Hıçkırık Nasıl Geçer: Hıçkırıktan Kurtulma Yolları

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 1.623 defa okundu

Hıçkırık Nasıl Geçer: Hıçkırıktan Kurtulma Yolları

hıçkırıktan kurtulma yolları

hıçkırıktan kurtulma yolları

Hıçkırık nasıl oluşur?

Hıçkırık değişik bir reflekstir. Beyindeki vagus sinirleri tarafından gerçekleştirilir. Beyin karnı denen beynin bir bölgesinde bulunan bu sinirler çok sayıda sinir kollarından oluşur. Bu kollardan birinde olan rahatsızlık olduğu zaman hıçkırmaya başlarız.

Uzmanlar, sık sık hıçkıran insanlarda sindirim bozukluğu olduğunu savunmaktadırlar. Hıçkırık durdurmak için günümüzde çokça kullanılan iki yöntem vardır. Bunlardan ilki; hıçkırığı bastırmak için başka bir duygu ile vagus siniri boğma yoludur. Beyin sinyalleri daha önemli ve acil bir durumda vagus sinirlerini boğar bu yüzden hıçkırık engellenmiş olur. Bu yüzden de hıçkıran insanlar korkutularak hıçkırığın gitmesi sağlanmaktadır. Diğer yöntem ise nefes tutmaktır. Bu işlem kandaki karbondioksit miktarını artırarak beynin oksijen azalması yüzünden acilen bu soruna yönelmesi ile vagus sinirlerinin boğulmasını ve hıçkırığın geçmesini sağlar. Bunun dışında denenen bazı doğal ilaçlar ve yöntemler de vardır.

Hıçkırığı ne keser: Hıçkırığı geçirmenin yolları:

1- Hıçkırık için şeker

Anlaşıldığı üzere hıçkırığın önüne geçebilmek için beynin dikkatini dağıtmak gerekiyor. Bu durumda şekerle bir hile yaparak beyni kandırmamız mümkündür. Bilindiği üzere farklı tatlar dilin farklı bölümlerinde algılanmaktadır. Bu durumda bir küp kesme şekeri alarak dilin arka kısmına koyduğunuzda ve oradan hiç kıpırdatamadığınızda ekşi tadı tanımlayan dilin arka bölgesinde şeker erimiş olacak ve bu yüzden beyin bir şekilde buradaki sıvının dilin o bölgesine uyumlu olmadığını anlayacaktır. Bu durumda beynin dikkatini dağıtmış olursunuz ve hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

2- Hıçkırığı geçirmek için kulakları kapamak tekniği

Bir teori de olsa işe yaradığını söyleyen uzmanlar ve çok sayıda denemiş insan bulunmaktadır. Bazı insanlarda işe yaradığı ortaya çıkmış bu yöntem insanlara ilk duyduğunda çok tuhaf gelmektedir. Vagus sinirleri aynı azman duymayı sağlayan kulak sinirlerinin üzerinde bulunur. Bilindiği üzere kulak sinirleri en hassas sinirlerden biridir. Kulağınızın etrafında bir şeyin olması bile bu siniri tetikler. Bunu şuradan da anlayabiliriz ki gözlerinizi kapadığınızda birisi dokunmadan sadece elini kulağınıza yaklaştırdığında bunu hissedebilirsiniz. Bu yüzden ellerinizle kulaklarınız kaparsanız beyin kulak etrafında bir tehlike olduğunu düşünerek odağını o noktaya toplayabilir ve bu durumda vagus sinirleri boğulmuş olur. Dolayısıyla hıçkırıktan kurtulmuş olursunuz.

3- Hıçkırık korkunca neden geçer?

Uzmanlar her ne kadar önermese de beynin odağını değiştirmenizi sağlayacak en kolay yol kendinizi bir tehlikede hissetmenizdir. Bu yüzden neredeyse %100 bir çözüm sağlayan bu yöntemde, bir şekilde korkmanız gerekmektedir. Arkadaşınız yardımıyla ya da başka bir şekilde kendinizi korkuttuğunuz zaman beynin odağı burada bir tehlike olduğunu düşüneceği için odak vagustan gider ve hıçkırıktan kurtulmuş olursunuz.

Ancak bu yöntemin yaşlılar üzerinde uygulanması çok tehlikelidir. Lütfen gerekli olmadığı sürece bu yöntemi kullanmaktan kaçınınız. Özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar üzerinde bu yöntemi asla kullanmayınız.

4- Hıçkırığı geçirmek için su içmek

Bu çok etkili bir yöntem olmasa da teorik olarak ihtimal dahilindedir. Su sinirlerin yatışmasını sağlayan bir maddedir. Hıçkırıyorsanız, bir bardak soğuk su içtiğinizde sinirleriniz gevşeyerek hıçkırıktan kurtulma ihtimaliniz bulunmaktadır.

5- Hıçkırığı geçirmek için dile dokunma tekniği

Henüz açıklanamayan bir tekniktir. Beynin odağını nasıl değiştirdiği bilinmese de çoğu insanda işe yaramaktadır. Hıçkırmak istemiyorsanız dilinize dokunmanız yeterlidir. Bir parmağınızla dilinize hafifçe dokunup o şekilde 1 dakika civarı beklediğinizde hıçkırıktan kurtulmanız mümkündür.

