Güneş Lekeleri Nasıl Geçer: Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 1.134 defa okundu

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer: Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

güneş lekelerine bitkisel çözüm

güneş lekelerine bitkisel çözüm

Güneş lekeleri geçer mi?

Güneş ışınları ciltte hasara neden olabilir. Özellikle zararlı ışınların cilde temas etmesi ile kanser riski de artar. Ciltte koyu lekeler oluşabilir. Bu nedenle güneş ışığından olabildiğince az yararlanılması önerilir. Koyu lekeler ciltte tabakalaşmış şekilde kalabilir.

Güneş lekelerini ne geçirir: Güneş lekeleri için bitkisel çözüm

1. Güneş lekeleri için salatalık maskesi

Güneş lekeleri için etkili olabilecek çözümlerden ilki salatalık ve limon suyudur. Limon beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Salatalık ise cildi yumuşatır. Bir kaşık salatalık suyu ile yarım limon suyu karıştırılır. Bu karışım içerişine bir tutam toz zerdeçal eklenir ve hamur haline getirilir. Elde edilen hamur ciltte etkilenen alanlara uygulanır. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar ciltte bekletilmesi önerilir. Ardından su ile durulanır.

2. Güneş lekelerini yok etme: Aloe vera jel

Aloe vera bitki yaprakları ezilerek hamur haline getirilir. Cilt üzerinde koyu lekeler ve güneş lekeleri üzerine uygulanır. Aloe vera jel doğrudan lekelere de uygulanabilir. Piyasada hazır halde satılsa da aloe vera jelin bitkiden taze olarak çıkarılması önerilir. Aloe vera cildin rengini açarken aynı zamanda cildi besler.

3. Güneş lekeleri için süt maskesi

Güneş ışınlarından hasar gören ciltte oluşan lekelerde anlık rahatlama için çiğ süt, limon suyu ve bir tutam zerdeçal karışımı da kullanılabilir. Süt cildin temizlenmesini sağlarken aynı zamanda cildi yatıştırır. Karışım ciltte yaklaşık 20 dakika kadar bekletilmelidir. Ardından ılık su ile yıkanabilir.

 Güneş lekelerine doğal çözüm

4. Güneş lekelerine domates maskesi

Taze domates ezilerek bir hamur haline getirilir. İçerisine biraz da peynir eklenir. Pürüzsüz bir hamur elde edildikten sonra etkilenen bölgelere uygulanır. Anti-oksidan içeren domates cildi temizler ve koyu lekeleri hafifletir. Daha hızlı ve daha iyi sonuçlar elde etmek için bu karışıma birkaç damla limon suyu da eklenebilir. Karışım ciltte yarım saat kadar bekletilmelidir. Ardından cilt ılık su ile yıkanır.

5. Güneş lekelerine pirinç unu maskesi: Güneş lekelerine gül suyu

Bir çorba kaşığı un ve bir çorba kaşığı gül suyu iyice karıştırılır. İnce ve yumuşak bir hamur haline getirilir. Gül suyu yoksa bunun yerine lor ya da düz su da kullanılabilir. Karışım yüz, eller ve diğer etkilenen alanlara uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletildikten sonra cilt alanları ılık su ile yıkanır. Gül suyu cilde ferahlık verir.

6. Güneş lekelerine süt ve zerdeçal

Zerdeçal anti – septik özellikleri ile cilt sağlığında kullanılan bir çözümdür. İki çay kaşığı süt ve yarım çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılarak hamur haline getirilir. Ciltte 20 dakika kadar bekletildikten sonra su ile durulanır.

7. Güneş lekelerine gül suyu ve sandal ağacı karışımı

Sandal ağacı cilt bakımında kullanılan bir çözümdür. Cilde serinlik verir. Sandal ağacı tozu ve gül suyu karıştırılarak etkilenen alanlara uygulanır. Yaklaşık 1 saat kadar ciltte bekletildikten sonra cilt su ile durulanır.

8. Güneş lekelerine doğal maskeler: Badem ve süt

Biraz badem geceden sütte ıslatılır. Sabah kabukları soyularak ezilir ve hamur haline getirilir. Elde edilen hamur güneş lekelerinin üzerine doğrudan uygulanır. Süt koyu lekelerin azalmasına yardımcı olurken badem de E vitamini içeriği ile cildi besler. Ciltte yaklaşık 30 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Ardından ılık su ile durulanır.

9. Güneş lekeleri için maske: Hindistan cevizi suyu

Taze hindistan cevizi suyu da güneş lekelerinde oldukça etkilidir. Doğrudan lekelerin üzerine uygulanır ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra işlem tekrar edilir. 30 dakika içinde en az 3 kez işlem tekrar edilir. Yaklaşık yarım saat sonra uygulanan bölge soğuk su ile yıkanır. Normal ciltlerde işlem günde birkaç kez tekrar edilebilir.

Yorum Yaz