Göz Ağrısı Neden Olur: Göz Ağrısına Evde Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 5.925 defa okundu

Göz Ağrısı Neden Olur: Göz Ağrısına Evde Çözüm

göz ağrısına evde çözüm

göz ağrısına evde çözüm

Göz ağrısı nasıl olur?

Göz ağrısına ophthalmalgia da denir. Göz ağrısı iki türde gerçekleşir. Oküler ağrı gözün yüzeyinde ortaya çıkarken orbital ağrı ise göz içinde oluşur. Göz ağrısı sık görülen bir durumdur ancak nadiren de olsa ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Çoğu zaman, ev ilaçları ile tedaviye gerek kalmadan giderilir. Yüzeyde oluşan göz ağrısı, tırmalanma hissi, yanma ya da kaşıntı hissine neden olabilir. Yüzeysel ağrı genellikle yabancı cisim teması, tahriş olma, enfeksiyon veya travma nedeniyle oluşur. Genellikle, bu tür göz ağrısı göz damlası ya da dinlenme ile kolayca geçer. Gözlerin içinde daha derinlerde oluşan ağrılar ise bıçaklama ya da zonklama şeklinde şikayetler ortaya çıkarır. Bu tür bir göz ağrısı daha derinlemesine bir tedavi gerektirebilir ve bu ciddi durum nadiren oluşur. Ancak, göz ağrısı görme kaybı ile birlikte acil bir tıbbi sorun belirtisi de olabilir. Göz ağrısından şikayet edildiğinde görme kaybı da oluşuyorsa acilen doktora gitmek gerekmektedir.

Göz ağrısı nedenleri:

Aşağıda nedenler göz yüzeyinde (oküler ağrı) ağrıya neden olabilir.

Göze yabancı cisim kaçması

Göz ağrısının en sık nedeni göze yabancı cisim batması ya da temasıdır. Bir kirpik, kir ya da makyaj kalıntısı göz içerisini tahriş ederek gözde ağrı, tahriş, kızarıklık ve sulanmaya neden olabilir.

Konjonktivit

Konjonktiva hatları gözün ön yüzeyinde ve göz kapağı altındaki dokulardır. Bu alanlar bazen enfekte olarak iltihap kapar. Çoğu zaman bu duruma enfeksiyon neden olur. Ağrı genellikle hafif olsa da, iltihap, kaşıntı, kızarıklık ve gözlerin sulanması gibi belirtiler gösterebilir. Bu durum konjonktivit nezlesi olarak da adlandırılır.

Kontakt lens tahrişi

Gece uyurken de kontakt lens takmak ya da lensleri düzgün dezenfekte etmemek; tahrişe ya da enfeksiyona ve göz ağrısına neden olabilir.

Korneada aşınma

Korneada yaralanmaları önlemek için göz kapakları oldukça duyarlıdır. Fakat korneada aşınma varsa, gözde bir şey varmış hissi oluşabilir. Bu gibi durumlarda genellikle ilk yapılan hata gözü su ile yıkamaktır. Bu tedaviyi kolaylaştırmanın aksine kornea aşınmasında çok daha rahatsızlık verici durumlara neden olabilir.

Yaralanma

Kimyasal yanıklar ve göz içindeki yanıklar önemli ağrılara neden olabilir. Bu yanıklara güneş ışınları, bronzlaşma kabinleri ya da ark kaynağı olarak kullanılan malzemeler gibi yoğun ışık kaynakları neden olabilir. Ayrıca çamaşır suyu gibi tahriş edici maddelere maruz kalmak da yaralanmalara neden olabilir.

Blefarit

Blefarit göz kapağı üzerindeki yağ bezlerinin enfekte olması ya da iltihap kapması durumunda oluşur ve ağrıya neden olabilir.

Arpacık

Blefarit enfeksiyon bir nodül oluşturur ve göz kapağında bir şişlik ortaya çıkar. Arpacık diğer adıyla chalazion çok acı verici bir durumdur. Göz ve göz çevresine ağrı yaparken bu bölgedeki deri de hassaslaşır.

Göz arkası ağrısı nedenleri:

Göz içinde oluşan ağrı genellikle şu nedenler den dolayı oluşmaktadır:

Glokom

Göz içi basıncı (göz içindeki basınç) yükselir ve bu duruma glokom denir. Glokomun belirtileri arasında gözde ağrı, mide bulantısı, baş ağrısı ve görme kaybı gibi belirtiler vardır. Basınç, akut açı kapanması glokomu denilen ani bir artış yarattığında acil durum oluşur ve acil tedavi gerekir. Aksi takdirde kalıcı görme kaybı ortaya çıkabilir.

Optik nörite

Optik sinirler (beyini gözün arkasına bağlayan sinirler) iltihaplandığında görme kaybı ve göz ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu duruma genellikle bir hastalık ya da viral ve bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle oluşan iltihap sebebiyet vermektedir.

