Genital Uçuk Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler ve Doğal Yöntemler

Cinsel Sağlık Sorunları kategorisine 30 Kasım, 2014 tarihinde eklendi, 1.366 defa okundu

Genital Uçuk Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler ve Doğal Yöntemler

genital uçuk tedavisi nedenleri

genital uçuk tedavisi nedenleri

Genital herpes yani genital uçuklar simpleks virüsü tip I (HSV-1) ve tip II (HSV-2) nedeni ile cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tip I virüsü genital yaralara neden olan ve ağız, yüz ve dudaklarda çıkan uçuklar ile aynı yapıya sahip olan bir virüs türüdür. Tip II virüsü ise en sık genital yaralarda görülür. Hijyenik önlemler alınmadığı takdirde uçuk genital bölgeye yayılabilir. Cinsel temas halinde ağza ve yüze yayılabilir. Tükürük yoluyla da geçen virüs genelde kaşıntı ve acılı yaralara neden olur.

Genital uçuk nasıl olur?

Virüse dair ilk atak genelde bulaşma evresinden sonra bir kaç hafta içinde başlar ve ağrı oluşturur. İkinci evrede ise flulike semptomlar, ateş ve şişmiş bezeler görülebilir. Bazen de belirtiler o kadar azdır ki böcek ısırığı ve döküntüler ile karıştırılabilir. Genital herpes genellikle yılda dört ya da beş kez nükseder.

Eğer genital uçuk problemi yaşıyorsanız bir doktora danışmanız gerekir. Fakat uçuğun yarattığı kaşıntı, ağrı, acı ve şişlik gibi durumların birkaç doğal yönteme başvurarak azaltabilirsiniz.

Ilık su banyosu içinde genital herpes hastalığında kaşıntı nöbetlerinin sonucu oluşan yaraların ağrısını azaltabilir. Ilık bir banyo yaptıktan sonra genital uçuktan etkilenen bölgeyi iyice kurulamayı unutmayın.

Genital uçuk nasıl geçer?

 

  • Sabun ve sıcak su uygulaması

 

 

Yaraların bulunduğu yeri temiz tutmak oldukça önemlidir. Uçuk bulaşan bir hastalık olduğu için sabunla yıkayarak bulaşma riskini en aza indirgeyebilirsiniz.

Uygulanışı:

Temiz bir bezi sıcak suda ıslatın. Uçuk görülen bölgeye sabunu doğrudan sürün ve ıslak bez ile hafif hareketler yaparak silin. İşlemi birkaç kez tekrarladıktan sonra bölgeyi iyice kurulayın.

 

  • Karbonat ve mısır nişastası

 

 

Karbonat ve mısır nişastası yağlı saçları kurutmak için kullanılan bitkisel bir yöntem olmasının yanı sıra uçukların kurutulması için de oldukça etkilidir. Mısır nişastası ve karbonat karışımını kaşıntıyı azaltmak için de kullanabilirsiniz. Toz halinde bir pamuk yardımı ile direkt olarak uçukların üzerine uygulayabilirsiniz.

 

  • Soğuk çay pansumanı

 

 

Yaralara doğrudan soğuk siyah çay torbaları uygulayarak uçuklardan kaynaklanan ağrıyı azaltabilir aynı zamanda uçuğun iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

  • 1 fincan soğumuş çay
  • Biraz pamuk

Yapılışı:

Bir fincan suyun içerisine pamuğu batırın. Fazla suyunu sıktıktan sonra direkt olarak uçuğun üzerine uygulayın. Ardından bölgeyi ılık su ile yıkayın ve iyice kurulayın. Bu işlemi günde 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz.

 

  • Buz uygulaması

 

 

Buz uçuğun bulaşmasını engelleyen aynı zamanda yarattığı kaşıntı ve acıyı azaltan en doğal yöntemlerden biridir. Buzu uygularken buz parçalarını bir kumaş içerisine sarın ve uçukların olduğu bölgeye uygulayın. 10 ya da 15 dakika boyunca bu şekilde bekleyin. Her kullanımdan sonra kumaşı değiştirin. İşlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

 

  • Aloe vera mucizesi

 

 

Aloe vera cildi besleyen ve cilt sorunlarında yüzyıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Genital bölgede çıkan uçuklar için de kullanılan aloe vera acıyı azaltırken cildin hızla iyileşmesini sağlar. Aloe vera jelini aktarlardan da alabilirsiniz ama etkili sonuç için evde kendiniz yapmalısınız. Aloe vera bitkisinin yapraklarını soyarak içerisindeki jele kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Jeli uçukların üzerine direkt olarak uyguladığınızda yaralar hızla iyileşecek, şişme ve kaşıntı gibi etkiler ortadan kalkacaktır.

 

  • Düzenli uyuyun.

 

 

Düzenli uyku her hastalıkta olduğu gibi genital uçuk hastalığında da önemlidir. Eğer bol bol dinlenirseniz vücudunuz kendini çok daha kolay toparlayacaktır. Bağışıklık sisteminin virüsle savaşırken başarılı olabilmesi için uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Ayrıca metabolizmanızın hızının düşmesine neden olacak çok ağır yemekler yememelisiniz.

Yorum Yaz