Güneş Yanığı Nasıl Geçer: Güneş Yanığına Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 27 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 914 defa okundu

Güneş Yanığı Nasıl Geçer: Güneş Yanığına Doğal Çözüm

güneş yanığına doğal çözüm

güneş yanığına doğal çözüm

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Yaz aylarında havaların da ısınması ile herkes tatile çıkmaya başlıyor. Tatilde güneşlenen insanların çoğu ise güneş yanıkları ile acı dolu bir tatil geçirebiliyor. Güneş yanıkları için kullanılan kremlerin yanı sıra evde doğal yöntemler ile bu süreç çok daha acısız ve kolay bir şekilde atlatılabilir.

Güneş yanığı için bitkisel çözümler:

– Güneş yanığına soğuk su iyi gelirmi?

Güneş yanığı, temel olarak deri iltihabına neden olur. İltihap tedavisi için en kolay yollardan biri etkilenen bölgenin yatıştırılmasıdır. Eğer yanık henüz dışarda iken oluştuysa yanık oluşacak bölgeye hemen soğuk su uygulanmalıdır. Deniz suyu da kullanılabilir. Havuz suyunun yani klorlu suyun kullanılması cildin tahriş olmasına neden olacaktır. Bu nedenle havuz suyunun kullanılmaması önerilir.

– Güneş yanığına karbonat ve yulaf ezmesi banyosu

Güneş yanıkları acı verebilir. Acıyı dindirmek için ve güneş hasarını yatıştırmak için soğuk su dolu bir küvet içine karbonat ya da bir fincan yulaf ezmesi ekleyin. 10 dakika kadar yanık bölgeleri su içerisinde bekletin. Bu hem tahrişi azaltacaktır hem de acıyı dindirecektir. Banyonun ardından cildinizi yumuşak bir havluyla fazla bastırmadan kurulayın.

– Güneş yanığına aloe vera

Aloe vera bitkisi yerine hazır satılan aloe vera jelleri de kullanılabilir. Ayrıca bu bitki böbrek enfeksiyonları ve mide hastalıklarında da yüzyıllardır kullanılmaktadır. Jel doğrudan güneç yanığı oluşan bölgeye uygulanabilir. Rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etki gösterir.

– Papatya çayı

Papatya çayı stresi azaltmaya yardımcı olurken rahatlatıcı bir etki gösterir. Aynı zamanda yanık cilt üzerinde de kullanılmaktadır. Normal çay gibi demlenen papatya çayı bir bez yardımı ile yanık bölgelere uygulanabilir. Fakat polenlere alerjisi olan kişilerin kullanması önerilmez.

– Güneş yanığı elma sirkesi

Güneş yanığını rahatlamak için sirke de kullanılabilir. Sirke hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Kimileri sirkenin yanıklarda işe yaradığını savunurken kimileri de sirkenin içinde bulunan asidin cildi tahriş edebileceğini söylemektedir. Bu nedenle sirkeyi tüm yanık bölgelere uygulamadan önce yanık olan bölgede ufak bir alana uygulayarak cildin verdiği tepki ölçülmelidir.

– Bol kıyafetler

Cilt kendini onarırken sıkı kıyafetler giymekten kaçınılmalıdır. Bu hem cilde daha çok zarar verir hem de daha fazla acı hissedilmesine neden olur. Deri vücudun en büyük organıdır. Güneş yanığı gibi büyük bir travma durumunda cildin nefes almasına yardımcı olmak gerekir. Bu nedenle daha çok pamuklu ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Kesinlikle naylon içerikli kıyafetler giyilmemelidir.

– Bol su içmek

Cilt güneşin zararlı ışınları ile mücadele ederken büyük miktarda su kaybına uğrar. Günde en az 8 bardak su içilerek kaybedilen su geri alınmalıdır. Bol su tüketimi cildin tazelenmesini ve yenilenmesini sağlar.

– Nemlendirici unutulmamalı

Güneş yanığına karşı yapılan ilk tedavinin ardından cilt soyulmaya başlayacaktır. Bunun nedeni güneş ışınlarına maruz kalan cildin kurumasıdır. Kuruyan ve esnekliğini kaybeden cilde nemlendirici sürülerek cildin kendini yenilemesine yardımcı olunmalıdır. Nemlendiricinin alkolsüz ve parfümsüz olmasına özen gösterilmelidir. Eğer doğal bir nemlendirici kullanılmak isteniyorsa zeytinyağı kullanılabilir.

Güneş yanığı nasıl önlenir?

Güneş yanığı tedavisinin en iyi yolu güneş yanığı oluşmadan bu durumu önlemektir. Cilt hassas bir yapıdır. Bazı insanlarda güneş yanıkları çok ciddi yaralara, iltihaplara ve su toplamasına neden olabilir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce mutlaka koruyucu güneş kremleri kullanılmalı gerekirse şapka ve gözlük gibi aksesuarlar takılmalıdır. Özellikle çocuklarda derin güneş yanıklarının oluşmaması için kullanılan bir çok güneş kremi bulunmaktadır. Güneş kremleri arasında en koruyucu olan seçerseniz hem cildinizi yanıklara karşı korumuş olursunuz hem de cildin kurumasını engellersiniz.

Yorum Yaz