Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmeyi Önlemek için Ne Yapılmalı?

Bitki Çayları kategorisine 1 Mayıs, 2015 tarihinde eklendi, 18.923 defa okundu

Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmeyi Önlemek için Ne Yapılmalı?

geğirmeye iyi gelen şeyler

geğirmeye iyi gelen şeyler

Geğirme hava yutulması ile oluşan bir gaz çıkarma yöntemidir. Ancak sürekli hale geldiğinde rahatsız edici olabilir. Peki geğirmeye iyi gelen bitkiler, bitkisel çaylar veya yiyecekler içecekler var mıdır? Varsa nelerdir? Geğirme sorunu elbette bazı bitkisel çözümler ile atlatılabilir. İşte size geğirmeyi kesici etkisi olan doğal yöntemlerimiz.

Geğirmeyi önleyen bitkisel çözümler

1. Zencefil:

Zencefil geğirmeyi engellemek için kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Midenin rahatlamasını sağlar. Ayrıca sindirim koşullarını iyileştirmeye yardımcı olur. Yemeklerden önce bir adet taze zencefil kökü çiğnenebilir. Zencefil çayı da bal ile karıştırılarak tüketilebilir.

2. Limon suyu:

Bir bardak su içine biraz karbonat ve limon suyu eklenir, iyice karıştırılır. Bu karışım gazın giderilmesine yardımcı olurken geğirmeyi de engeller. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır.

3. Papaya:

Papaya besleyici bir meyvedir. Ayrıca gaz oluşmasını da engeller. Meyve şeklinde bol bol tüketilebilir. Papaya içerisindeki papain maddesi mide sorunlarının hafiflemesine yardımcı olur. Sindirimi geliştirir.

4. Yoğurt:

Bir kâse yoğurt gün içildiğinde tüketildiğinde gaz oluşumu en aza indirgenir. Yoğurt içerisinde bulunan canlı bakteriler sindirim sisteminde zararlı bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda tüm mide ve bağırsak sorunlarının tedavisinde önerilir.

5. Kimyon:

Kimyon da sindirim sorunlarını gidermek için kullanılan etkili bir bitkisel çözümdür. Kimyon yemeklere ve salatalara eklenerek tüketilebilir.

6. Rezene, anason ve kereviz tohumu:

Bu bitkiler de sindirim sorunlarını hafifletmede oldukça etkilidir. Geğirmeyi de azaltır. Her gün rezene, anason ya da kereviz tohumu çiğnenebilir.

7. Papatya çayı:

Geleneksel tedavilerden biri de papatya çayıdır. Papatya çayı mide ağrıları ve geğirmeyi rahatlatmak için kullanılabilir. Yatmadan önce papatya çayı tüketilmesi önerilir.

8. Kakule çayı:

Sindirimi geliştirmeye yardımcı olan bir başka çözüm de kakule çayıdır. Gaz üretimini yatıştırmak için günde 1 bardak kakule çayı tüketilebilir. 1 bardak suya 1 çay kaşığı kakule eklenir ve yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır. Bu karışım gaz oluşumunu engellemek için yemeklerden önce tüketilebilir.

9. Nane:

Nane geğirmeyi engelleyen en etkili çözümler arasındadır. Birkaç nane yaprağı 1 bardak kaynar su içerisine eklenir. Demlenmesi için 5 dakika kadar beklendikten sonra tüketilir. Yatmadan önce tüketilmesi önerilir.

10. Sarımsak:

Sarımsak bir bardak su ile birlikte tüketilebilir. Boş mideye alındığı takdirde daha etkili olacaktır.

11. Şeytantersi bitkisi:

Bir tutam şeytantersi bitkisi bir bardak sıcak suya eklenir ve yemeklerden önce içilir. Mide tıkanıklıklarının rahatlatmasına yardımcı olurken aynı zamanda geğirme krizlerini de engeller.

12. Çemen:

2 ya da 3 saat çemen yapraklarını suda ıslatılır. Aç karna tüketilmesi tavsiye edilir. Oldukça etkili bir çözümdür.

13. Soya yağı:

Bir damla soya yağı, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak tüketilir. Yemekten sonra tüketilmelidir.

14. Karanfil:

Taze karanfil yaprakları da aşırı geğirme sorunlarında rahatlatıcı olarak kullanılabilir. Yemeklerden sonra çiğnenmesi önerilir.

Geğirmeyi önlemek için neler yapılabilir?

– Soda, alkolsüz içecekler, bira ve köpüklü şarap gibi karbonatlı içecekler tüketilmemelidir. Bu içecekler, midede gaz oluşmasına neden olabilir.
– Sakız ve şekerlemeler de hava yutulmasına neden olabilir.
– Fırınlanan besinler, omlet, çırpılmış krema gibi bazı gıdalar da geğirme krizlerini artırabilir. Bu nedenle tüketilmesi önerilmez.
– İçecekler pipet ile içilmemelidir. Pipet daha fazla hava yutulmasına neden olabilir.
– Yemekler yavaş yavaş yenmeli ve hava yutulmadan çiğnemeye dikkat edilmelidir.
– Yemek yedikten hemen sonra yatılmamalıdır. Bu da gaz birikmesine neden olabilir.
– Sigara içilmemelidir. Sigara içilirken bol bol hava yutulur ve bu da gaz oluşumunu tetikler.
– Dar giysilerden kaçınmak gerekir. Özellikle karın bölgesine baskı yapan elbiseler giyilmemelidir.

Yorum Yaz

2 Yorum

 • cennetCevapla

  Bogazima bir topak ekmek oturmus gibi oluyor.gegiresim geliyor ama.olmuyor.yutkunmakta zorlaniyorum.

  Mar 29, 2016 22:23
  • serdarCevapla

   Geçmiş olsun.1-Depresyon,panik atak,takıntı veya üzüntü sonucu oluşan psikolojik sindirim bozukluğu olabilir.Tedavisi psikiyatri ilaçları kullanmak ilk başta şikayetler artar 1-2 ay sonra geğirme biter rahatlarsın.2-üşütmeye bağlı gaz sorunu olabilir.ayaklarını ve belini sıcak tutmalısın.üşütmemelisin.kekik çayı özellikle kekik suyu iyi gelir.3-Çok yemeye bağlı olabilir.az ve sık yemelisin.limon suyu içebilirsin.4-Hava yutmaya bağlı olabilir reflü başlangıcı olabilir.Burundan nefes al.ağızdan nefes alma dişler eksikse tamamlat.hava yutmamaya çalış sakız çiğneme.

   Eyl 02, 2016 23:18