Gut Hastalığına Ne İyi Gelir: Gut Hastalığı İçin Bitkisel Çözüm

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 12 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 1.175 defa okundu

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir: Gut Hastalığı İçin Bitkisel Çözüm

gut hastalığına bitkisel tedavi

gut hastalığı için bitkisel çözüm

Gut neden olur?

Gut, aşırı ürik asidin neden olduğu bir metabolizma hastalığıdır. Çoğu vücut aşırı ürik asidini kaldıramamaktadır. Vücuttan atılması gereken maddeler ürik aside dönüştürülerek atılır. Ürik asit ise pürin maddesinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Eğer vücut metabolizmasında bir sorun varsa ve vücut doğru ürik asit atımı gerçekleştiremiyorsa bu durum gut hastalığına neden olur. Bu hastalığa vücudunda ürik asit birikimi oluşan herkesin cilt ve dokularında rastlanabilir. Gut hastalığına tek başına (birincil gut) veya tıbbi müdahale ve ilaç gerektiren ilişkili (ikincil gut) olarak iki şekilde rastlanabilir. Gut hastalarının sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Şu anda Amerika’da 6 milyon gut hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Gut hastalığı daha çok başparmakta ani ağrılar, kızarıklık, şiş eklem belirtileri ile kendini gösterir. Ürik asit eklemlerdeki sıvıların emilmesine ve tuz kristallerinin oluşmasına neden olur. Erkeklerde ergenlikten sonra ortaya çıkabileceği gibi 40 yaşından sonra da dengesiz beslenme ile ilerleme gösterebilir. İlerleme gösteren gut hastalığı zamanla eklemlere zarar verebilir. Ancak ilerlemeyi durdurabilecek birçok etkili ilaç da vardır.

Gut hastalığının nedenleri:

Gut hastalığının nedeni ürik asidin vücuttan atılamamasıdır. Bu şekilde ürik asit vücutta birikerek dokularda hasara neden olur. Ürik asit atılımının gerçekleşmemesinin iki nedeni olabilir. Bunlar, ürik asit üretiminin artış göstermesi ve böbreklerde oluşan bir sorun nedeniyle ürik asidin vücuttan atılamamasıdır. Böbrek iltihabı olan kişilerde bu hastalığa sıkça rastlanmaktadır.

Gut hastalığı bulaşıcı değildir. Kalıtsal olarak aileden gelir. Erkeklerde daha çok görülür ve yanlış beslenme, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi durumlarda gut hastalığı ilerleyebilir. Beslenme, gut hastalığında oldukça önemli bir faktördür. Aşırı alkol ve sigara kullanımı gut hastalığını ortaya çıkarabilir. Ve obezite hastalığın ilerlemesine neden olur.

– Ailede gut hastalığı varsa kişide görülme riski % 20 oranındadır.

– Yapılan araştırmalara göre İngilizler, Amerikalılar ve Afrikalılarda gut hastalığının daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır.

– Alkollü içecekler, özellikle bira tüketimi gut hastalığı riskini artırır.

– Yağlı kırmızı etler, sakatatlar, maya ve balık gibi yiyecekler gut hastalığı riskini artırır.

Ürik asit seviyeleri, erkeklerde ergenlikten sonra ve kadınlarda menopozdan sonra ki yaşlarda artış gösterir. Gut hastalığı kadınlarda sık sık yaşanan belirgin bir hastalık değildir. Daha çok erkeklerde rastlanır.

– Alkol ve kırmızı et

– Bunalım ve stres

– Açlık ve yetersiz su tüketimi

– Aspirin

– Kemoterapi

– Bazı hipertansif ilaçlar

Gibi durumlar gut hastalığının ilerlemesine neden olur.

Gut hastalığının belirtileri

Gut hastalığı kendini ataklarla gösterir. İlk atak şiddetli bir ağrı ile geçer. Eklemlerde ağrı ve şişme olur. Genellikle bu atakların şiddeti artana kadar ciddiyeti fark edilmez ve doktora gidilmez. Hastalık ilerledikçe sorunlu olan bölge daha da hassaslaşır ve buna şişmeyle kızarıklık da eklenir. Hastalık daha çok diz, ayak ve ayak bileğinde görülür. Ayak başparmağı yanında oluşan gut hastalığı artrit podagra olarak adlandırılır. Hastalık ilerledikçe ağrılar daha şiddetli hale gelir ve şişme artar. Aynı zamanda eklemlerde tuz kristallerinin birikmesi ile hareketler kısıtlanır. Şekil bozuklukları ve eklem problemleri görülür. Hayati bir zararı yoktur. Ancak artan ağrılar dayanılmaz bir hal aldığı için bu hastalıktan ilerleme göstermeden kurtulmaya çalışılmalıdır.

Gut hastalığının tedavisi hastalığın boyutuna göre değişir. Ataklar yoksa ve sadece kanda ürik asit atımı gerçekleşmiyorsa ilaçlarla tedavi edilebilir. Sık atak geçiren ve şiddetli gut hastalığı olan kişilere ise uzun süreli bir tedavi uygulanmalıdır.

