Hepatit C Nasıl Anlaşılır: Hepatit C’nin Belirtileri

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 219 defa okundu

Hepatit C Nasıl Anlaşılır: Hepatit C’nin Belirtileri

hepatit c hastalığının zararları

hepatit c’nin belirtileri

Hepatit C nasıl oluşur?

Hepatit C, karaciğer iltihabına neden olan viral bir hastalıktır ve etkileri vücudun tamamında hissedilebilir. Hepatit C hasta olan bir başka kişinin kanı ya da o kişiye temas yoluyla geçen bir hastalıktır. Oluşan enfeksiyon karaciğer iltihabına neden olur. Karaciğer ve safra gıda sindirmede yardımcı olurlar ve glikoz ile vitamini depolayarak üretirler. İnflamasyon, bu önemli işlevlerin gerçekleştirildiği karaciğerin görevini zorlaştırır. Zamanla, hepatit C enfeksiyonu, tüm vücudu etkileyebilir.

Deride sararma ve yorgunluk gibi erken belirtiler verebilir. Karaciğerde kronik enfeksiyona (siroza) ve yaralara neden olabilir. Hastalık ilerledikçe cilt sorunları, kan hastalıkları ve ateş gibi belirtiler görülür. Uzun vadede Hepatit C şiddetli karaciğer hasarı, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Bu nedenle hepatit C için erken teşhis ve erken tedavi oldukça önemlidir. Ancak erken teşhis durumlarında hastalık tamamen kontrol altına alınabilir.

Hepatit C’nin etkileri:

Hepatit C siroz belirtileri ve sindirim sistemi

Karaciğer ve safra, yağ kırmak için gerekli olan maddeleri üretmekten sorumludurlar. Vücut bu maddeleri safra kesesi içinde saklar ve sonra ince bağırsağa (on iki parmak bağırsağı) yani başlangıç bölümüne gönderir. Hepatit C, karaciğerin safra üretme yeteneğini azaltabilir. Hepatit C hastalığı karnın sağ üst kısmında bazı ağrılar neden olabilmektedir. Bu ağrı mide (asitler) sıvısının birikmesi nedeniyle de olabilir. Sindirim sistemine yansıyan diğer belirtiler bulantı, kusma ve iştah kaybıdır. Ayrıca dışkı soluk veya kil renkli hale gelebilir ve idrar rengi koyulaşabilir.

Merkezi sinir sistemine etkileri

Hepatit C nedeni ile karaciğer kan toksinleri filtreleyemez (hepatit ensefalopati) ve bu durumda merkezi sinir sistemi zarar görebilir. Merkezi sinir sisteminin zarar gördüğüne dair belirtiler, küçük motor becerilerin zayıflaması, tatlı veya küf kokulu nefes dahil uyku bozuklukları gibi belirtilerdir. Gözlerde ve ağızda kuruluk bazen hepatit C ile ilişkili olabilir. Ayrıca hepatit C beyinde toksinlerin birikmesine, düşünce karışıklıklarına, unutkanlığa, konsantrasyon bozukluklarına ve kişilik değişikliklerine neden olabilir. Ağır vakalarda ise komaya neden olabilir.

Dolaşım sistemine etkileri

Karaciğer toksinleri dışarı atarken kanı filtreler. Aynı zamanda sağlıklı kan için gerekli olan proteinleri üretir ve kan pıhtılaşması düzenlemeye yardımcı olur. Kötü işleyen bir karaciğer kan akışı sorunlarına neden olurken karaciğere (portal ven) giden damar basıncı artırılmasına sebebiyet verebilir. Bu da alternatif bir ven bulmak için kan damarlarının zorlanmasına ve hipertansiyona neden olabilir. Kötü işleyen bir karaciğer kandan demir elde etme görevini tamamlayamaz ve bu da anemi ile sonuçlanabilir. Sağlıklı bir karaciğerde enerji depolamak için şeker glikoza dönüştürülür. Hepatit C hastalığında çok fazla şeker üretilir ve bu da kandaki insülin direncini etkileyerek tip 2 diyabet oluşumuna neden olabilir.

Cilt, saç ve tırnaklara etkileri

Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin denilen bir protein molekülü bulunur. Hemoglobin ile oksijen ve demir gövde boyunca hücrelere taşınır. Demir, sağlıklı cilt, tırnaklar, ayak tırnaklarını ve saç hücrelerinin yenilenmesi açısından oldukça önemlidir. Bilirubin hemoglobin ise başka bir önemli maddedir. Karaciğer görevini yapamazsa bilirubin oluşturulamaz ve ciltte, göz aklarında sararmalar görülür.

Hepatit C saç döker mi?

Hepatit C saçların dökülmesine neden olabilir. Bunun nedeni ciltteki oksijeni azaltmasıdır.

Endokrin ve bağışıklık sistemine etkileri

Endokrin sistemi hormonları düzenler. Endokrin sisteminin bir parçası olarak, tiroid bezi hormonları kan dolaşımına sağlar. Hepatit C bazen tiroid dokusunda hasar oluşmasına neden olur ve bağışıklık sistemi de bundan etkilenir. Bu durumda aşırı aktif tiroid (Hipertiroidi), uyku bozuklukları ve kilo kaybına neden olabilir. Underactive tiroid (hipotiroidi) halsizliğe neden olur. Bu etkiler kadınlarda erkeklere oranla çok daha sık görülür.

Hepatit C nasıl bulaşır?

Hepatit C hızlı bulaşan hastalıklardan biridir. Temasla bulaşabileceği gibi cinsel yollar ile de bulaşabilir.

Hepatit C tedavisi nasıl olur?

Hepatit C tedavisi için mutlaka doktora gidilmelidir. İlaç tedavilerinin yanı sıra doktora danışılarak bitkisel ve doğal çözümler de kullanılabilir.

Yorum Yaz