Gaz Nasıl Giderilir: Gaz İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 155 defa okundu

Gaz Nasıl Giderilir: Gaz İçin Bitkisel Çözümler

gaz için bitkisel çözümler

gaz için bitkisel çözümler

Gaz neden olur?

Gaz üretimi; sindirim sürecinin doğal bir parçası olsa da, birçok kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Uygunsuz bir zamanda kontrol edilemez bir gaz oluşumu kişide sancılara neden olabilir. Midede aşırı gaz oluşmasının nedenleri arasında beslenme alışkanlıkları, baharatlı yiyecekler, stres ve bazı tür bakteriyel bir enfeksiyon ile sindirim bozuklukları vardır. Midede gaz oluşması durumunda şişkinlik, ağız kokusu, iştahsızlık, dilde kötü tat, abdominal şişkinlik, geğirme ve hatta mide ağrısı gibi durumlar görülebilir. Gaz bazı bitkisel ve doğal yöntemler ile giderilebilir.

Gaza ne iyi gelir: Gaz sancısına bitkisel çözüm

1. Gaz sancısına tarçın

Tarçın mideyi yatıştırır ve aynı zamanda daha fazla gaz oluşumunu önler.
– Yarım çay kaşığı toz tarçın, bir bardak ılık süte eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra içilir. İstenirse içerisine bal da eklenebilir.
– Alternatif olarak, tarçınlı çay yapmak için bir fincan kaynar suya biraz toz tarçın eklenebilir. Bir kaç dakika dinlendirildikten sonra içilebilir.

2. Gaz sancısına elma sirkesi

Elma sirkesi; hazımsızlık tedavisinde kullanılmasının yanı sıra gaz oluşumunu da engelleyebilir. Bu ilaç mideyi yatıştırır ve anlık rahatlama sağlar. Elma sirkesi yoksa normal sirke de kullanılabilir.
– İki çay kaşığı elma sirkesi bir bardak sıcak suya eklenir.
– Su oda sıcaklığında soğuduğunda içilebilir.

3. Gaz sancısına zencefil

Zencefil de hazımsızlık tedavisinde ve aynı zamanda gaz sorunlarında oldukça etkilidir.
– Toz zencefil, rezene ve kakule eşit parçalarda iyice karıştırılır. Bir su bardağı alınır. Bu karışımdan bir tatlı kaşığı kadar eklenirken bir tutam da şeytantersi eklenir. Bu karışım günde 1 kez tüketilebilir.
– Alternatif olarak, şeytantersi ile biraz zencefil suyu da tüketilebilir. Bu karışım gazı önler. Yemeklerden sonra bir parça taze zencefil de çiğnenebilir. Taze veya kurutulmuş zencefil az miktarda yemeklere eklenebilir.
– Zencefil çayı içmek de midede gaz oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bir çorba kaşığı toz zencefil suda birkaç dakika kaynatılır. Bu çay günde iki veya üç kere içilebilir.
– Bel bölgesine biraz zencefil esansiyel yağı dökülerek bu alana masaj uygulaması da yapılabilir.

4. Ayran gaz yapar mı?

Ayran, özellikle, gaz ve şişkinlik durumlarında rahatlatma sağlayan mükemmel bir çözümdür.
– 1 çay kaşığı karambol tohumu bir bardak ayran içerisine eklenir. Kereviz tohumu da kullanılabilir. Karışım iyice karıştırıldıktan sonra günde 1 kez tüketilebilir.

5. Gaz sancısına karbonat ve limon

Gaz için geleneksel ev tedavilerinden biri de limon ve karbonattır. Bir antiasit etki yaratır.
– Bir adet taze limon suyu bir bardağa konulur ve içerisine karbonat eklenir. Biraz daha fazla karbonat bir bardak suya eklenerek de yavaş yavaş içilebilir.
– Midede gaz oluşu olduğunda anlık rahatlama için az miktarda karbonat bir bardak suya eklenerek tüketilebilir. Aç karına içilmesi önerilir.

6. Sarımsak gaz giderici özelliklere sahiptir.

Sarımsak mevcut keskin ve ısıtma özelliği ile gastrik yanmasına engel olur. Midede gaz oluşumunu da azaltır.
– Biraz sarımsak çorbası sindirim sistemine yardımcı olunabilir. Gazı azaltmak için bol bol sarımsak tüketilmelidir. En iyi sonucu elde etmek için taze sarımsak kullanılması önerilir.
– Küçük bir miktar karabiber ve kimyon ekleyerek sarımsak suda birkaç dakika kadar kaynatılır. Bu karışım oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Günde 3 defa olmak üzere karışım birkaç gün içilmeye devam edilir.

7. Şeytantersi

Şeytantersi de gaza karşı etkili bir çözümdür. Anti-spazmodik ve anti-gazlı özellikleri vardır.
– Sadece bir bardak ılık suya bir tutam şeytantersi eklenerek günde iki veya üç kere tüketilebilir.

Yorum Yaz