Hamilelikte Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir: Hamilelikte Mide Ekşimesi İçin Bitkisel Çözüm

Anne ve Bebek kategorisine 22 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 835 defa okundu

Hamilelikte Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir: Hamilelikte Mide Ekşimesi İçin Bitkisel Çözüm

hamilelikte mide ekşimesine bitkisel çözüm

hamilelikte mide ekşimesi için bitkisel çözüm

Hamilelikte mide ekşimesi ne zaman olur?

Mide ekşimesi hamilelik belirtilerinden biridir. Özellikle gebeliğin orta döneminde mide ekşimesi artmaktadır. Mide ekşimesi için bazı bitkisel çözümler kullanılabilir.

Hamilelikte mide ekşimesi neden olur?

Hamilelik sırasında annenin vücudunda daha fazla progesteron üretilir. Bu hormon kas gevşetici olarak çalışır ve mide başında yer alan sfinkter vana yanı mide kapacığının gevşemesine neden olur. Böylelikle gevşeyen kapakçıktan çıkan mide asidi yutağa doğru yol alır. Asit reflü gibi benzeri belirtilere neden olurken bu durum mide ekşimesi olarak adlandırılır. Mide ekşimesi için bir başka neden ise çocuğun varlığı ile annenin vücudu içinde meydana gelen değişikliklerdir. Çocuk daha çok büyüdükçe rahimde daha fazla yer kaplar ve sindirim sistemine yukarı doğru basınç uygular. Mide ve bağırsaklar sıkıştığı için mide asidi anneyi yine rahatsız edecektir.

Mide ekşimesi belirtileri nelerdir?

– Boğazdan aşağı doğru yakıcı bir his
– Mide ekşimesi ve ağrısı
– Göğüs ağrısı ya da üst karın ağrısı
– Burukluk içinde kaşıntı
– Mide ağrısı
– Öksürük nöbetleri
– Hırıltı
– Yutma güçlüğü
– Aşırı tükürük salgısı
– Boğulma hissi

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer: Hamilelikte mide ekşimesine bitkisel çözüm

1. Mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler: Badem

Badem yağı midede asit düzeylerini dengelemeye yardımcı olmaktadır. İçerdiği bileşikler sayesinde mide rahatsızlıkları ile mücadelede kullanılmaktadır. Günde 4 ya da 5 adet badem tüketilebilir. Besleyici içeriği ile badem en etkili çözümlerden biridir.

2. Mide ekşimesine iyi gelen bitkiler: Aloe vera

Aloe vera mide ekşimesi belirtilerini azaltan bazı anti enflamatuar ajanlar içerir. Ancak, hamile kadınlar aloe vera suyu ve aloe vera jeli kullanmadan önce doktora danışması önerilir. Bazı hamileliklerde tehlike yaratabilir.

3. Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu mide asitlerini nötralize etmeye yardımcı olur. Günlük olarak hindistan cevizi suyu tüketmek faydalı olacaktır.

4. Mide yanması rezene tedavisi

Rezene tohumu, sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olur. 2 çay kaşığı rezene tohumu ezilerek toz haline getirilir ve suda kaynatılır. Ardından süzülerek içilir.

5. Mide ekşimesi elma sirkesi tedavisi

Elma sirkesi içerdiği asitler sayesinde mide asitlerini uyarır. Mide astarını korur ve asit üretimi dengeleyerek mide ekşimesini hafifletir. Bir çorba kaşığı elma sirkesi su ile karıştırılarak tüketilebilir. Bu karışım mide ekşimesinde oldukça etkilidir.

6. Papaya

Papaya sindirim sürecini geliştirir ve mideyi yatıştıran bazı enzimler içerir. Mide ekşimesini azaltmak için olgunlaşmış papaya tüketilebilir. Ham papaya rahim kasılmalarına neden olabilir. Bu nedenle tüketilmeden önce ya da papaya takviyeleri alınmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

7. Mide yanması zencefil tedavisi

Zencefil en popüler sindirim sistemi yardımcılarındandır. Mide ekşimesini azaltmak için de kullanılabilir. Zencefil çayı tüketilebileceği gibi zencefil ham haliyle de tüketilebilir.

8. Mide ekşimesine süt ve bal

Bal ve süt karışımı tüketmek sindirim gücünü artırmaya yardımcı olur. Ayrıca mideyi yatıştırır ve sindirim sistemini yumuşatır.

9. Kaygan karaağaç

Kaygan karaağaç mide asitlerini emer ve böylece mide ekşimesi ya da mide iltihabı gibi sağlık sorunlarını önler. Küçük Kaygan karaağaç tozu (2 yemek kaşığı) bir bardak kaynar suya eklenir. 5 dakika demlenmesi beklendikten sonra içerisine biraz bal eklenerek tüketilir. Doktora danışarak kaygan karaağaç pastilleri de kullanılabilir.

