Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir: Göz Kuruluğuna Doğal Çözüm

Göz ve Görme Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 534 defa okundu

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir: Göz Kuruluğuna Doğal Çözüm

göz kuruluğunun belirtileri

göz kuruluğunun belirtileri

Göz kuruluğu nasıl olur?

Gözlerin kuruması oldukça rahatsız edici belirtilere neden olur. Gözün iç yapısının kurumasını engelleyen göz yaşı aynı zamanda gözlerin yeterli nemi almasını sağlar. Göz kuruması acı ya da yanma belirtileri göstererek hayatınızı etkileyebilir. Her zaman göz kuruluğu ile karşılaşılmaz. Bazı durumlar göz kuruluğunun oluşmasına zemin hazırlar. Örneğin, bilgisayar başında uzun süre oturmak ya da rüzgara karı durmak gözlerin kurumasına neden olabilir. Göz kuruluğu genelde iki gözde birden ortaya çıkar. Göz kuruluğu nadiren ciddi durumlarda yol açar ve genellikle basit çözümler ile tedavi edilebilir.

Göz kuruluğu nedenleri:

Göz kuruluğunun birçok nedeni vardır. Bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Yetersiz miktarda göz yaşı üretimi

Çoğu insanda göz kuruluğu yeterli göz yaşı üretilmemesinden kaynaklanır. Düşük miktarda üretilen gözyaşı, keratokonjonktivit ağrılara ya da göz kuruluğu sendromu olarak da adlandırılır. Yetersiz göz yaşı üretilmesinin bazı nedenleri şunlardır:

– Yaşlılık (Bu özellikle kadınlar için geçerlidir; menopozdan sonra göz kuruluğu sendromu riski önemli ölçüde artar.)
– A vitamini eksikliği
– Diyabet, lupus, sjögren sendromu, romatoid artrit, alerji, enfeksiyonlar ya da tiroid bozukluğu gibi diğer tıbbi durumlar
– Yaralanma, iltihap, kimyasal yanık, ısı ya da radyasyon sonucu gözyaşı bezlerinin zarar görmesi
– Lazer cerrahisi LASIK (genellikle geçici bir durumdur.)
– Düşük kaliteli gözyaşları

Gözyaşları su, yağ ve mukus karışımından oluşur. Bazı insanlar için göz kuruluğu bu bileşenleri dengesiz bir şekilde karımasından kaynaklanır. Örneğin, gözler için yağ üreten bezler tıkalı olup göz kuruluğuna neden olabilir. Göz yaşlarında bulunan yağ parçaları buharlaşmayı yavaşlatır. Bu yağ bezlerine ise meibomian bezleri denir.
Göz kuruluğuna neden olabilen bazı ilaçlar şunlardır:

– Yüksek kan basıncı ilaçları
– Dekonjestanlar
– Antihistaminikler gibi alerji ilaçları
– Antidepresanlar
– Doğum kontrol hapları
– Hormon replasman tedavi ilaçları
– Bazı akne tedavi ilaçları

Göz kuruluğuna neden olan çevresel faktörler nelerdir?

Bazen çevresel faktörler de göz kuruluğunun oluşmasına yol açabilir. Bu dış faktörler şunlardır:

– Rüzgar
– Kuru hava
– Sigara içmek ve çıkan duman
– Uzun süre bilgisayar ekranına bakarak çalışmak
– Uzun süre araç kullanmak
– Yoğun bir şekilde okumak
– Bisiklet sürme

Göz kuruluğunun nedenleri nelerdir?

Göz kuruluğu oluşmasını tetikleyen diğer faktörler şunlardır:

– Gözlerin yeterli kırpılmaması
– Göz kapağı (Blefarit) iltihabı
– Göz kapaklarının içe ya da dışa doğru dönmüş olması
– Uzun vadeli kontakt lens kullanımı

Göz kuruluğu için ne zaman doktor yardımı almak gerekir?

Eğer gözlerinizde uzun bir süredir kaşıntı, kırmızılaşma ve tahriş gibi belirtiler yaşıyorsanız acil olarak bir doktora görünmelisiniz. Ayrıca özellikle bulanık görme ya da vizyonda ani daralma yaşarsanız ve bununla birlikte gözlerinizde ağrı varsa en yakın zamanda tedavi olmanız gerekmektedir. Bunun için gözlerinizi rahatsız eden şeyi belirlemek üzere bir optometrist ya da göz doktoru uzmanına başvurabilir. Uzman genellikle göz muayenesi gerçekleştirir. Testler ile gözyaşlarını hacmini ölçer ve aynı zamanda göz yaşının ne kadar hızlı bir şekilde göz yüzeyinden buharlaştığını da ölçer. Bu ölçüm yağ bezelerini kontrol etmek için yapılır.

