Greyfurt Kilo Verdirirmi: Greyfurt Diyeti

Diyet Listeleri kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 110 defa okundu

Greyfurt Kilo Verdirirmi: Greyfurt Diyeti

greyfurt diyeti

greyfurt diyeti

Greyfurt ile zayıflama:

Greyfurt protein açısından zengin bir besin kaynağıdır. 80 yıldan uzun bir süredir kullanılan ve hızlı kilo kaybını sağlayan greyfurt diyeti 12 günlük bir plandan oluşur.

Greyfurtla nasıl zayıflanır: Greyfurt diyeti nasıl yapılır?

Yemek örnekleri:

Kahvaltı:

İki haşlanmış yumurta, pastırma, iki dilim veya yarım greyfurt ya da 1 bardak greyfurt suyu

Öğle Yemeği:

Salata, 1 porsiyon et ve yarım greyfurt veya 1 bardak greyfurt suyu

Akşam yemeği:

Salata ve yeşil yapraklı sebzeler, kahve veya çay ve yarım greyfurt veya 1 bardak greyfurt suyu

Yatma zamanı öncesi:

1 bardak yağsız süt.

Greyfurt diyeti hızlı sonuçlar vaat eden bir diyettir. 12 günde 10 kilo kaybedilebilir. Çünkü greyfurt içinde bulunan enzimler yağ yakıcı bir etkiye sahiptir.

Greyfurt diyeti ile zayıflama

Çoğu insan greyfurt diyetini hızla kilo vermek için kullanılır. 12 günlük diyet bittikten sonra kilo kaybını korumak için başka bir diyet programı uygulanabilir. Ayrıca, düşük kalorili olan greyfurt son derece besleyici bir gıdadır. İçeriğindeki C vitamini de bağışıklık sistemini korur.

Greyfurt suyu faydaları ve zararları:

Ancak, bu büyülü yağ yakan enzim iddiaları herhangi bir araştırma tarafından desteklenmemektedir. 12 gün içinde oluşan kilo kaybında yağ ile birlikte kas ve su kaybı da yaşanabilir. Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) göre greyfurt beslenmenin bir parçası olabileceği gibi taze greyfurt ve greyfurt suyu da dahil olmak üzere bu besin bazı ilaçlar ile etkileşime geçebilir:

– Lipitor, Zocor ve Pravachol (kolesterol düşürmek için kullanılır), statin uyuşturucular gibi

– Nifedipin, kan basıncı ilaç

– Allegra gibi bazı antihistaminikler

– BuSpar dahil olmak üzere bazı sakinleştirici ilaçlar

– Amiodaron gibi anti-arrythmia ilaçlar

Greyfurt suyu bu ilaçların etkisini değiştirebilir. Özellikle statinler alarak kan dolaşımına yardımcı olunmaya çalışılırken greyfurt suyu içilmemelidir. Bu ilaçların yüksek konsantrasyonları, karaciğer ve böbrek sorunları gibi olumsuz komplikasyonların riskini artırabilir. Antihistaminikler gibi diğer ilaçlar alındığında greyfurt suyu absorbe olur, böylece ilacın etkisini azaltır. Başka bir olumsuzluk ise diyet planı kapsamında aynı besinlerin tüketilmesidir. Her gün aynı şeyleri yemek bazı insanlarda diyeti yarıda kesme gibi sonuçlar yaratabilir.

Greyfurt diyetinin bilimsel bir dayanağı olmamasına rağmen işe yaradığı söylenmektedir. Düşük kalorili bir besin olan greyfurt son derece besleyici bir narenciyedir ve vücudun genel sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Fakat her gün greyfurt tüketilmesi halinde diyet planı ile vücut değişiklikleri de izlenmelidir. Yağ kaybı ile birlikte kas ve su kaybı oluşabileceği için diyet sonuçları kişiden kişiye göre değişebilir. Kas kaybında vücut direnci düşebilir ve halsizlik yaşanabilir. Su kaybında ise vücut ihtiyacı olan nemi alamayabilir. Vücudun nem dengesini korumak için günde en az 8 bardak su içmek gerekir. Kısacası greyfurt diyeti yapılırken tüm metabolizma takip altına alınmalıdır.

Greyfurt diyeti zararları:

Greyfurt diyeti bazı insanlar için tehlikeli bir diyet olabilir. Tek tip beslenmenin 12 gün boyunca uygulanması da zordur. Bu nedenle normal bir diyet planı içerisine greyfurt tüketimi eklenmesi daha yararlı olabilir. Vücudun ihtiyacı olan besinleri alması sağlanırken diğer bir yandan greyfurtun yağ yakıcı özelliğinden faydalanılabilir. Diyet planı içerisinde salatalar, yağsız etler, doymuş yağ ve kolesterol açısından düşük besinler bulunduğunda greyfurtun da etkisi artacaktır. Bu diyet planları hem uzun vadeli uygulanabilir hem de daha faydalı olacaktır. Greyfurtun sağlıklı bir besin olduğu fakat greyfurt diyetinin bazı insanlar için uygun olmayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle greyfurt diyeti yerine öğünlere greyfurt meyvesinin eklenmesi daha sağlıklı olacaktır.

Greyfurt diyeti yapanların yorumları olumlu olsa da bu diyet herkes için faydalı olmayabilir. Bu nedenle bir diyetisyene danışılmalıdır.

Yorum Yaz