Hamilelikte Sivilcelere Ne İyi Gelir?

hamilelikte sivilce tedavisi

hamilelikte sivilce tedavisi

Hamilelik döneminde hormonal dengenin bozulması nedeni ile ciltte sivilce sorunu ortaya çıkabilir. Hamilelik, her kadının hayatının değiştiği bir dönemdir. Dönüşümler ve değişimler cilt sağlığını da etkileyebilir. Özellikle sivilce ve siyah nokta sorunu çok sık görülür.Bu da hamile hanımların canını sıkmaya yeter de artar. Peki hamilelik döneminde ortaya çıkan sivilce sorununa karşı bitkisel çözüm geliştirilebilir mi? Geliştirilebiliyorsa gebelikte sivilce ve siyah noktalara karşı hangi doğal yöntemler kullanılabilir?

Hamilelik sırasında sivilce sorunu ne zaman başlar?

Hamilelik döneminde genellikle akne ya da sivilce sorunu ilk 3 ay içinde oluşur. Bu sorun üçüncü üç aylık dönem içinde kaybolur. İlk üç aylık dönemde oluşan sivilceler hormon dengesinin birden değişmesine bağlıdır. Hamilelikte ilk üç aylık dönemde, vücutta pek çok değişiklik olurken sivilce sorunu da çok yoğun yaşanabilir.

Hamilelik sırasında sivilce ya da akne neden olur?

Hamilelik döneminde temel neden hormonlardır. Hormonlardaki değişiklikler cilt yapısının değişmesine neden olurken ciltte yağ üretiminde artış görülür. Bu artış ile birlikte de sivilce sorunu oluşur.

Hamilelikte sivilce sorunu için ne yapılır?

Aslında sivilce sorunu çoğunlukla kendiliğinden geçer ancak bazı durumlarda uzun sürebilir. Nadiren de olsa sivilce sorunu yoğun bir şekilde görülebilir. Bu durum anne adayının kendini kötü hissetmesine neden olabilir.

Eğer sivilce sorunu çok ciddiyse bir cilt uzmanına gidilebilir. Ancak oral ilaçlar gebelik döneminde tavsiye edilmez. Bunun yerine krem ve losyonlar kullanılabilir. Ancak bu topikal ilaçlar bile kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Kesinlikle oral ilaçlar, merhemler ve kremler kişinin kendi inisiyatifi ile kullanılmamalıdır. Doktorun onayı alınması gerekir.

Hamilelik döneminde sivilce sorununa bitkisel çözümler

Hamilelik dönemi hassas bir dönemdir. Akne sorunu için bitkisel çözümlerin kullanılması daha sağlıklı ve daha güvenilirdir. Hızla sivilcelerden kurtulmak için kullanılan etkili bitkisel

çözümler şunlardır:

a. Limon:
Limon asidi içeriği ile sivilcelerin kurutulmasında kullanılabilir. Sivilceler ile mücadelede etkili olan limon suyu sivilce oluşmasını de engeller. Taze limon suyu cilde doğrudan uygulanabilir. Genellikle yatmadan önce kullanılması önerilir. Ciltte bekletildikten sonra ertesi sabah yıkanabilir. Ancak sadece sivilcelerin üzerinde sürülmesi önerilir. Eğer kişinin cildi hassas ise ya da beyaz tenli ise limon suyu cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanılmadan önce su ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Eğer tahriş söz konusu ise kullanılmamalıdır. Aynı zamanda limon suyu alerjik kişilerde kullanılmamalıdır. Cilt döküntülerine neden olabilir.
Limon suyu cilde günde 2 ya da 3 kez de uygulanabilir. En iyi sonuçlar için 1 hafta boyunca düzenli olarak kullanılması önerilir.

b. Aloe vera jeli ye da aloe vera suyu:
Aloe vera jeli ve aloe vera suyu genel cilt sağlığında da kullanılmaktadır. Cildin canlanmasını sağlarken aynı zamanda cildi besler. Aynı zamanda akneler üzerinde de kurutucu bir etkisi vardır. Sivilcelerin azaltılması için düzenli olarak kullanılabilir.
Aloe vera jelinin taze kullanılması tavsiye edilir. Aloe vera bitkisinin yaprağı kesilir ve içerisindeki jel çıkarılarak doğrudan cilde uygulanır. Ardından ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Az miktarda uygulandıysa durulama gerektirmez.

c. Temel uçucu yağlar:
Temel uçucu yağlardan lavanta esansiyel yağı ya da çay ağacı yağı da sivilceleri azaltmak için kullanılır. Sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Bu yağlar tek başına ya da karıştırılarak kullanılabilir.
Hamilelik dönemindeki sivilceleri azaltmak için cilt temiz tutulmalıdır. Hijyen oldukça önemlidir. Cildin temizlenmesi bakterilerin büyümesini ve üremesini engeller. Böylelikle sivilcelere neden olan bakteriler ortadan kaldırılabilir.
Cilt temizleme için alkol ve paraben içermeyen yüz temizleme jelleri kullanılmalıdır. Mümkün olduğunda bitkisel ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Kimyasal içeren bakım ürünlerinde kesinlikle uzak durulmalıdır.