Gut Hastalığına Neler İyi Gelir: Gut Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 820 defa okundu

Gut Hastalığına Neler İyi Gelir: Gut Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi

gut hastalığı için bitkisel tedavi

gut hastalığı için bitkisel tedavi

Gut neden olur?

Gut hastalığı yani artrit; kulak, el, bilek, ayak bilekleri ya da diz eklemlerinde görülebilir. Bu hastalık tüm eklemleri etkileyebilir. En sık belirtileri sıklıkla akut ağrı, şişlik, yoğun hassasiyet ve inflamasyondur.

Gut hastalığının nedenleri:

Hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak vücuttaki ürik asitin yüksek miktarda olması hastalığın nedenlerinden biridir. Diğer bir olası nedenler ise genetik, aşırı alkol tüketimi, fiziksel egzersiz, aşırı protein alımı ve çok fazla strestir. Bazı durumlarda gut hastalığı hipertansiyon, şeker hastalığı ve ürik asit böbrek taşı gibi diğer hastalıklarla bağlantılı olabilir. Gut hastalığı için bazı bitkisel ve doğal çözümler denenebilir.

Gut nasıl geçer: Guta bitkisel çözüm

1. Elma sirkesi gut tedavisi

Baş ağrısı ve mide asit tedavisinde kullanılan elma sirkesi; gut ve artrit tedavisinde de kullanılabilir. Elma sirkesi içerisindeki asit sayesinde akut ağrıları rahatlatmaya yardımcı olur. Elma sirkesine anti enflamatuar özellikleri ile bal da eklenebilir.
– Bir çay kaşığı elma sirkesi bir bardak suda karıştırılır. Günde 2 ya da 3 kez tüketilir. Eğer rahatlama sağlarsa içerisine iki çorba kaşığı elma sirkesi daha eklenebilir.
– İki yemek kaşığı organik elma sirkesi ve 2 çorba kaşığı bal karıştırılır. Bu karışım günde iki kez, sabahları ve yatmadan önce kullanılır.

2. Zencefil ve gut tedavisi

Zencefil kökü anti enflamatuar özellikleri ile ağrı ve enflamasyonu gidermek için kullanılabilir.
– Çemen tozu, zerdeçal tozu ve kurutulmuş zencefil kökü tozu eşit miktarda karıştırılır. Ilık su ile birlikte bu karışımdan bir tatlı kaşığı kadar alınabilir. Günde 2 kez tüketilmesi önerilir.
– Yemeklere de zencefil kökü eklenebilir ya da günlük olarak zencefil kökü çiğnenebilir.
– Ayrıca, yarım çay kaşığı zencefil kökü bir fincan kaynar suya eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım günde en az bir kez içilir.
– Zencefil köküne biraz su eklenir ve bir hamur yapılır. Bu hamur etkilenen alanlar üzerine uygulanır. Yaklaşık yarım saat açık bırakılır. Uygulama günde 1 kez yapılabilir.

3. Gut hastalığına karbonat

Gut hastalığı için etkili olan bir diğer çözüm karbonattır. Vücuttaki ürik asitin düşmesini sağlayan karbonat ağrıların azalmasını sağlar.
– Yarım çay kaşığı karbonat bir bardak su içinde karıştırılır ve içilir.
– Bu karışım günde dört kez tüketilebilir.
– Uygulamaya 2 hafta boyunca düzenli olarak devam edilmelidir.
– Kişi 60 yaş üzerinde ise, bir günde üç defadan fazla alınmamalıdır. Hipertansiyon varsa bu yöntem uygulanmamalıdır.

4. Gut ve limon

Gut ağrısını hafifletmek için limon suyu da kullanılabilir. Kan akışında aşırı ürik asit oluşumunu nötralize eder. Taze limon suyu ve kabartma tozu karıştırılabilir. Limon suyu ile birlikte diğer meyveler de C vitamini içerdiği için vücut dokularını güçlendirmek için kullanılabilir.
– Yarım çay kaşığı karbonat ile bir limon suyu karıştırılır. Bir kaç saniyeliğine bekletildikten sonra su içinde karıştırılarak hemen içilir.
– Yarım limon suyu bir bardak suya eklenir ve günde 3 kez içilir.