Göz kuruluğu tedavisi var mı?

Göz kuruluğu tedavisi, gözde kaybedilen gözyaşı miktarını geri kazandırılması için gereklidir. Genellikle evde ya da reçetesiz ilaçlar kullanarak göz kuruluğu giderilebilir.

Göz kuruluğu için damla

En yaygın tedavi türü over-the-counter göz damlasıdır. Göz kuruluğuna damla uygulaması suni göz yaşı görevi görür. Bu damlalar ekonomik olduğu kadar etkilidir ve kolay uygulanır. Göz damlasının birçok türü vardır. Bazıları göz yüzeyinde iyileşmeye katkıda bulunmak üzere electrolyes, potasyum ve bikarbonat gibi maddeler içerir. Diğerleri ise göz yüzeyi daha uzun süre nemli tutacak bileşikler içerir. Suni göz yaşı için iki ana grup vardır: koruyucu ve tedavi edici olanlar. Göz damlası koruyucu madde açısından en sık kullanılan yöntemdir. Bu damlalar genellikle çoklu doz şişelerde satılır. Kapalı ve açılmamış doz şişeler bakteriyel büyümeyi engelleyen kimyasal maddeler içerir. Ancak, bazı insanlarda bu göz damlaları tahrişe neden olabilir ya da alerjik reaksiyon oluşmasına sebebiyet verebilir. Hangi tedavinin sizin için en iyisi olacağını belirlemek zordur. Kendinize uyan en iyi göz damlasını bulmadan önce birkaç farklı üreticiyi deneyebilirsiniz. Başlıca göz damlası üreticileri şunlardır:

– CIBA
– Alcon
– Visine
– Systane
– Allergan

Göz kuruluğuna evde çözüm:

Göz kuruluğunu önlemek ya da oluşan göz kuruluğunu gidermek için bazı konularda dikkatli olmanız gerekir.

– Uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmeyin ya da kitap okumayın. Sık sık ara vererek gözlerinizi dinlendirin.
– Havadaki nem oranını artırın.
– Klima, fan ya da rüzgar gibi dış etkenlerin gözlerinize temas etmesinden kaçının.
– Güneşli havalarda dışarıda güneş gözlüğü takın.
– Sigara içen insanlar ve sigara dumanından kaçının.
– Sigara içmeyi bırakın.

Göz kuruluğunu gidermek için doktorunuza danışarak gözlerinize merhem ve yağlama teknikleri ya da sıcak kompres gibi teknikler de uygulayabilirsiniz. Göz kuruluğuna iyi gelen besinler de beslenme düzenine eklenmelidir.

Göz kuruluğundan kurtulmak için doktor bakımı

Muhtemelen göz kuruluğu için bir doktora görünmeniz bile gerekmeyecektir. Ama eğer doktora danışırsanız verdiği ilaçlar ile kuruluğun geçme süresi daha da kısalabilir. Doktorlar göz kuruluğu için genelde oftalmik siklosporin (Restatis) veya topikal kortikosteroidler gibi ilaçlar reçete ederler. Ayrıca doktor tarafından omega 3 yağ asitleri içeren besin kaynakları (örneğin ton balığı) ve takviyeleri tavsiye edilebilir. Bu yağ asitlerinin bazı hastalarda göz kuruluğu semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Uygun doz için doktorunuza danışmalısınız. Bazı durumlarda, göz kapaklarının köşelerinde drenaj alanları açılması için bir ameliyat da önerilebilir. Lakrimal prizler adı verilen açıklıklar göz doktoru tarafından eklenir. Açılan delikler acı verici ya da kalıcı değildir. İşlem sırasında genellikle hasta hiçbir şey hissetmez.

Göz kuruluğunda uzun vadede görülen komplikasyonlar nelerdir?

Eğer göz kuruluğu tedavi edilmez ya da geçmez ise göz ağrılarına, enfeksiyonlara, gözün ön kısmında olan kornea üzerinde ülser ya da yara izlerine neden olabilir. Ayrıca görme kaybı meydana gelebilir. Ancak yine de göz kuruluğunda görme kaybı yaygın görülen bir komplikasyon değildir. Fakat göz kuruması kişinin yaşam kalitesini azaltırken günlük görevlerini gerçekleştirmesini zorlaştırabilir.

Göz kuruluğu nasıl geçer?

Göz kuruluğu aslında önlenemez. Önlemek için bilgisayar ekranına uzun süre bakmamalı, güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanmalı ve duman, rüzgar, nemsizlik gibi dış faktörlerden kaçınmalısınız. Bu göz kuruluğu oluşumunu engellemede yardımcı olacaktır. Komplikasyonlar için ise göz kuruluğu için göz damlaları ve merhemler kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz