Hamilelikte Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Cilt Hastalıkları kategorisine 2 Mayıs, 2015 tarihinde eklendi, 6.247 defa okundu

Hamilelikte Sivilcelere Ne İyi Gelir?

hamilelikte sivilce tedavisi

hamilelikte sivilce tedavisi

Hamilelik döneminde hormonal dengenin bozulması nedeni ile ciltte sivilce sorunu ortaya çıkabilir. Hamilelik, her kadının hayatının değiştiği bir dönemdir. Dönüşümler ve değişimler cilt sağlığını da etkileyebilir. Özellikle sivilce ve siyah nokta sorunu çok sık görülür.Bu da hamile hanımların canını sıkmaya yeter de artar. Peki hamilelik döneminde ortaya çıkan sivilce sorununa karşı bitkisel çözüm geliştirilebilir mi? Geliştirilebiliyorsa gebelikte sivilce ve siyah noktalara karşı hangi doğal yöntemler kullanılabilir?

Hamilelik sırasında sivilce sorunu ne zaman başlar?

Hamilelik döneminde genellikle akne ya da sivilce sorunu ilk 3 ay içinde oluşur. Bu sorun üçüncü üç aylık dönem içinde kaybolur. İlk üç aylık dönemde oluşan sivilceler hormon dengesinin birden değişmesine bağlıdır. Hamilelikte ilk üç aylık dönemde, vücutta pek çok değişiklik olurken sivilce sorunu da çok yoğun yaşanabilir.

Hamilelik sırasında sivilce ya da akne neden olur?

Hamilelik döneminde temel neden hormonlardır. Hormonlardaki değişiklikler cilt yapısının değişmesine neden olurken ciltte yağ üretiminde artış görülür. Bu artış ile birlikte de sivilce sorunu oluşur.

Hamilelikte sivilce sorunu için ne yapılır?

Aslında sivilce sorunu çoğunlukla kendiliğinden geçer ancak bazı durumlarda uzun sürebilir. Nadiren de olsa sivilce sorunu yoğun bir şekilde görülebilir. Bu durum anne adayının kendini kötü hissetmesine neden olabilir.

Eğer sivilce sorunu çok ciddiyse bir cilt uzmanına gidilebilir. Ancak oral ilaçlar gebelik döneminde tavsiye edilmez. Bunun yerine krem ve losyonlar kullanılabilir. Ancak bu topikal ilaçlar bile kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Kesinlikle oral ilaçlar, merhemler ve kremler kişinin kendi inisiyatifi ile kullanılmamalıdır. Doktorun onayı alınması gerekir.

Hamilelik döneminde sivilce sorununa bitkisel çözümler

Hamilelik dönemi hassas bir dönemdir. Akne sorunu için bitkisel çözümlerin kullanılması daha sağlıklı ve daha güvenilirdir. Hızla sivilcelerden kurtulmak için kullanılan etkili bitkisel

çözümler şunlardır:

a. Limon:
Limon asidi içeriği ile sivilcelerin kurutulmasında kullanılabilir. Sivilceler ile mücadelede etkili olan limon suyu sivilce oluşmasını de engeller. Taze limon suyu cilde doğrudan uygulanabilir. Genellikle yatmadan önce kullanılması önerilir. Ciltte bekletildikten sonra ertesi sabah yıkanabilir. Ancak sadece sivilcelerin üzerinde sürülmesi önerilir. Eğer kişinin cildi hassas ise ya da beyaz tenli ise limon suyu cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanılmadan önce su ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Eğer tahriş söz konusu ise kullanılmamalıdır. Aynı zamanda limon suyu alerjik kişilerde kullanılmamalıdır. Cilt döküntülerine neden olabilir.
Limon suyu cilde günde 2 ya da 3 kez de uygulanabilir. En iyi sonuçlar için 1 hafta boyunca düzenli olarak kullanılması önerilir.

b. Aloe vera jeli ye da aloe vera suyu:
Aloe vera jeli ve aloe vera suyu genel cilt sağlığında da kullanılmaktadır. Cildin canlanmasını sağlarken aynı zamanda cildi besler. Aynı zamanda akneler üzerinde de kurutucu bir etkisi vardır. Sivilcelerin azaltılması için düzenli olarak kullanılabilir.
Aloe vera jelinin taze kullanılması tavsiye edilir. Aloe vera bitkisinin yaprağı kesilir ve içerisindeki jel çıkarılarak doğrudan cilde uygulanır. Ardından ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Az miktarda uygulandıysa durulama gerektirmez.