6- Hıçkırığı geçirmek için gıdıklama tekniği

Vücudun ani tepkileri de odağının değişmesini sağlayacaktır. Bu yüzden birisi sizi gıdıklarsa vücudunuz ani bir tepkiyle oraya dikkat çekecek ve hıçkırık yok olacaktır. Bunu kendi kendinize yapmanız gerekir pamuklu bir çubuğu damağınıza hafifçe dokundurduğunuzda gıdıklanacaksınızdır.

7- Hıçkırık nefes tutma

Bu da beynin tehlikeli bir durum olduğunu sanarak odağını değiştirmesini sağlayan bir yöntemdir. Nefesinizi tuttuğunuzda vücut oksijen sorunu yüzünden tepki göstererek buna odaklanır ve hıçkırık bu şekilde yok olmuş olur. Bu teknik uygulanırken nefesin gereğinden fazla tutulmaması gerekir. Çok fazla tutulması halinde vücuda giren oksijen azalacağından tansiyonunuz düşebilir.

Lütfen tansiyon hastaları bu tekniği uygulamasın!

8- Hıçkırığı geçirmek için hıçkırık paketi tekniği

Bir kâğıt paketin ağzını büzerek büzdüğünüz kısma ağzınızı dayamalı ve nefes almalısınız. Kâğıt paketin içinin hava almadığından emin olmalısınız. Bu da nefes tutma tekniğiyle aynı mantıkla çalışır. Farklı olan kısmı şudur; paketin içinde kalan oksijeni alıp yerin karbondioksit verdikçe paketin içi karbondioksit dolar ve bir süre sonra karbondioksitli havayı içinize çektiğiniz için oksijen az gelmeye başlayacaktır.
Bu durumda beyin oksijen azlığı nedeniyle odağını değiştirir ve hıçkırıktan kurtulursunuz. Aynı şekilde bu tekniği de çok uzun süre uygulamamalısınız. Aksi takdirde tansiyonunuz düşebilir.

Lütfen tansiyon hastaları bu tekniği uygulamasın!

9- Hıçkırığı geçirmek için antiasit tekniği

Antiasitler sinir yatıştırmada önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden gerilmiş olan vagus sinirlerinin gevşemesi için 1 veya 2 tablet antiasit almanız yeterli olacaktır. Bu antiasitler magnezyum içerenleri hıçkırıktan kurtulmada çok daha hızlı ve etkili sonuçlar görmenizi sağlayabilir.

10- Hıçkırıktan kaçınmak için yavaş yemek yemelisiniz

Hızlı yemek yemeniz sırasında nefesinizi düzenleyememeniz hıçkırığa yol açacaktır. Hıçkırıktan kaçınmak için düzenli bir şekilde nefes alıp vermenizi bozmadan yemek yemelisiniz. Bu da yemeğinizi yavaş yemeniz sayesinde olabilir. Yemek yerken aynı anda bir şey içmeye çalışmamalısınız. İkisini aynı anda yaparken lokmanızın nefes borunuza kaçabileceği gibi aynı zamanda hıçkırmanıza da yol açabilir.

11- Hıçkırıktan kaçınmak için çok yemek yememelisiniz

Hıçkırığın başka bir nedeni ise midenizin yemekle tıka basa dolu oluşudur. Uzmanlara göre sindirim sisteminizle bağlantılı olarak hıçkırık, çok yemek yediğinizde sindirim sisteminiz zorlanacağı için baş gösterecektir. Bu yüzden aşırı yemek yememelisiniz.

12- Hıçkırıktan kaçınmak için çok acı yememelisiniz

Acı yemek borunuz veya midenizi tahriş edebilir. Bu durumda vücudunuz buna hıçkırıkla tepki verecektir. Bundan kaçınmak için gereğinden fazla acı yemelisiniz. Yenen acı boğazda, yemek borusunda ve midede değdiği noktaları yakarak tahriş edebilir. Bu durumda oradaki tahriş için üretilen antikorlar burada alışılmışın dışında bulunduğu için beyindeki vagus sinirleri bundan etkilenir. Bu durum hıçkırığın dışında reflü ve mide kapakçığı hastalıklarına da yol açabileceği için uzman kesinlikle çok acı yenilmemesi gerektiğini söylemektedirler.

13- Hıçkırıktan kaçınmak için çok alkol almamalısınız

Baharatlar gibi alkollü içecekler de yemek borusu ve midede eşzamanlı bir tahrişe neden olabilir. Zaman içinde aşırı alkol ve alkol içeren besinler yemek borusu zarar verebilir. Bazı insanlar kutlamalar ve eğlencelerde “kim daha fazla alkol alabilir ?” diyerek yarışa girdiklerinde midelerine ve yemek borularına akıllarına gelemeyecek kadar çok zarar vermektedirler. Alkolün yavaş alımında bu açıdan sıkıntı yaşanmaz fakat hızlı alımında önemli ve büyük tahrişlere yol açabilir. Sindirim sisteminde de alkol süzülmesi zor olduğundan dolayı hıçkırığa yol açar. Bunu şuradan da fark edebiliriz ki; tüm dünyada alkolik taklitlerinde hıçkırma refleksi de taklit edilmektedir.

Genellikle hıçkırığı durdurmak için yapılan şeyler kısa zamanda hıçkırığın geçmesini sağlar. Ancak bazı durumlarda hıçkırık uzun sürebilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • ekremCevapla

    tam 4 yildir hickiriyorum sabah, aksam, yatarken hic farketmiyor bir turlu gecmiyor.doktorlar da bulamadi.

    Şub 25, 2018 23:32