Gıdı Sarkması Nasıl Giderilir: Boyun Ve Gıdı Egzersizleri

Bölgesel Zayıflama kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.124 defa okundu

Gıdı Sarkması Nasıl Giderilir: Boyun Ve Gıdı Egzersizleri

boyun ve gıdı egzersizleri

boyun ve gıdı egzersizleri

Gıdı sarkması nasıl önlenir?

Boyun bölgesinde gıdı sarkması olarak da bilinen estetik sorun oldukça rahatsız edicidir. Kimi zamanlarda cerrahi yöntemler kullanılırken gıdı sarkmasının ilk aşamalarında bazı egzersiz yöntemleri de uygulanabilir. Zaman içinde ciltte kolajen üretimi azalır ve esneklik yok olur. Bu süreç genellikle 20’li yaşların ortalarında başlar. Gıdı sarkmasının temel nedenleri güneşe maruz kalmak, sigara içmek ve yetersiz beslenmek gibi nedenlerdir. Boyun bölgesinde iki ana kas bulunmaktadır. Bu kaslar gençlerde gergin bir şekilde dururken zaman geçtikçe esnekliğini kaybederek salınmaya başlar. Eğer 20’li yaşların ortasında bazı egzersizler yapılmaya başlanırsa kasların esnekliğini koruması sağlanabilir ve gıdı sarkması oluşmadan engellenebilir.

Gıdı sarkması egzersizleri:

– Alıştırma 1

Tavana bakarak omurganın düz olduğu bir pozisyonda oturulur. Sırt düz olmalıdır ve omuzlar serbest bırakılmalıdır. Önce kafa geriye doğru itilir bu şekilde beklenir. Bir süre sonra kafa öne düşürülür ve çene göğüs bölgesine dayandırılmaya çalışarak beklenir. Bu egzersiz en rahat olunan ritimde 20 tekrardan oluşan 2 set şeklinde uygulanabilir

– Alıştırma 2

Bu hareketler otururken ya da ayakta yapılabilir. Aynı hareketi yaparken bu kez dudaklar büzülür. Alt dudak olabildiğince dışa çevrilmelidir. Bu durumda çene kırışır. Çenenin kırışıp kırışmadığını anlamak için çeneye bir parmak konulabilir. Çenenin de kasıldığı dudak büzme hareketi saniyeler boyunca boyun kaslarının gerilmesi ne neden olur. Kafa öndeyken dudak mümkün olduğunda bükülmeli ve göğüs bölgesine yaklaştırılmaya çalışılmalıdır. Her pozisyon içerisinde 20 saniye kadar beklenebilir. Bu egzersiz hareketleri de 20 tekrardan oluşan 2 set halinde yapılabilir.

– Alıştırma 3

Oturma pozisyonu alarak sırt düz tutulmalı omuzlar ise serbest bırakılmalıdır. Tavana bakarken ağız “o” şeklinde büzülmeli ve açık pozisyonda tutulmalıdır. 20 saniye kadar bu pozisyonda durulduktan sonra boynun her iki tarafında bir daralma ve çene hattında gerilme hissedilmektedir. Kafa öne düşürülerek rahat pozisyon alınabilir. Boyun kaslarını geliştirmeye yardımcı olan bu egzersiz hareketleri 10 tekrar olmak üzere 2 set uygulanabilir.

– Alıştırma 4

Yine tavana bakış pozisyonunda oturarak öpücük hareketi yapılmalıdır. Dudaklar büzülerek yapılan öpücük hareketi tüm boyun kaslarının gerilmesini sağlar. Bu şekilde uzun süre durulması dudakların titremesine de neden olabilir. Boyunda ve özellikle çene de kasılma ve baskı hissedene kadar harekete devam edilmelidir. Arından kafa öne düşürülerek başlangıç pozisyonuna dönülebilir. Dudaklar ve boyun dinlendirildikten sonra harekete devam edilebilir. 15 tekrardan oluşan 2 set yapılması tavsiye edilir.

– Alıştırma 5

Oturur pozisyonda durularak omurga ve sırt düz bir konumda olmalı kollar ise serbest bırakılmalıdır. Ardından boyun ile tam bir daire çizilerek çene önce sağ omza değdirilir. Boynun çevrilmesi esnasında yavaş ve nazik olunmalıdır. (Tam dairesel döndürme hareketi boynun rahatsız olmasına neden olursa yarım dairesel hareketler de uygulanabilir.) Omuzların sabit durduğundan emin olunmalıdır. Bu hareketler 10 tekrar şeklinde uygulanabilir.

– Alıştırma 6

Bu hareketler esnasında oturma pozisyonunda olmak yararlı olacaktır. Boyun kaslarının gerilmesini esas alan hareketler içinde en etkili hareketleri içeren egzersiz için öncelikle sol el yere konmamalı ve kalça bölgesinden uzak tutulmalıdır. Boyun sağ tarafa eğilmeli ve sağ el ile destek olunarak omuz bölgesine doğru bastırılmalıdır. Ters kolun baş üzerinden geçtiği hareket kulağı ters yönden tutmak gibidir. Sağ omuzdan sonra aynı hareket sol omuzda da uygulanmalıdır. Alıştırma esnasında boyun bölgesindeki gerilme hissedilirken başın omza yaptığı baskı da hissedilir. Her harekette 10 saniye kadar baskı hissedilmelidir. Her omuz için 3 tekrar uygulanabilir.

