Grip Aşısı Kimlere Yapılır: Grip Aşısının Yan Etkileri

İlaç Tedavisi kategorisine 2 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 390 defa okundu

Grip Aşısı Kimlere Yapılır: Grip Aşısının Yan Etkileri

grip aşısının yan etkileri

grip aşısının yan etkileri

Grip aşısı nasıl uygulanır?

Her yıl, pek çok insan kendilerini gripten korumak için grip aşısı oluyor. Grip aşısı genellikle grip olma riski % 60 azaltır. Aşı uzmanlar tarafından 6 ay üzeri çocuklara ve yetişkinlere önerilmektedir. Grip özellikle hamile kadınlar, 65 yaş üzerindeki insanlar ve kronik hastalıklara sahip olan kişiler için ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle önceden önlem almak gerekmektedir. Fakat grip aşısı tavuk ve yumurta alerjisi olan kişiler ile geçmişte Shot Alerjik reaksiyon geçiren insanlara tavsiye edilmez. Grip aşısının yan etkileri her zaman herkeste aynı değildir. Aşı türüne göre yan etkilerin şiddeti değişmektedir.

Grip aşısı yan etkileri:

– Grip aşısı ağrı yaparmı?

Grip aşısının en yaygın yan etkileri arasında aşının yapıldığı yerde hissedilen ağrılar vardır. Ayrıca iğnenin yapıldığı yerde kızarıklık, sıcaklık, ve bazı durumlarda hafif bir şişlik de oluşabilir. En sık görülen yan etki enjeksiyon yerinde ağrı durumudur. Bu acı ve ağrı genellikle iki günden daha az sürer.

– Kas ağrıları yaşanabilir.

Bazen aşı sonrası vücut boyunca bazı ağrılar ve kas ağrıları görülebilir. Enjeksiyon yerinde ağrı gibi bu yan etki de genellikle ilk gün olur ve bir iki gün içinde geçer. Ağrı kesiciler almak, bu ağrıların hafifletmesine yardımcı olabilir.

– Grip aşısı baş ağrısı yaparmı?

Grip aşısı sonrasına baş ağrısı ve bazı durumlarda baş dönmesi ya da bayılma, ateş ve burun akıntısı görülebilir. Bu hafif bir yan etki olarak kabul edilir ve bir iki günden daha uzun sürmemelidir. Bayılma ya da baş dönmesi durumlarında bir artış olursa en yakındaki sağlık kuruluşuna vakit kaybetmeden başvurmalısınız.

– Grip aşısı ateş yaparmı?

Orta dereceli ya da daha az bir ateş grip aşısının bir yan etkisi olarak görülebilir. Hafif bir ateş, hafif bir yan etki olarak kabul edilir ve bu belirti de bir iki gün içinde geçer. Yüksek ateş yaygın olarak görülmez; bu nedenle ateş çok yüksekse acil olarak doktorunuzu arayın ya da endişeniz varsa tıbbi yardım isteyin.

– Grip aşısı sonrası burun akıntısı:

Grip aşısı burunda ve boğazda da bazı yan etkilere neden olabilir. Burunda ve genizde akıntı oluşabilir.

– Grip aşısı alerji yaparmı?

Nadiren de olsa grip aşısı şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri deride kabartı ve kurdeşen dahil, nefes almada ve kalp atışında hızlanma, baş dönmesi ve halsizlik gibi belirtilerdir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar genellikle aşı aldıktan birkaç saat içinde olur. Bu yan etkilerin herhangi biri ile karşılaşırsanız, 112’yi ya da doktorunuzu hemen arayın.

– Guillain-Barré Sendromu (GBS)

Çok nadir durumlarda da olsa bazı tür bir grip aşıları Guillain-Barré Sendromuna (GBS) neden olabilir. Bu zayıflık hissi ve vücut boyunca felce neden olan nörolojik bir durumdur. Bu durum hemen müdahale gerekir. Hastalar genellikle kısa bir süre içinde tedaviye yanıt verir. Fakat ciddi bir durum olduğu için herhangi nörolojik bir durum hissedildiğinde acilen hastaneye başvurulmalıdır.

– Grip aşısı hangi durumlarda yapılmaz: Grip aşısı yaptırmalı mı?

Doktorunuzla grip aşısının faydaları ve riskleri hakkında konuşun. Birçok yan etkisi olmakla birlikte grip aşısı gripten korunmak için en etkili yoldur. Eğer şiddetli alerjik reaksiyonlar ya da Guillain-Barré Sendromu geçmişte başınıza geldiyse grip aşısını yaptırmaktan kaçınmalısınız. Özellikle yumurtaya alerjiniz varsa. Çünkü grip aşısının içerisinde yumurta da bulunmaktadır.

Grip aşısı ne zaman yapılır?

Grip aşısının zamanlaması için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Grip aşısı her yıl yapılmalımı?

Evet, grip aşısı her yıl yapılabilir. Aşının koruma süresi genelde 1 yıldır.

Yorum Yaz