Böbrek taşı gut hastalığı olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Ürik asit kristallerinin dış eklemlerde oluşabileceği gibi aynı zamanda bu kristaller böbreklerde takılarak böbrek taşı oluşturma riski de bulundurmaktadır. Bu genel olarak mikroskobik bir olaydır. Bu yüzden çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Gut hastalığı böbrek taşına göre daha basit bir hastalık olduğu bilinmektedir. Gut hastalığına yakalanan kişilerin tedaviye önem vermemesi durumunda durum biraz daha ciddileşerek böbrek taşı oluşumu gözlemlenebilir. Bunun tedavisine de önem verilmezse böbrek yetmezliğine kadar giden ciddi ve hayati hastalıkların gözlemlenmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden gut hastalığının tedavisine mutlaka önem verilmelidir.

Ne zaman tıbbi bakım uygulanması gerekmektedir?

Ani sıcak basan, ateşi yükselen ve kızaran kişilerin mutlaka tıbbi yardıma ihtiyaçları vardır. Bu kişilere herhangi bir hastanenin acil bölümünde birinci aşama hekim ya da romatolog (artrit sorumlusu) tarafından kontrol edilerek gereken tedavinin hemen uygulanması gerekmektedir. Şişmiş eklemler kısa sürede eski haline döndürülmesi gerekmektedir. Bu belirtiler, enfeksiyon, eklem kayması ya da başka nedenlerden dolayı kıkırdak kaybına yol açabilir. Tedavi sonucunda iltihap nedeni ile oluşabilecek artritin de tamamı ile önüne geçilmiş olacaktır.

Gut saldırısının yanı sıra artrit görülme riski de bulunmaktadır. Bu riskin çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri ile yok olması mümkündür ancak tabii ki de bitkisel tedavilerle beraber doktora da başvurulmasında fayda vardır.

Böbrek taşları (renal kolik) nedeniyle karın ağrısı atakları ve böbrek taşıyla birlikte böbrekte ürik asit birikimi gözlemlenebilmektedir.

Gut hastalığının tanısı:

– Gut üzerine aspirasyon durumu ile kuruma

– Gutun belirlenmesinde en önemli tanı gut testidir. Aynı zamanda gutun kristalize olması nedeni ile artrit hastalığının da oluşma riski bulunmaktadır.

– Durumun tam anlaşılması amacıyla vücudun herhangi bir ekleminden özel bir enjektör ile sıvı alınması ve bu eklem sıvısının incelenmesi yeterli olacaktır.

– Sıvı gut kristalleri ya da mevcut bir bakteriyel enfeksiyon belirtisi olup olmadığını görmek için mikroskop altında durumun incelenmesi gerekmektedir. Bazen diğer kristaller psödoguta (en belirgin gut farklılaşması) denilen tamamen farklı bir durum nedeniyle kalsiyum pirofosfat gibi eklem sıvısı bozukluğu gözlemlenebilir.

– Gut artriti bazen tipik klinik bir hal almaktadır. Bu durumda aspirasyon yaşanmadan temel hastalık teşhisi mutlaka konulmalıdır.

Kan testleri

Doktorun mutlaka kan testi de yapması gerekmektedir. Kan testi ile hücre sayısı, kandaki ürik asit seviyesi, böbrek fonksiyonları ve benzeri dengelerin durumlarını ölçebilmektedir. Bunun için doktora kan örneği vermeniz gerekmektedir.

Ne yazık ki, kandaki ürik asit seviyesi gut hastalığının kesin tanısını yapmak için güvenilir ve yeterli bir şekilde kullanılamaz. Bu durumun aynısı %10 yanılma payı ile gut artritinde de görülmektedir. Bu yüzden kan testi ile beraber doktorun da isteği doğrultusunda mutlaka idrar testinin ve gerekirse eklem sıvısı testinin de yaptırılması gerekmektedir.

Tam olarak geliştirilmiş olmasa da son teknoloji ürünler sayesinde lazer tedavisi ile eklem sıvısının analiz edilmesi muhtemel hale gelmiştir.

Gut hastalığının adım adım tedavisi:

– Doktorun vereceği ilaç reçeteleri de tabii ki etkili olmaktadır.

– Buz paketleri ağrı giderici etki gösterdiği gibi aynı zamanda inflamasyonu azaltmaya da yardımcı olabilir.

– Uygun dehidrasyon da gutun şiddetini azaltır.

– Vişne suyu belirtilerin yoğunluğu ve saldırıların şiddetini azaltabilir.

– Guta iyi gelen sebzeler, guta iyi gelen bitki ve meyveler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

– Gut hastalığına dokunan yiyecekler beslenme düzeninden çıkarılmalıdır.

Gut nasıl tedavi edilir?

Gut hastalığı tedavisi için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Doğal çözümler kullanılsa da doktor tedavisi şarttır.

Yorum Yaz