10. Meyan kökü

Meyan kökü gliserizin çıkarılmış bir bitkidir. Meyan kökü mide ekşimesini önleyen bazı anti enflamatuar ajanlar içerir. Bitki haliyle tüketilebileceği gibi tablet şeklinde de tüketilebilir. Ancak doktora danışılması önerilmektedir.

Mide ekşimesini ne geçirir: Mide ekşimesini önleyen gıdalar nelerdir?

– Az yağlı süt ve süt ürünleri
– Dondurma
– Fesleğen yaprağı
– Zencefil
– Elma
– Fermente gıdalar
– Sakız
– Fermente içecekler
– Bal
– Tam tahıllı yiyecekler
– Papaya ve çam elması (doktora danışarak)
– Bol su tüketimi
– Meyve suları

Mide ekşimesine neden olan yiyecekler:

– Baharatlı, asitli ve yağlı gıdalar
– Gazlı içecekler
– Kafein
– Çikolata
– Domates
– Soğan
– Narenciye
– Hardal
– Nane ürünleri
– Sirke
– Kızarmış gıdalar
– Aşırı yağlı gıdalar
– İşlenmiş etler

Mide ekşimesini önlemek için ne yapılabilir: Hamilelikte mide yanması nasıl önlenir?

– Yağlı, baharatlı ve asitli gıdalardan kaçınılmalıdır.
– Uyku sırasında alt beden, üst bedenden daha yüksek seviyede olmamalıdır. Bu hem mide ekşimesini engeller hem de solunum sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
– Yemek yerken oturularak yenmesi önerilir. Ayakta yemek yenmemelidir.
– Yemekten sonda hemen uyunmamalıdır. Uyumadan önce en az 2 saat beklenmesi önerilir. Ama eğer uyumak gerekiyorsa o zaman sol tarafa dönerek yatılmalıdır. Bu şekilde uyunduğunda mideye baskı yapılmaz ve mide asidi dengelenebilir.
– Sıkı giysilerden kaçınılmalıdır. Karın bölgesi bol olan ve rahat kıyafetler giyilmelidir. Ayrıca duruş pozisyonu da önemlidir. Düz bir duruş midenin sıkışmasını ve baskı görmesini engeller.
– Bol su tüketilmelidir. Günde 8 ya da 10 bardak su tüketilmesi önerilir. Yemek sırasında çok fazla su içmekten kaçınılmalıdır. Yemek sırasında su tüketilmesi özofagus sfinkter üzerinde daha fazla baskıya neden olabilir.
– Yemeklerden sonra sakız çiğnenebilir. Sakız tükürük salgısının artmasın ı sağlarken aynı zamanda sakız bikarbonat içeriği ile mide asitlerini nötralize etmeye yardımcı olur.
– Yemek yedikten sonra az yağlı ve sade yoğurt tüketilebilir. Bu mide asitlerinin dengelenmesine yardımcı olacaktır.
– Çiğ ya da pişmiş zencefil tüketilebilir. Zencefil çayı da oldukça işe yarayacaktır. Zencefil gibi rezene çayı da mide ekşimesinin yatıştırılmasına yardımcı olacaktır.
– Aceleyle yemek yemekten kaçınılmalıdır. Yemek yerken uzun süre çiğnenmelidir. Bu sindirimi kolaylaştırmaya da yardımcı olur.
– Mide ekşimesini tetikleyen gıdalar varsa bu gıdalardan kaçınılmalıdır. Herkesin tetikleyici etkeni farklı olabilir.
– Doğal ilaçlar işe yaramıyorsa anti asitler kullanılabilir. Ancak, herhangi bir ilaç almadan önce doktora danışılması daha güvenli olacaktır. Alüminyum içeren ilaçlardan kaçınılması gerekir.
– Anti asitler içinde proton pompa inhibitörleri ya da H2 blokerler tercih edilebilir. Ancak bu seçimler için de mutlaka doktora danışılmalıdır. Bazı ilaçlar ile etkileşime geçebileceği gibi hamilelik süreci için de zararlı olabilir.
– Sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır.
– Elma ya da elma suyu tüketilebilir. Elma içerisindeki bileşikler ile mide ekşimesini yatıştırmaya yardımcı olabilir.
– Asidik gıdalar almaktan kaçınılmalıdır.
– Karbonat içeren gıdalar almaktan kaçınılmalıdır. Karbonat, sodyum içeriği ile mide asidinin artmasına ve vücutta su tutulmasına neden olabilir.
– Asetilsalisilik asit veya salisilat içeren ilaçlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca aspirin de alınmamalıdır.
– Anksiyete ve stresten kaçınılmalıdır. Hoş ve rahatlatıcı faaliyetler; yoga, kitap okuma, film izlemek meditasyon gibi aktiviteler yapılabilir.
– Kilo takibi de önemlidir. Aşırı kilo söz konusu ise mide ekşimesi daha sık olacaktır.

Yorum Yaz