıdakileri belirtileri gösterebilir:

– İşe konsantre olmada zorluk
– Kısa dikkat süresi
– İsimleri, numaraları veya bilgileri hatırlamada zorluk

Eğer kişi bu durum hakkında sıkıntı duyuyorsa anksiyete veya depresyon ortaya çıkabilir. Muhtemelen hiperaktivite olan kişilerde hastalığın belirtileri yetişkinlik dönemine kalmadan çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır.

Hiperaktivite nasıl teşhis edilir?

Sizde ya da çocuğunuzda hiperaktivite belirtileri varsa bir doktorla konuşmanız gerekmektedir. Doktor semptomlar hakkında sorular soracaktır. Belirtiler başladıysa bu belirtileri öğrenerek genel sağlık ile ilgili son değişiklikleri ineceler. Doktor tıbbi ya da ruhsal sağlık durumunu anlamak için kullanılan bir ilaç olup olmadığını da öğrenecektir. Tüm bu soruların cevapları doktorun hiperaktivite türünü belirlemesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca doktor, hormon seviyelerini kontrol için kan ya da idrar örneği alabilir. Çünkü tiroid hormonu ya da diğer hormonlardaki bir dengesizlik hiperaktiviteye neden olabilir. Eğer doktor hiperaktivitenin ruhsal bir sorundan ileri geldiğini anlarsa tedavinin gerçekleştirilmesi için sizi ruh sağlığı uzmanına sevk edecektir.

Hiperaktivite nasıl tedavi edilir?

Tiroid, beyin ya da sinir sistemini etkileyen bir durumdur ve hiperaktiviteye neden olabilir. Doktor bu tip durumlarda altta yatan sorunu tedavi etmek için ilaç tedavisi uygulayabilir. Hiperaktivite duygusal ve ruhsal bir bozukluk nedeni ile de olabilir. Bu durum ise bir ruh sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilecektir. Ruh sağlığı uzmanı semptomlara inceleyerek hastalığın ne seviyede olduğunu analiz eder.

– Terapi

Hiperaktivite tedavisinde kullanılan ortak terapiler şunlardır:

Bilişsel davranışçı terapi – Konuşma terapisi

Bilişsel davranışçı terapide amaç düşünme ve davranış kalıplarını değiştirmektir. Konuşma tedavisinde ise terapistle tartışarak sorunlar çözülmeye çalışılır. Terapi tüm hiperaktivite tedavilerine ek olarak da önerilebilir. Çünkü sorunu çözmek ve hastalığın etkilerini azaltmak için etkili bir yöntemdir.

– Hiperaktivite ilaçları

Terapi yeterli olmadığı zaman ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu ilaçların sakinleştirici bir etkisi vardır. Çoğu çocuk ve yetişkinler için reçete edilebilir. Hiperaktivite tedavisinde kullanılan sakinleştirici ilaçlar şunlardır:

– Dexmethylphenidate (Focalin)
– Dextroamphetamine ve amfetamin (Adderall)
– Dextroamphetamine (Dexedrine, Dextrostat)
– lisdeamfetamine (Vyvanse)
– Metifenol (Ritalin)

Bu ilaçların bazıları alışkanlık yapabilir. Doktor ilaç alımı ile birlikte zihinsel sağlık gelişimini izleyecektir. Ayrıca uyarıcı ilaçlar hipreaktivite belirtilerini tetikleyebilir bu nedenle diğer uyarıcılardan da kaçınılmalıdır. Örneğin kafein ve nikotin kaçınılması gereken ve en yaygın olarak kullanılan uyarıcılar arasındadır.

Hiperaktiviteye neden olan olası 7 koşul nedir?

1- Bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk zihinsel hastalık olan mania ile gelişen aşırı depresyonun sonucunda oluşur. Bipolar bozukluk manik depresif hastalık veya manik depresyon olarak da adlandırılır. Hiperaktivitenin oluşmasına neden olabilir.

2- Uyku apnesi

Uyku apnesinde kişi uyurken nefes zaman zaman durur. Kişinin nefes almasını önleyen bu durum aynı zamanda tehlikeli bir uyku bozukluğudur. Tedavi edilmezse ciddi sorunlara neden olabilir. Uyku apnesi aynı zamanda hiperaktiviteyi tetikleyebilir.

3- Dikkat eksikliği sorunu

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi yıkıcı davranışlara neden olan ruhsal bir hastalıktır. Dikkat eksikliği olan insanlar zor konsantre olurlar ve muhtemel hiperaktivite vakası yaşayabilirler.

4- Karbon monoksit zehirlenmesi

Karbon monoksit zehirlenmesi acil bir durum olarak kabul edilir. Acil olarak müdahale edilmesi gerekmektedir. Çok fazla karbon monoksit solunduğunda oluşan karbon monoksit zehirlenmesi doku hasarı ve muhtemel ölümlere yol açabilir. Sıkıcı bir baş ağrısı, mide bulantısı, kafa karışıklığı ve dudaklarda morarma ile birlikte deride döküntüler görülebilir. Ayrıca zehirlenme sonrasında hastada hiperaktivite de görülebilir.

5- Fetal alkol Sendromu

Gebelik sırasında alkol içen kadınlar fetal alkol spektrum bozuklukları yaşayan bir bebeğin doğmasına neden olabilirler. Bu bozukluklar başlarda hafif şiddetli belirtiler gösterir. Büyüyen çocukta belirtiler davranışlarda, fiziksel sağlıkta ve öğrenme yetilerinde ortaya çıkabilir.

6- Adrenolökodistrofi

Adrenolökodistrofi (ALD) sinir sistemi ve böbrek üstü bezlerini etkileyen ciddi bir hastalıktır. Adrenolökodistrofi ileriki yaşlarda erken bunama, afazi, görme bozuklukları, deride bronz renkli lekeler ve polinöropati gibi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca hiperkativitenin ergenlik çağında gelişmesine de sebebiyet verebilir.

7- Fenilketonüri

Fenilketonüri vücudun fenilalanin maddesini metabolizmadan geçirememesi nedeni ile oluşur. Kalıtsal olan bu hastalık kanda fenilalanin maddesinin birikmesine neden olarak çocuklarda beyin hasarlarına ve zihinsel özürlülüklere neden olabilir. Bu hastalık aynı zamanda hiperaktiviteyi de ortaya çıkarabilir.

Hiperaktivite genellikle çocuklarda küçük yaşlarda belirtiler göstermeye başlar. Eğer çocuğunuzda hiperkativite belirtileri varsa altında yatan nedenleri anlamak için mutlaka bir doktora danışmalısınız. Doktor ilaç tedavisi uygularken aynı zamanda terapi tedavisi de uygulayacaktır. Genellikle anne babalar çocuklarının hiperaktivite ile yaşaması gerektiğini anlayamayabilirler. Çocuğa belirtilerin sıklaştığı dönemlerde destek olmak çok önemlidir. Okulda ya da evde yaptığı hareketlerde saldırgan bir tavır sergilediğinde çocuğa kızmak yerine ılımlı çözümler uygulanmalıdır. Doktor çocuğa nasıl davranılması gerektiği konusunda anne ve babaya da rehber olacaktır.

Yorum Yaz