Genital Mantar Nasıl Geçer: Genital Mantara Bitkisel Çözüm

Cilt Hastalıkları kategorisine 23 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 5.218 defa okundu

Genital Mantar Nasıl Geçer: Genital Mantara Bitkisel Çözüm

genital mantara bitkisel çözüm

genital mantara bitkisel çözüm

Genital mantar nasıl olur?

Mantar enfeksiyonu çok yaygın bir sorundur. Kadınlarda vajina ve genital bölge alanlarına da oluşabilir. Pek çok nedenle oluşan mantar ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler ile de tedavi edilebilir.

Genital mantar belirtileri:
– Vulva ve vajina içinde kaşıntı
– Vajinada kızarıklık
– Yanma hissi
– İdrara çıkma ya da cinsel birliktelik sırasında ağrı
– Kalın, beyaz ve kokusuz akıntı

Genital mantara ne iyi gelir: Genital mantara bitkisel tedavi

1. Genital mantar elma sirkesi tedavisi

Elma sirkesi mantar lezyonlarının büyümesini engeller ve var olan lekelerin hafiflemesini sağlar. Asidik ve antibakteriyel özellikleri vardır.
– 1 bardak sıcak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra günde birkaç kez içilebilir.
– Sıcak banyo suyu içerisine 1 ya da 2 çorba kaşığı elma sirkesi eklenir. Bu suda bir süre beklenilir. Karışım kaşıntıyı azaltırken cilt tahrişini de engeller.
– Eşit oranda elma sirkesi ve su karıştırılır. Bu karışım doğrudan genital bölgeye uygulanabilir. 30 dakika bekletildikten sonra normal su ile yıkanır.

Not: Elma sirkesi her zaman seyreltilmiş şekilde kullanılmalıdır.

2. Genital mantar için yoğurt

Mantar enfeksiyonu için kullanılan bir diğer çözüm de yoğurttur. Vajinada oluşan kaşıntı ve yanma hissini yatıştırır. Aynı zamanda mantar lezyonlarının yayılmasını engeller. Şekersiz ve sade yoğurt tüketilebilir. Topikal olarak da kullanılabilir.
– Biraz temiz pamuk parçasına sade yoğurt dökülür ve vajina içine uygulanabilir. En az iki saat bekletilir ardından su ile yıkanır. Bu işlem, günde iki defadan daha fazla kullanılmamalıdır.

3. Vajinal mantar için sarımsak kürü

Sarımsak, antibiyotik, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılabilir.
– Birkaç diş sarımsak ezilir ve ince bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur doğrudan etkilenen bölge üzerine uygulanır. Vajinanın iç kısmına uygulanmamalıdır.
– Alternatif olarak, sarımsak yağı da kullanılabilir. E vitamini yağı ve Hindistan cevizi yağından birkaç damla eklenerek sarımsak yağı seyreltilebilir.
– Birkaç diş taze sarımsak da tüketilebilir.

4. Vajinal mantar bitkisel yağ tedavisi: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı anti-mantar özellikleri ile mantar enfeksiyonunda kullanılmaktadır. Biraz hindistan cevizi yağı yavaşça etkilenen alan üzerine uygulanabilir. Bu işlem, günde üç kez tekrarlanır.
– Hindistan cevizi yağı da mantar lekelerinin büyümesini engeller. Tarçın yağı ile birlikte kullanılabilir. Her iki yağ da eşit oranda karıştırılmalıdır.
– Biraz Hindistan cevizi yağına tarçın ya da çay ağacı yağından birkaç damla eklenir. On dakika boyunca karışım ağızda tutulur. Bu işlem günde iki kez yapılmalıdır.

Not: Yağ karışımı kesinlikle yutulmamalıdır.

5. Genital mantara iyi gelen bitkiler: Üzüm meyve çekirdeği ekstresi

Üzüm çekirdeği ekstresi, mantar enfeksiyonunun iyileşmesi için de kullanılır. Anti-mantar özellikleri ile maya enfeksiyonunun iyileşme sürecini hızlandırır. İki bardak ılık suya 5 ya da 10 damla üzüm meyve çekirdeği ekstresi eklenir. Bu karışım ile genital bölge yıkanır. Bir pamuk yardımı ile de uygulanabilir. Günde 3 kez tekrarlanması gerekir.

Genital mantar için bitkisel çözüm:

6. Altın mühür

Anti-mantar, anti-bakteriyel ve antiviral özellikleri ile altın mühür bitkisi de mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılabilir. Mantar enfeksiyonuna neden olan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Karaciğer detoksu yaparken aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Not: Hamile kadınlar altın mühür bitkisi kullanmamalıdır. Ayrıca bu bitkinin aşırı kullanılması mide bulantısına neden olabilir. Doktora danışarak kullanılmalıdır.