c. Temel uçucu yağlar:
Temel uçucu yağlardan lavanta esansiyel yağı ya da çay ağacı yağı da sivilceleri azaltmak için kullanılır. Sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Bu yağlar tek başına ya da karıştırılarak kullanılabilir.
Hamilelik dönemindeki sivilceleri azaltmak için cilt temiz tutulmalıdır. Hijyen oldukça önemlidir. Cildin temizlenmesi bakterilerin büyümesini ve üremesini engeller. Böylelikle sivilcelere neden olan bakteriler ortadan kaldırılabilir.
Cilt temizleme için alkol ve paraben içermeyen yüz temizleme jelleri kullanılmalıdır. Mümkün olduğunda bitkisel ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Kimyasal içeren bakım ürünlerinde kesinlikle uzak durulmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • NagellyCevapla

    coK ÖNEMLİ SONA KADAR OKUYUN. tesadüfen bakmış bulundum ve dayanamadım yazayım dedim. yaşım 30 evliyim bir oğlum var. şimdi bide ben sivilce hikayemi anlatmak istiyorum. yaşım 16 idi sanırım.babam köy hizmetlerinde çalışıyordu bi gün revirine aşı olmak için gittik. sandalyede otururken duvarda asılı bir tablo dikkatimi. o tabloda 1 erkek 1 bayan resimleri vardı yüzlerinde sivilce doluydu. birde o resimlerin yanına 6 ay sonraki resimleri konmuş ve insanlar aynı insan ama sivilce yoktu. ilacın adı roaccutane idi. bunu beynime kazıdım ve çıktım ordan 1-1.5 sene geçti ankaran ist. taşındık. ve ben dersaneye başladım. genetiğin etkisiyle. yüzümdeki sivilcelerden nefret eder oldum. tam hatılamıyorum ama denemediğim ilaç kalmadı kükürtlü sabunlar. clarasiller. yoğurtlar. limonlar ne varsa yani. ama faydası yoktu. yüzüme pudra sürer bakardım tipim nasıl die:)neyse bi gün dersane e7ıkışında artık canıma tak etti.aldım karnemi elime gittim kartal sahildeki devlet hastanesine. cild doktoruna girdim ve dedimki ben roaccutane die ilacı istiyorum dedim. bana nedeni deyince durumu anlattım. ama yaşın tutmuyor dedi. 18 yaşında olmalısın dedi. neyse ki ısrarıma damynaaadı ve beni bi ton teste tabi tuttu.. kan, idrar, film. vs ne varsa elimde bi dosya oluştu başhekimin bile imzası vardı sonuçta reçeteyi yazdı. o zamanları aşşa katta eczanesi vardı hastanenin, indim. memur dediki reçetenin arkasına bu ilacı kesinlikle kendi isteğimle kullanıyorum die yaz imzala dedi. korktum nedir bu ilaç böyle die. ama fcstfcne gittim. ve sonunda aldım bu ilacı. içinde kitap gibi reçetesi vardı.neyse küçük bir hap bazı besinlerle alınmıyordu. f6rn. yumurda domates vs gibi. gfcnde 1. yada 2 hap tı.ailemden habersiz başladım ve ilk hafta bir kabustu. iyice artmıştı ama ie7inde bunu belirtiyordu. yfczfcmde df6kfclmeler olmuştu.bu nedenle yfczfcme hafif kahverengi purda bile sfcrmfcştfcm:)dersanede ve ailemde sorunlarım artmaya başlamıştı. kavgacı biriydim. bunalıma girmeye başlamıştım. 1-2 kutu bitmişti pendikte eczaneye gittim bi bayan eczacıdan bu hapı istedim bana recetesiz olmaz dedi. ve bırak bu ilacı dedi. bende pskolojimin bozulduğunu felan anlattım kullanmaya başladığımdan beri felan deyince oda kesin bırak dedi. ve ben ilacı bıraktım. ama yenisi e7ıkmıyordu sivilcelerin bırakıncada durum bf6le devam etti. ve sivilceler yok oldu gitti. pfcrfcssfcz bir cild gelmeye başlamıştı yerine. 1 ay bile kullandığımı hatırlamıyorum sivilceden kurtuldum halbuki 6 aylık tedavi die yazıyor. kafanızı şişirdim kusura bakmayın ama sadece yardım maksatlı yazdım. ilacı araştırın derim nette felan. ŞUNU UNUTMAYIN EĞER PSKOLOJİNİZ SAĞLAMSA İNTİHARA EĞİLİMLİ DEĞİLSENİZ VE SİVİLCEDEN BIKTIYSANIZ KESİNLİKLE ROACCUTANE BUNU Kd6KdcNDEN YOK EDİYOR. İYİ GdcNLER

    Eyl 21, 2015 08:44