Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı: Gözenek Sıkılaştırıcı Bitkisel Maske

Cilt Bakımı kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.417 defa okundu

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı: Gözenek Sıkılaştırıcı Bitkisel Maske

gözenek sıkılaştırıcı bitkisel maske

gözenek sıkılaştırıcı bitkisel maske

Gözenekleri sıkılaştırmak için ne yapılmalı?

Ciltte bulunan özellikle yüzde bulunan gözenekler zamanlar genişler. Yağlı, kuru ve karma cilt tiplerinde yani her cilt tipinde oluşabilen bu durum cilt görüntüsünün bozulmasına neden olabilir. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile oluşan yaşlılık belirtilerinden biri de gözeneklerin sıkılığını kaybetmesidir. Gözeneklerin büyümesi ile cilt elastikiyetini kaybeder. Gözeneklerin sıkılaşması için cildin temiz ve nemli tutulmasının yanı sıra bazı bitkisel çözümler de kullanılabilir.

Gözenekleri sıkılaştırmak için doğal yöntemler:

– Gözenek sıkılaştırıcı yumurta maskesi

Yumurta akı cildin rahatlamasını sağlar ve gözeneklerin sıkılaştırılmasında oldukça etkilidir. Yumurta akı ve 1 tatlı kaşığı mısır nişastası köpüklü bir karışım haline gelene kadar karıştırılır. Karışımın topak topak olmaması gerekir. Yüz ve boyun bölgesine uygulanabilir. 20 dakika kadar karışım ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanabilir. İşlemi haftada iki kez uygulamak gerekmektedir.

– Gözenek sıkılaştırıcı limon maskesi

Güçlü bir sıkılaştırıcı olan limon suyu, ciltte büyüyen gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur. Hindistan’da cilt güzelliği için kullanılan limon ve limon suyu temiz bir pamuk yardımı ile cilde uygulanabilir. Limon suyu cilt üzerinde 5 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanabilir. Ardından cilde mutlaka bir nemlendirici uygulanmalıdır. Çünkü limon suyu cildin kurumasına neden olabilir.

– Badem cildi güzelleştirir mi?

Badem tüketmek gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Her gün bir ufak kase badem tüketilebilir. Aynı zamanda badem cilde hamur olarak da uygulanabilir. Biraz su ile badem tozu karıştırılıp krem kıvamına getirilir. Ardından gözeneklerde büyüme görülen cilt bölgelerine uygulanır. Karışımı ciltte 30 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanabilir. Cilt kurulanırken yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Başarılı sonuçlar almak için işlem haftada 2 ya da 3 kez uygulanabilir.

– Cilt sıkılaştırıcı maske

Gözeneklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için sıkıştırıcı otlar ile yapılan bir kompres uygulanabilir. Bunun için nane yaprağı, ısırgan otu, kekik ya da salatalık kullanılabilir. Tüm otlardan eşit miktarda konularak içerisine biraz rendelenmiş salatalık eklenir. Sıcak suya eklenen karışım oda sıcaklığında biraz bekletildikten sonra bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Ciltte 15 dakika kadar bekletilen bitki karışımı her gün tekrarlanabilir. Maydanoz ve limon suyunun yanı sıra dulavratotu ve kekik karışımları da gözeneklerin sıkılaştırılmasına yardımcı olabilir.

Gözenekleri sıkılaştırmak için öneriler:

– Yaş ilerledikçe cildin esnekliğini kaybetmemesi için nemlendirici losyon ve kremler kullanılmalıdır.
– Güneş ışınlarına maruz kalınması gözeneklerin büyümesine neden olabilir. Güneş ışınları kolajen, elastin ve su gibi maddelerin cilt yüzeyinde azalmasına neden olur.
– Siyah noktaların oluşumu önlenmelidir. Çünkü siyah nokta oluşumları gözeneklerin büyümesine neden olabilir. Önlemek için cilt temizliğine ve bakımına dikkat edilmelidir.
– Gözeneklerin tıkanmaması için makyaj malzemeleri mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Özellikle geceleri makyajı silmeden uyumak gözeneklerin hava alamamasına ve sıkılığını kaybetmesine neden olur.
– Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Sigara dumanı ve sigara içinde bulunan nikotin cilt yapısını olumsuz etkiler. Gözeneklerin büyümesinin yanı sıra ciltte lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Gözeneklerin sıkılaştırılması için piyasada pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Kimyasal içeren bu ürünler cilt için uzun vadede zararlı olabilir. Ayrıca kullanılan ürünlerde alkol bulunmamasına dikkat edilmelidir. Alkol cildin tahriş olmasına ve aşınmasına neden olurken kurumasına sebebiyet verebilir. Gözenek sıkılaştırmak için kullanılan bitkisel yöntemler genellikle herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Ancak uygulamaların her gün yapılması cildi yorabilir. Bu nedenle haftada 2 ya da 3 kez uygulanması önerilir.

Yorum Yaz