Gribe Ne İyi Gelir: Grip İçin Doğal Yöntemler

Bitkisel Çözümler kategorisine 3 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 161 defa okundu

Gribe Ne İyi Gelir: Grip İçin Doğal Yöntemler

grip için doğal yöntemler

grip için doğal yöntemler

Grip ne kadar sürer?

Grip her yıl milyonlarca insanı etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığa grip virüsü neden olmaktadır. Grip normalde ciddi bir hastalık değildir ve genellikle 1 hafta olmadan geçer. Grip ilaçları ilk 48 saat içinde alındığında hastalığın iyileşme süreci oldukça kısalır. İlaç tedavisinin yanı sıra bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Grip belirtileri: Burun tıkanıklığı nasıl açılır?
Sinüslerin açılması ve burun tıkanıklığından kurtulmak için şu çözümler denenebilir:

– Burun tıkanıklığı buhar banyosu uygulaması: Bir kase sıcak kaynar su ile doldurulur. İçerisine iki çay kaşığı kıyılmış taze zencefil eklenir. Başın arkasına bir havlu yerleştirilir ve buharın üzerine doğru eğilinir. Bu su buharı bir süre teneffüs edilir. Taze zencefil yerine suyun içerisinde biraz mentol içeren viks gibi merhemler ya da birkaç damla yağı okaliptüs veya nane yağı da eklenebilir. Bu uygulama bronşiyal tüplerin ve sinüslerin açılmasını, tıkanıklık giderilmesini ve daha rahat nefes alınmasını sağlar.

– Burun tıkanıklığına sıcak su: Sıcak duş da buhar uygulaması gibi burun kanallarının açılmasını sağlar. Nefes almayı kolaylaştırır. Ayrıca burun içerisindeki mukus birikiminin atılmasına yardımcı olur.

– Sıvı artışı: Her gün en az 8 bardak su içilmesi önerilir. Solunum yolları nemli tutulmalıdır. Ayrıca olası enfeksiyon oluşumları da bu şekilde engellenebilir. Mukus birikimini dağıtır ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında daha rahat nefes almaya katkıda bulunur. Suyun yanı sıra meyve suları, sebze suları ve sporcu içecekleri de tüketilebilir. Ancak çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler tüketilmemelidir. Bu tür içecekler sıvı kaybının artmasına neden olur.

– Burun tıkanıklığı sıcak havlu kompres kullanın: Grip ile birlikte baş bölgesinde zonklama ve zor nefes almak gibi belirtiler varsa yanaklar ve sinüslere nemli sıcak kompres uygulanabilir. Ancak çok sıcak uygulama yapılmamalıdır.

– Burun tıkanıklığına tuzlu su iyi gelirmi? Bilimsel çalışmalara göre tuzlu spreyler burun kanallarındaki mukusun dağılmasını sağlamaktadır. Müköz membranları nemlendiren bu spreyler aynı zamanda bakteri ve virüs parçacıklarını da yok eder.

– Burun tıkanıklığını açan sprey: Şişmiş geniz için burun için acil müdahale yapılmak adına burun spreyleri kullanılabilir. Nazal spreylerde afrin ve neo-synephrine olarak bilinen maddeler vardır. Bu spreyler burun kanallarındaki damarları daraltır ve nefes almayı kolaylaştırır. Ancak 3 ya da 4 günden daha fazla kullanılmamalıdır. Burun damarlarının zarar görmesine neden olabilir.

Tuzlu sulama ipuçları

İşte evde deneyebileceğiniz bir popüler burun sulaması tarifleri:

– Çeyrek çay kaşığı tuz ve çeyrek çay kaşığı kabartma tozu; 1 bardak su içinde karıştırılır.
– Bir şırınga ya da damlalık yardımcı ile karışım burun içerisine uygulanır.
– Her burun deliğinde günde 2 ya da 3 kez tekrarlanır.

Grip belirtisi: Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürüğü hafifletmek için kullanılan çözümler şunlardır:

– Öksürük şurubu: Öksürük şurubu ile grip belirtisi olan öksürük yatıştırılabilir. Bu şuruplar öksürük kesici özelliklerinin yanı sıra balgam söktürücü etki de gösterir. Ancak astım ya da diğer akciğer hastalıkları varsa öksürük baskı altına alınmamalıdır. Bu nedenle öksürük şurubu almadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Ayrıca kesinlikle 4 yaş altındaki çocuklara verilmemesi gerekir.