7. Biberiye çayı

Biberiye çayı da mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılmaktadır. Topikal şekilde bir pamuk yardımı ile etkilenen alanlara uygulanabilir. Kaşıntı ve yanma hissini hafifletir.

8. Kekik vajinal mantar tedavisi

Bir bardak su içerisinde biraz kekik birkaç dakika kaynatılır. Çay şeklinde tüketilir. Mantar tedavisi için günde 2 ya da 3 fincan da tüketilebilir.

9. Vajinal mantar bitkisel yağ karışımı

Çay ağacı yağı, tarçın yağı, üzüm tohum yağı gibi uçucu yağlar karıştırılarak da mantar lezyonları için kullanılabilir. Üzüm çekirdeği yağı, iki çorba kaşığı kekik yağı, limon yağı, tarçın yağı, çay ağacı yağı ve nane yağından 2 ya da 3’er damla karıştırılır. Bu karışım bir şişede saklanır. Pamuk yardımı ile doğrudan etkilenen alanlara uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra cilt ılık su ile durulanır ve iyice kurulanır. Bu uçucu yağlar ayrı ayrı da kullanılabilir.

10. Çay ağacı yağı

Maya enfeksiyonu tedavisi için başka bir yol da çay ağacı yağıdır. Yağ kullanmadan önce sulandırmak gerekmektedir. Ayrıca çay ağacı yağı, bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı veya zeytinyağı eklenerek de seyreltilebilir.

Not: Hamile kadınlar bu yağı kullanmamalıdır.

11. Kekik yağı

Kekik yağı anti-mantar özelliklerinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Tahrişe neden olmaması için biraz zeytinyağı eklenerek seyreltilebilir. Doğrudan etkilenen alan üzerine uygulanır. Bu uygulama olası ağrı ve kaşıntıyı azaltır.

12. Aloe vera

Aloe vera mantar enfeksiyonu tedavisinde oldukça yararlıdır. Bir yaprak kesilir ve içerisinden alınan jel yavaşça etkilenen alanlara uygulanır.

13. Zeytin yaprağı özü

Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için başka bir etkili yol da zeytin yaprağı özüdür. Antioksidan özelliklerinin yanı sıra zeytin yaprağı özü anti-inflamatuar, Anti-virüs ve anti-mantar özelliklere de sahiptir. Bakterileri öldürür ve vücutta enfeksiyonun iyileşmesini hızlandırır. Zeytin yaprağı özü evde hazırlanacaksa biraz taze zeytin yaprağı alınır ve ince ince doğranır. Bir kavanoza konulur ve içerisine biraz zeytinyağı eklenir. Kapağı kapatılarak hava almayacak şekilde 4 hafta bekletilir. Daha sonra sıvı süzülür ve etkilenen bölgelere uygulanır. Günde en fazla 3 kez kullanılmalıdır.

14. Bitkisel karışım

1 çorba kaşığı papatya, mazı ve lavanta karıştırılır. Bu karışıma 1/3 su bardağı oranında sıcak su dökülür. Ilık sıvı banyo suyuna eklenir. Bu su içerisinde bir süre beklenir. İnflamasyon ve tahrişten kurtulmak için etkili bir yöntemdir.

15. Ekinezya

Yarım çay kaşığı ekinezya yarım fincan suya eklenir. En az 2 hafta boyunca, günde dört kez içilir.

Vajinal mantar nasıl önlenir?

Yapılacaklar:
– Vajinal bölgesi kuru ve temiz tutulmalıdır.
– Islak mayo ile durulmamalıdır.
– Pamuk kıyafetler giyilmelidir.
– Rahat ve sıkmayan kıyafetler tercih edilmelidir.
– Yağsız süt ürünleri, tahıllar, sebzeler ve meyveler beslenme düzenine eklenmelidir.
– Probiyotik yoğurt, kefir tüketilmelidir.
– Antifungal krem uygulanabilir.
– Kadın hijyen ürünleri kullanılmalıdır.
– Pratik yoga ve meditasyon teknikleri uygulanabilir.
– İç çamaşırları sık sık değiştirilmelidir.

Yapılmaması gerekenler:
– Naylon ve hava geçirmeyen iç çamaşırları giyilmemelidir.
– Köpük banyosu, deodorantlı tamponlar ve kokulu hijyen ürünleri kullanılmamalıdır.
– Kıyafetlerde de sentetik kumaşlı olanlar tercih edilmemelidir.
– Alkol tüketimi ve şeker tüketimi sınırlandırılmalıdır.
– Sert sabunlar kullanılmamalıdır.

Mantar enfeksiyonu oldukça rahatsız edicidir. Eğer belirtiler çok şiddetli ise mantarın vajina içine yayılmaması için mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Yorum Yaz