Sinüzit

Sinüzit, gözlerinin arkasında bulunan sinüslerde oluşan bir enfeksiyon olduğu için gözlere baskı kurabilir. Bu da bir veya her iki gözde de ağrı oluşturabilir.

Migren

Göz ağrısı, migren baş ağrısının yaygın bir yan etkisidir.

Yaralanma

Başı bir yere vurmak ya da kaza geçirmek sonucunda da göz ağrısı görülebilir.

İritis

Nadir olsa da, iris iltihabı gözlerin içinde derin ağrılara neden olabilir

Göz ağrısı tehlikeli midir?

Görme kaybının yanı sıra göz ağrısı uzun süreler devam ediyorsa bu acil bir durum belirtisi olabilir. Acil tıbbi müdahaleye şu durumlarda başvurulmalıdır:
– Alışılmadık derecede şiddetli göz ağrısı
– Travma ya da kimyasal ve ışığa maruz kalma nedeniyle göz ağrısı
– Göz ağrısına eşlik eden karın ağrısı ve kusma durumları
– Göz dokunulduğunda şiddetlenen göz ağrıları
– Ani ve travmatik görme değişiklikleri

Göz ağrısı nasıl geçer?

Göz ağrısı tedavisinde ağrı nedenine bağlıdır.

Göz ağrısına evde çözüm

Gözleri dinlenmek birçok göz ağrısı çeşidi için ilk yöntemdir. Doktorunuz gözlerinizi dinlendirmeniz gerektiğini söylediğinde bir gün veya daha süre için gözlerinizi yormamalısınız. Özellikle bilgisayar ve televizyon ekranı göz yorgunluğuna neden olabilir.

Göz ağrısı için gözlük

Lens kullanıyorsanız bir süre lensleri çıkarıp gözünüzü dinlendirmelisiniz. Lens yerine gözlüğünüzü kullanabilirsiniz.

Sıcak kompres

Doktorlar özellikle hastaları blefarit ya da arpacık durumlarında sıcak ve nemli bir havluyu göz üzerine tutmak gerektiğini söylerler. Bu uygulama tıkalı yağ bezlerini ya da kıl foliküllerinin temizlenmesine yardımcı olur.

Göz ağrısı için ilaç: Antibiyotik

Konjonktivit ve kornea aşınmalarına neden olan ağrılar için enfeksiyon tedavisi gerekir. Bunun için de antibakteriyel özellikli ilaçlar ve oral antibiyotikler kullanılabilir.

Antihistaminikler

Göz damlası ve oral ilaçlar gözde ağrıyı oluşturan alerjik reaksiyonlarda yardımcı olabilir.

Göz ağrısı için göz damlası:

Glokom hastalarının göz damlası kullanılarak göz içerisindeki basınç azaltılabilir.

Kortikosteroidler

Optik nörite ve iritis gibi daha ciddi enfeksiyonlar için doktor kortikosteroidler içeren ilaçlar ile tedavi uygulayabilir.

Göz ağrısı için ağrı kesici:

Ağrı şiddetli ve günlük hayatı kesintiye uğratıyorsa altta yatan rahatsızlığı tedavi ederken aynı zamanda ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

Cerrahi müdahale

Cerrahi müdahale bazen bir yabancı cisim batmasında ya da yanık hasarını onarmak için başvurulan başka bir yöntemdir. Ancak bu çok nadirdir.

Göz ağrısı tedavi edilmezse ne olur?

Çoğu göz ağrısı, kendi başına ya da hafifleyerek geçer. Ancak göz ağrıları nadiren de olsa göze kalıcı zarar verebilir.

Göz ağrısı nasıl önlenir?

Göz ağrısını önleme göz koruması ile başlar. Göz ağrısı önlemek için yollar şunlardır:

– Gözü çizikler ve yanıklar gibi pek çok hasardan korumak için spor yaparken, egzersiz yaparken ya da el aletleri ile çalışırken koruyucu gözlük takılmalıdır. Bu gözlüğü özellikle inşaat işçileri, kaynakçılar ve kimyasal maddeler kullanan kaynakçılar mutlaka kullanmalıdır.

– Doğrudan kimyasal maddeler ve güçlü ev temizleyicileri, deterjanlar ve haşere spreylerine karşı göz korumaya alınmalıdır.

– Çocuğunuz kendi gözlerinin yaralanmasına neden olabilir. Yaylı, zıplayan ve kılıç gibi göze zarar verecek oyuncakları almamalısınız.

– Zaman zaman gözlerinizi dinlendirin. Lens takıyorsanız bir süre gözlük kullanın, uzun süre bilgisayar ya da televizyon ekranına bakmayın.

Yorum Yaz