– Alıştırma 7

Dümdüz karşıya bakılmalıdır. Önce ağız açılarak dil kıvrılmaya çalışılmalı; çene olabildiğince çok açılmalıdır. Ardından ağız kapatılarak dudaklar düz tutularak ileri doğru itilmelidir. Bu pozisyonda iken burundan derin nefes alınıp verilmelidir. Nefes egzersizi bittikten sonra tekrar ağız açık pozisyona getirilmelidir. Daha sonra çiğneme hareketi gibi hareketler ile dudaklar oynatılmalı, çenenin yukarı ve aşağı hareket etmesi sağlanmalıdır. Bu süre içerisinde burundan nefes alınmaya devam edilmelidir. Nefes alıp verdikten sonra nazikçe alt dişlerin ucuna yerleştirilen dil gerilerek dişlere baskı uygulanmalıdır. Ağzın açık olduğu pozisyonda 20 saniye kadar durduktan sonra “a” sesi çıkarılır. Bu sesin çıkarılması boğazın içeriden de gerilmesini sağlar. Tüm hareket toplamda 90 saniye sürer. Bu bir uygulamayı 2 kez tekrar etmek yeterli olacaktır.

– Alıştırma 8

Düz pozisyonda beklenirken avuç için boğaz bölgesine yerleştirilir. Baş parmağı çeneyi kavrayacak şekilde yerleştirilmelidir. Aynı elin işaret parmağı ise çenenin ters tarafında baş parmak ile aynı paralelde konumlandırılır. Baş aşağı doğru itilirken el yardımı ile boyun ters yöne doğru itilir. Bu pozisyonda 30 saniye boyunca kafa ve el ile karşı baskı uygulanmaktadır. Hareketin 3 kez tekrar edilmesi yeterlidir.

– Alıştırma 9

Ayakta ya da rahat bir pozisyonda oturulur. Dil dışarı çıkarılabildiği kadar çıkarılır ve boyun bölgesi gerilir. Dil dışarı çıkarıldıktan sonra 10 saniye kadar beklenir ve rahat pozisyona geri dönülür. 10 tekrar yapılabilir. Bu hareket çene kaslarının çalışmasını sağlayarak çene cerrahisine gerek kalmadan gıdı sarkmasını engellemede en etkili egzersizdir.

– Alıştırma 10

Yatay pozisyonda uzanılır. Boyun yatağın kenarına denk gelmelidir. Yatak kenarında boyun serbest bırakılarak öncelikle arkaya düşürülmelidir. Ardından omuzlar hareket ettirilmeden baş göğse doğru kıvırılır ve 10 saniye bu şekilde beklenir. Ardından tekrar başlangıç pozisyonuna dönülür. Baş dönmesini önlemek için alıştırmaların 2 set halinde 2 tekrar uygulanması yeterli olacaktır. Eğer şiddetli baş dönmesi ile karşılaşılırsa boyun arkaya atılmak yerine yatay pozisyonda da tutulabilir.

Gıdı sarkması için uygulanabilecek yöntemler nelerdir?

Gıdı sarkması yani boyun bölgesinde oluşan yağlanma çok ciddiyse cerrahi yöntemler ya da lazer yöntemleri ile müdahale gerekebilir. Ancak hafif sarkma durumlarında ve sarkmanın önlenmesi için gıdı sarkmasına doğal çözüm olarak boyun egzersizleri oldukça etkilidir. Bazı eklem hastalarının egzersiz sırasında dikkatli olunması gerekilebilir. Özellikle boyun kireçlenmesi yaşayan kişiler hareketleri yapmakta zorlanabilir. Boyun bölgesinde gıdı sarkması için en başarılı sonuçlara egzersizlerin düzenli olarak uygulanması ile ulaşılabilir. Fazla kilolar da gıdı sarkmasına neden olabileceği için özellikle beslenmeye dikkat edilmeli; fazla kilolar varsa diyet programı uygulanarak bu kilolardan kurtulmak gerekmektedir. Beslenme düzeninde bol bol sebze, meyve, tahıllar ve baklagillere yer verilirken; kızartmalardan ve fazla yağlı besinlerden kaçınılmalıdır. Tere yağ kullanımı kısıtlanırken trans yağlar yerine zeytin yağı tüketilmelidir. Gıdı sarkmasının temel nedeni kolajen ve esneklik kaybı olduğu için boyun bölgesine bazı nemlendirici kremler de uygulanabilir. Kullanılan kremler içerisinde alkol bulunmamasına özen gösterilmelidir. Gıdı sarkması için maske kullanımı da oldukça yaygındır. Gıdı sarkmasına bitkisel çözüm önerileri de uygulanabilir. Bu uygulamalar bitkisel yağla ile yapılabilir. Ancak bu sarkmaların giderilmesi için en geçerli yöntemin boyun kaslarının çalıştırılması olduğu unutulmamalıdır.

Yorum Yaz