Gastroözofageal Reflü Nasıl Anlaşılır: Reflünün Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 304 defa okundu

Gastroözofageal Reflü Nasıl Anlaşılır: Reflünün Belirtileri

reflünün belirtileri

reflünün belirtileri

Gastro özofageal reflü hastalığı:

Mide asidinden kaynaklanan gastroözofageal reflü (GER) en sık görülen sindirim sistemi sorunlarındandır. Mide asidi mide, orta göğüs ya da boğazda yanma hisine neden olabilir. Mideden yutağa oradan da ağıza kadar gelen mide asidi mide astarına da etki ederek mide ekşimesine neden olabilir. Ağızda oldukça kötü tatların oluşmasına ve yutma güçlüğü gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Yutak ve mide girişinde kaslardan oluşan bir çeşit kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar yani özofagus sfinkter (LES) asit reflü anlarında düzgün kapanmaz ve mide asidinin yutağa gitmesine neden olur.

Reflü çeşitleri nelerdir?

Çoğu kişi zaman zaman asit reflü veya gastroözofageal reflü (GERD) yaşayabilir. Bu durum ara sıra yaşadığında normal kabul edilebilir. Ancak, bazı durumlarda gastroözofageal reflü sindirim sitemi içerisinde kronik bir hale dönüşebilir. Bir hafta içinde birden fazla yaşanan asit reflü durumları için gastroözofageal reflü hastalığından söz edilebilir. Asit reflü bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde yani her yaştan insanda görülebilir. Çoğu 12 yaş altı çocukta yetişkinlerde görülen asit reflü belirtileri görülebilir. Bu belirtiler arasında en sık görülen semptom mide ekşimesidir.

Reflü belirtileri:

– Yutmada zorluk yaşamak
– Kuru öksürük
– Astım belirtileri

Bebeklerde asit reflüsü

Asit reflüden etkilenenler sadece yetişkinler değildir. Bebeklerin yarıdan fazlasında ilk 3 ay içinde asit reflü görülmektedir. Doktora danışarak bebeğin normal fizyolojik durumuna göre reflü ve mide ekşimesi arasındaki farkları iyi analiz etmek gerekmektedir. Bebeklerde gastroözofageal reflü görüldüğünde en yaygın belirtiler tükürme ve kusma gibi belirtilerdir. Diğer işaretler arasında ise sinirlilik, rahatsızlık ya da beslenme sonrasında gaz birikimi bulunmaktadır. Neyse ki asit reflü bebekler için zararlı bir durum değildir. Bebeklerde asit reflü 12 ya da 18 aylık olana kadar devam edebilir. Belirtiler bu zamana kadar devam ederse doktora danışmanız gerekebilir. Bebeklerde şu belirtiler görüldüğünde tıbbi destek için doktora gidilmelidir:

Bebeklerde reflü belirtisi

– Kilo alma eksikliği
– Yemek yeme isteğinde azalma
– Mide bulantısı
– Öksürük
– Solunum problemleri
– Kolik sorununu taklit eden semptomlar
– Yoğun tükürük salgılanması
– Yeşil ya da kahverengi kusma

Asit reflü görülen bebeklerde şu durumlara dikkat edilmelidir:

– Bebekte besleme sırasında birkaç kez geğirebilir
– Daha sık ve daha küçük porsiyonlarda yemek verilmelidir
– Bebek yemek yedikten sonra 30 dakika boyunca dik tutulmalıdır
– Reçeteli ilaçlar verilebilir

Reflü özofajit nedir?

Özofajit inflamatuar tahriş ya da yemek borusu şişmesi için kullanılan genel bir terimdir. Reflü özofajit, mide ile ilgili bir özofajit türüdür. Mide asidi dokulara zarar verir ve zarar gören yemek borusu nedeni ile asit daha kolay yukarı çıkarak mide asidinin oluşmasına neden olur.

Gastroözofageal reflü hastalığı tedavisi

Gastroözofageal reflü hastalığı çocuklar dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyen kronik bir sindirim sistemi hastalığıdır. Gastroözofageal reflü hastalığı tedavi edilmediği takdirde ileride büyük sağlık sorunlarına neden olurken 1 hafta içerisinde birden fazla yaşanan reflü durumlarında gastroözofageal reflü hastalığı tanısı konulabilir. Eğer yoğun şekilde gastroözofageal reflü belirtileri yaşıyorsanız en yakın zamanda doktora gitmenizde fayda olacaktır. Doktor mide ekşimesi ve reflü arasındaki farkları inceleyerek tam tanıyı koyabilir. Ardından yapılan analizlere göre tedavi süreci başlatılacaktır. Tedavi sürecinin hızlanması için beslenmenize dikkat ederek özellikle baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Daha az ve sık sık yemek yemek de asit reflü belirtilerini azaltmada yardımcı olmaktadır.

Reflü belirtilerini azaltmak için öncelikle beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Özellikle reflüye iyi gelen yiyecekler ve bitkiler kullanılabilir. Ancak reflü için doktor tedavisi gerektiği de unutulmamalıdır.

Yorum Yaz