– Öksürük kesici pastil: Pastil de öksürüğü yumuşatmaya yardımcı olan bir çözümdür. Boğazda oluşan gıdıklanma hissini hafifletirken aynı zamanda boğaz yumuşatır ve öksürüğü keser. Patil yerine bir tatlı kaşığı bal da tahriş olmuş boğazı sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

Grip belirtileri: Boğaz kaşıntısına ne iyi gelir?

– Gribe tavuk suyu çorba: Nezle ve grip etkisi ile boğazda oluşan kaşıntı için en iyi çözüm tavuk çorbasıdır. Özellikle; biber, sarımsak, toz köri kullanıldığında ağız, burun, boğaz ve akciğerlerde oluşan ince mukus tabakası dağılacaktır. Baharatlar ile tavuk çorbası birleştiğinde güçlü bir mukus uyarıcıdır. Sıcak tavuk çorbası bakteri ve virüslerden vücudu korumaya da yardımcı olur. Ayrıca beyaz kan hücrelerinin üretilmesini de artırabilir.

– Gribe iyi gelen baharatlar: Özellikle sarımsak anti mikrobiyal ve bağışıklık uyarıcı özellikleri ile üst solunum yolu tıkanıklığı gibi durumlar için kullanılabilir. Zencefil de mukus üretimini azaltır ve var olan mukusu dağıtmaya yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda antioksidan etki yaratır ve bir anti inflamatuar olarak çalışır. Ayrıca viral enfeksiyonlar ile mücadeleye yardımcı olacak interferon üretimini artırır. Pul biber ise capsaicin içerir ve aynı zamanda doğal bir balgam söktürücü ve antioksidandır.

– Balgam söktürücü çözümler: Soğuk algınlığı ya da nezleye neden olan bakteriler mukus ve balgama neden olur. Bu bakterilerin yok edilmesi ve mukus birikiminin dağıtılması için balgam söktürücüler kullanılabilir. Genellikle bu ilaçlar gargara şeklinde uygulanır.

Grip belirtileri: Ateş nasıl düşürülür?

– Ateş düşürücü ilaç ve şuruplar: Ateşi ve viral enfeksiyon ile mücadele etmek için analjeziklerden yararlanılabilir. Ateş düşürücü ve ağrı kesici özellikleri ile bu ilaçlar kas ağrılarının yatıştırılmasına yardımcı olur. Doz önerisi için doktora başvurulabilir. Çocuklara ateşi düşürmek için kesinlikle aspirin verilmemelidir. Ayrıca ateş ve vücut ağrıları hafifletmek için kullanılan tüm reçetesiz ilaçlar doktora danışılarak kullanılmalıdır.

– Daha fazla sıvı tüketimi: Ateşi hafifletmek için sıvı tüketimi artırılmalıdır. Vücut ateş söz konusu olduğunda susuz kalır. Su tüketiminin yanı sıra çorbalar, et suyu ya da bol elektrolit içeren içecekler tüketilebilir.

– Dinlenmek: Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıkla mücadeleye destek olmak için bol bol dinlenilmesi gerekir. Uyku ve dinlenme vücudun kendini daha çabuk toparlamasını sağlar ve iyileşme sürecini kısaltır.

Grip belirtileri: Nefes darlığına ne iyi gelir?

Grip belirtileri özellikle nefes darlığı uyku sorunlarına neden olabilir. Bu tür sorunlar için şu adımlar izlenebilir:

– Nemlendirici deneyin: Havanın kuru olması burun ve boğaz yollarının kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle burun tıkanıklığı ve göğüs tıkanıklığını hafifletmek için hava nemlendirici aletler kullanılabilir. Ayrıca buhar uygulamaları da yapılmalıdır. Eğer hava nemlendirici aletler yoksa uyumadan önce baş ucuna bir bardak su konulabilir. Su gece boyunca buharlaşır ve havayı nemlendirir.

– Burun şeritleri kullanın: Grip gibi hastalıklarda burunda şişme olabilir. Bu da nefes almayı zorlaştırır. Burun kanallarını açmak ve daha rahat nefes almak için burun şeritleri kullanılabilir. Bu şerit burnun en etli kısmına yerleştirilir, sonra gerilir ve burun kanallarının açılması sağlanır.

– Başı yüksekte tutmak: Uyku sırasında oluşabilecek nefes darlığı ve burun tıkanıklarını önlemek için yastık yükseltilmelidir. Gerekirse 2 yastık kullanılabilir. Bu şekilde daha rahat nefes alınması sağlanır.

Grip ciddi bir hastalık değildir. Ancak belirtiler giderek şiddetleniyorsa ve hastanın durumu kötüleşiyorsa ya da birkaç hafta devam ediyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yorum Yaz