5. Gut için kiraz

Kiraz, ister tatlı ya da ister ekşi olsun gut tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemdir. Antioksidan özellikleri nedeniyle gut tedavisinde oldukça etkilidir. Kiraz, antosiyaninler içerdiği için inflamasyonu azaltır ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.
– Gut hastaları için 15 ila 20 gün kiraz yemeleri önerilir. Daha iyi sonuçlar elde etmek kahvaltıda da tüketilmelidir.
– Her gün bir kaç diş kıyılmış sarımsak ile zenginleştirilmiş vişne suyu da içilebilir.

6. Sülfat

Sülfat gut için ev tedavileri arasında en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Artrit ve diğer eklem ağrılarında da kullanılabilir. Magnezyum sülfat düşük kalp atışını ve düşük yüksek kan basıncı da artıracaktır. Sülfat su ile karıştırılarak ağrılı eklem bölgelerine de uygulanabilir. Bu ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.
– Banyo suyuna 2 bardak sülfat eklenebilir. Banyo suyu ılık olmalıdır.
– Su içerisinde bir süre beklenerek vücudun sülfatı emmesi sağlanır.
– Bu uygulama haftada bir kez yapılmalıdır. Şiddetli gut varsa, haftada iki ya da üç kez de denenebilir.

Guta iyi gelen yiyecekler:

7. Muz

Muz da gut hastalığı tedavisinde çok etkili bir çözümdür. Muz yüksek miktarda potasyum içerir. Bu içeriği sayesinde idrar yoluyla vücuttan boşaltımın olmasını hızlandırır. Muz da makul miktarlarda C vitamini içermektedir. Bu nedenle eklemlerde olan şişlik ve ağrıları da hafifletir.
– Sadece bir ya da iki adet muz günlük olarak tüketilebilir. Muz tüketimi ile iyileşme süreci hızlandırılır.
– Yarım fincan yoğurt içerisine 1 adet olgunlaşmış muz doğranarak tüketilebilir. Bu aynı zamanda ishali önlerken sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

8. Elma

Günde bir kez elma tüketilmesi gut hastalığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Gut hastalarının alışkanlık haline getirerek beslenme düzenleri içerisinde mutlaka elma tüketmeleri önerilir.
– Her yemekten sonra bir elma tüketilebilir. Elma mevcut asit içeriği ile vücuttaki ürik asidi nötralize eder ve böylece gut hastalığından kaynaklanan ağrı ve iltihaplanmayı rahatlatmaya yardımcı olur. Elma yemek yerine elma suyu da tüketilebilir. Elma ile birlikte çiğ havuç tüketilmesi önerilmez.

9. Aktif karbon

Aktif karbon ürik asit emen bir maddedir. Bu nedenle, güvenli bir şekilde gut tedavisinde kullanılabilir. Gut hastaları karbon katılmış banyo suyu ile haftada iki kez ya da üç kez banyo yapılabilir.
– Karbon tozu yarım fincan su ile karıştırılarak bir hamur haline getirilir. Bu hamur ılık banyo suyuna eklenir ve su karıştırılır. Ağrıların görüldüğü eklem bölgeleri bu suyun içerisinde yarım saat kadar bekletilmelidir. Bu çözüm ayak parmakları ve ayak bileği için en etkili çözümlerden biridir.
– Etkilenen vücut parçalarına karbonlu su uygulanabilir. Aktif karbon eklenen su eklem bölgelerine uygulanır. Yarım saat eklemlerde bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.
– Gut hastalığından kaynaklanan ağrı ve iltihaplanmaya karşı bir rahatlama yaratmak için aktif karbon kapsülleri de kullanılabilir. Bu seçenek kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

10. Soğuk su

Etkilenen bölgeye soğuk su uygulanarak eklemlerdeki şişme ve ağrı azaltılabilir. Gut hastalığında cilde doğrudan buz uygulanmamalıdır. Cildin tahriş olmaması için buz uygulaması havlu içine yerleştirilmiş buz küpleri ile yapılmalıdır.
– İltihaplı ve şişmiş eklem bölgeleri soğuk suda 10 ila 15 dakika bekletilebilir. İşlem günde birkaç kez tekrarlanır.
– Yaklaşık 15 dakika boyunca buz torbası kullanılabilir. Ancak etkilenen alan üzerine uygulanmadan önce buz torbası bir havlu ile sarılmalıdır. Günde iki kez uygulanabilir.
Gut hastalığından kaynaklanan ağrılar ve iltihaplı şişlikler için bitkisel çözümler denenebilir. Ancak belirtiler şiddetleniyorsa ve günlük hayatı etkileyecek kadar yoğunsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Yorum Yaz