Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer: Göz Altı Morluklarından Kurtulma Yolları

Bitkisel Çözümler kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 1.801 defa okundu

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer: Göz Altı Morluklarından Kurtulma Yolları

göz altı morluklarından kurtulma yolları

göz altı morluklarından kurtulma yolları

Göz altı morlukları neden olur?

Göz altı morlukları çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Burun yaraları, çene ameliyatları, alerjik reaksiyonlar ve göze alınan darbeler göz altı morluklarının oluşmasına neden olabilir. Göz altı morluklarında gözün çevresinde bulunan deride enfeksiyon da oluşabilir ve genelde morluğun nedeni göze alınan darbelerdir. Göz altı morlukları, bulanık görme, şişme ve baş ağrısı gibi belirtiler de gösterebilir.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir: Göz altı morluklarına bitkisel çözümler:

1. Göz altı morluklarına buz iyi gelirmi?

Göz altı morluklarına karşı yapılması gereken ilk şey moraran bölgeye buz torbası uygulamaktır. Buz şişliklerin inmesine yardımcı olurken iç kanamayı azaltarak morarmayı da önleyecektir. Çünkü soğuk damarların daralmasına neden olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Nasıl uygulanır?

Buz parçalarını temiz bir pamuk veya gazlı bezle sarın.
Göz üzerinde 10 ila 20 dakika bekletin.
İlk 48 saat boyunca günde birkaç kez işlemi yineleyin.
Buzu doğrudan cildinize uygulamayın. Göz altı bölgesindeki cilt hassas olduğu için bu bölgenin tahriş olmasına neden olabilirsiniz. Eğer buz bulamıyorsanız dondurulmuş paketli gıdaları da göz bölgesine uygulayabilirsiniz.

2. Sıcak kompres uygulayın.

Göz morarmasından 48 saat sonra sıcak kompres uygulanabilir. Sıcaklık göz çevresindeki kan akışını artırarak iyileşme sürecini hızlandırır. Fakat sıcak uygulamalar morarmanın olduğu ilk anlarda yapılmamalıdır.

Nasıl uygulanır?

Temiz bir havluyu ılık suya batırın ve fazla suyunu sıkın.
Sıcak havluyu göz bölgesine uygulayın.
Günde birkaç kez tekrarlayın.
Eğer ağrıya neden olmuyorsa aynı zamanda bölgeye ılık bir bez ile masaj yapabilirsiniz. Bu kan dolaşımını artırırken deri altında birikmiş kurumuş kan toplanmasını gidermeye yardımcı olacaktır.

3. Göz altı morluklarına C vitamini

Bazı gıdalar ile göz morarmasından kaynaklanan ağrılar en aza indirgenebilir. Hint Bektaşi üzümü, guavas, biber, tatlı patates, limon, brokoli, mango ve portakal gibi C vitamini açısından zengin birçok besin tüketilebilir. C vitamini kan damarlarının duvarlarının kalınlaşmasını sağlar ve iyileşme sürecine yardımcı olur.

4. Ananas ve papaya tüketin.

Ananas ve papaya göz tedavisinde yardımcı olabilen iki meyvedir. Herhangi bir renk değişikliğine neden olan yaralanmalarda ananas ve papaya antioksidan görevi görerek cildin eski rengine kavuşmasını kolaylaştırır. İçerisinde özel bir enzim barındıran bu meyveler cildi yumuşatır. Uygulama için aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz:
– Gözün kararmış çevresine topikal olarak bu meyvelerin posasını uygulamak.
– Bu meyvelerin suyu içmek ya da sadece meyveleri taze halleri ile tüketmek.

5. Göz altı morluklarına vazelin ve kırmızı biber

Çoğu kişi morarmış gözlerin tedavisinde kırmızı biber ve vazelin kullanmaktadır. Siz de bu yöntemleri deneyebilirsiniz:
– 1 çorba kaşığı kırmızı biber ve 5 yemek kaşığı eritilmiş vazelini karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra soğumasını bekleyin. Karışımı göz altında morarmış bölgelere uygulayın. Karışımın gözle temas etmemesi konusunda dikkatli olun. Bu şekilde 1 ya da 2 saat bekleyin. Ardından gözlerinizi ıslak mendil ile ya da bez ile silin. Gözdeki morlukların derecesine bağlı olarak bu uygulamayı günde 3 kere yapabilirsiniz.

6. Göz altı morluklarına patates iyi gelirmi?

Patates, göz altlarında şişme ve ağrıyı azaltmak için kullanılan en etkili yollardan biridir. Patatesi birkaç farklı şekilde kullanabilirsiniz:
– Taze ve orta büyüklükte 1 adet patatesi kalın dilimler halinde kesin. Patates dilimlerini, yarım saatliğine buzdolabına koyun. Sonra patates dilimlerini soğuk halde göz altlarına uygulayın. Bu şekilde yarım saat kadar bekleyin ve ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
– Patatesin suyu sıkarak rendeleyin. Rendelenmiş patatesleri suyuyla birlikte buz kaplarına koyup buzlukta bekletin. Patates kalıpları iyice katılaşınca göz altı morluklarına uygulayın.

Göz altı morluklarına iyi gelen yağlar da vardır. Badem yağı gibi bitkisel yağlar morlukları ve şişlikleri hafifletir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • FurkanCevapla

    Kavgada gözüm morardi ona 1 gün içersinde gitmesi için napmam lazım çok acele

    Ağu 01, 2017 16:09