Gut Hastalığına Neler İyi Gelir: Gut Hastalığı İçin Bitkisel Çözüm

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 18 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 5.931 defa okundu

Gut Hastalığına Neler İyi Gelir: Gut Hastalığı İçin Bitkisel Çözüm

gut hastalığına bitkisel tedavi

gut hastalığı için bitkisel çözüm

Gut neden olur?

Gut hastalığı, artrit hastalığının ağrılı bir şekli olarak nitelendirilebilir. Bu hastalık ile beraber kandaki ürik asit düzeyi artar. Ürik asit kristallerinde birikme ya da eklem iltihabı için önde gelen ve eklemlerde ağrı yapan belirtileri ile sonuçlanır. Niasinin (B3 vitamini formu) aşırı tüketimi acılı gut hastalığının oluşmasına neden olur. Bu hastalık, çoğunlukla erkekler üzerinde görülmektedir. Ama kadınlarda da menopozdan sonra gut hastalığı gelişebilir. Bu hastalığın birçok tedavisi vardır. En etkili, hızlı ve yan etkileri olmayan tedaviler bitkisel tedavilerdir.

Gut nerelerde görülür?

– Parmaklar
– Parmak araları
– El bilekleri
– Ayak bilekleri
– Dizler
– Dirsekler

Gutun nedenleri:

– Büyük miktarda alkol tüketimi
– Alkolsüz olan ancak yüksek fruktoz içeren içecekler
– Yüksek kan basıncı
– Kemik iliği bozukluğu
– Süt ürünlerinin fazla tüketilmesi
– Böbrek hastalıkları
– Damar hastalıkları
– Et ve deniz gıdalarının çok tüketilmesi
– Fiziksel travmalar
– Cerrahi işlemler
– Hızlı kilo kaybı
– Düzenli olarak Niasin, aspirin ve idrar söktürücü ilaçlar kullanmak
– Hipotiroidi veya Hipertansiyon hastalıklarına sahip olmak

Gut belirtileri:

– Ağrıyan eklemler
– Sorunlu bölgenin kırmızı ya da mor renge bürünme
– Enflamasyon
– Ateşlenme
– Kulaklar, eller ya da dirseklerde nodüller
– Şişme
– Eklem iltihabı
– Kaşıntı
– Kalıcı şekil değişimi
– Bölgede kemik farklılaşması ile oluşan sertleşme

Gut hastalığı nasıl geçer: Gut hastalığına bitkisel çözüm

1. Guta iyi gelen bitki: Zencefil

Zencefil, gut hastalığından muzdarip insanlar için etkili bir tedavi için kullanılabilir. Birçok hastalığın tedavisinde zencefil kullanılmaktadır. Bu besin gut hastalığının tedavisinde yemeklerle beraber tüketilerek kullanılır. Bir sebze yemeği yaparken içerisine bir adet taze zencefilin de eklenmesi yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra zencefil tozu ile yapılan zencefil çayının günde 1 fincan tüketilmesi de son derece etkili olacaktır.
Bir başka tedavi yöntemi ise yapıştırmadır. Bu daha hızlı etki eden bir yöntemdir. Zencefil tozu hamur haline gelene kadar su ile karıştırılır. Hamur haline gelen zenfeil tozu gut hastalığının olduğu bölge üzerine deriyi tamamen kapatacak şekilde yapıştırılır.

2. Guta iyi gelen yiyecekler: Elma

Elmanın gut hastalığı için tedavi edici özellikler içerdiği bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durumdur. Kullanılan en yaygın ve en etkili bitkisel çözümlerden birisidir. Günde bir adet taze elma tüketilmesi gut hastalığından korunmaya ve varsa da hastalıktan kurtulmaya yardımcı olur.

3. Elma sirkesi gut tedavisi

Elma sirkesi de gut sorununu iyileştirmeye yardımcı olur. Bir bardak su alınır ve içerisine 1 çorba kaşığı elma sirkesi içine eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışımın günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir.

4. Gut hastalığına karbonat

1 çorba kaşığı karbonat alınır ve bir bardak suyun içerisine eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım günde 3 ya da 4 defa içilmelidir.

Not: Bu doğal tedavi yöntemini yüksek tansiyon hastalığına sahip olan kişiler asla kullanmamalıdır.

5. Gut hastalığı limon tedavisi

Bir adet limon alınır ve sıkılarak suyu elde edilir. Yarım çorba kaşığı kabartma tozunun içine dökülerek karıştırılır ve birkaç saniye dinlenmesi beklenir. Daha sonra bu karışımı bir bardak suyun içerisine eklenerek iyice karıştırılır ve hızlıca içilir.
Alternatif olarak, bir limon yarıya kesilir ve bir yarısı sıkılarak suyu elde edilir. Sonrasında elde edilen limon suyu bir bardak su içerisine eklenerek karıştırılır. Bu karışım günde üç kez tüketilmelidir.

6. Gut için muz

Muz, meyveler arasında C vitamini ve C vitamini komplekslerini en zengin şekilde içeren meyvelerden bir tanesidir. Vücut sıvısının düzene girerek ürik asit kristallerinin oluşmasına yardımcı olan bir meyvedir. Gut hastalığına sahip olanların günde bir kez tüketmesi hastalığın tedavisi için yeterli olacaktır.

7. Gut hastalığına iyi gelen meyveler: Kiraz

Günlük olarak 15 20 adet kiraz tüketilmesi gut ağrılarının azaltılmasında ve şişme ile beraber kızarıklıkların yok olmasına yardımcı olmaktadır. Bu etkiyi sağlamak için kiraz tüketiminin yerine günde bir bardak vişne suyu da tüketilebilir.

8. Gut hastalığına soğuk uygulama

Buz ya da soğuk su uygulamak gut hastalığının neden olduğu ağrıyı yok edecek özelliğe sahiptir. Ancak yanlış uygulanması halinde hastalığın daha kötü bir hal almasına da neden olunabilir. Bu yüzden uygulanışına dikkat edilmelidir. Temiz ve yumuşak lifli havlunun içerisine buz küpleri konur ve bu havlu 15 dakika boyunca gut hastalığının gelişim gösterdiği bölge üzerinde bekletilir. Daha fazla bekletilmemesi gerektiği gibi aynı zamanda buz direk tene temas ettirilmemelidir.
Buz yerine aynı şekilde soğuk su da uygulanabilir. Temiz ve yumuşak lifli bir havlu soğuk su ile ıslatılarak sorunu bölgenin üzerine yerleştirilir. Bu şekilde etkili sonuçlar elde edilebilir.

9. Sülfat

2 su bardağı sülfat tuzu alınır ve sıcak su dolu banyo küvetinin içerisine atılarak güzelce karıştırılır. Ardından bu suyun ılınması beklenir. Sülfat gut hastalığı nedeniyle ağrıyan kasların yatışmasına etkili olacak özellikler gösterecektir. Bu tedavi haftada 3 ya da 4 kez uygulanmalıdır.

10. Kömür tozu

Bu tedavide kömür tozu kullanılır. Kömür tuzu gut hastalığının belirtilerini hafifletici özellikler taşımaktadır. Banyo küvetinin tamamı sıcak su ile doldurulur. Kömür tozu banyo suyuna eklenir ve iyice karıştırılır. Sonrasında bu suyun içerisinde 1 saat kadar beklenir. Ardından mutlaka temiz su ile iyice yıkanarak temizlenmek gerekmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken şey şudur ki kömür tozu asla yutulmamalı ya da tüketilmemelidir. Yanlışlıkla da olsa tüketilmesi halinde acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

11. Gut hastalığına iyi gelen yiyecekler: Ananas

Ananas içerisinde bileşenler sayesinde gut hastalığının tedavisinde kullanılabilmektedir. Taze ananas suyu içmek tedavi için yeterli olacaktır.

12. Su

Olabildiğince çok su içmek tedavinin hızlanmasını sağlayacaktır. Bu yüzden vücudun nemli tutulması son derece önemlidir.

Gut nasıl önlenir?

Gut hastalığının oluşumunu önlemek için alınabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

– Bol bol su içilmesi gerekmektedir.
– Dengeli bir beslenme planı uygulanmalıdır. Taze sıkılmış meyve sularının beslenme planına mutlaka dahil edilmesi gerekmektedir.
– Çok fazla alkol tüketiminden kaçınılması gerekmektedir
– Sağlıklı bir kiloyu korumak gerekmektedir.
– Çok fazla kırmızı et, balık, tofu ve yüksek miktarda pürin içeren diğer gıdalar tüketmemek gerekmektedir.
– Muz, elma gibi potasyum zengini ve portakal gibi C vitamini meyvelerin tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.
– Öğle yemeği ya da akşam yemeğinden sonra mutlaka 1 su bardağının içerisine yarım limon sıkarak tüketmek gerekmektedir.
– Az yağlı ya da yağsız süt içilmelidir.
– Yeşil sebze ve salatanın sık sık tüketilmesi gerekmektedir

Yorum Yaz

2 Yorum

  • muammer eşmeCevapla

    bilgiler için teşekkürler

    Kas 17, 2017 08:45
  • Remzi DemirhanCevapla

    Ceceleri gut ataklarina dayanamiyorum col dancing oluyor kolsisin kullaniyorum kortizon kullaniyorum faydasi olmoyor

    Mar 04, 2018 06:45