Gastrite İyi Gelen Bitkiler: Gastrit için Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 9 Mayıs, 2015 tarihinde eklendi, 1.859 defa okundu

Gastrite İyi Gelen Bitkiler: Gastrit için Bitkisel Çözüm

gastrite iyi gelen bitkiler

gastrite iyi gelen bitkiler

Gastrit bir çeşit sindirim rahatsızlığıdır. Midede oluşan gastrit hastalığı, yanma hissine neden olabilir. Gastrit; mide bulantısı, karın ağrısı, şişkinlik, asit reflü gibi belirtiler gösterebilir. Gece uyurken de kişi sık sık yanma hissi nedeniyle uyanabilir. Bu rahatsız edici sağlık durumu ciddi bir rahatsızlık haline gelebilir. Kronik hale geldiğinde günlük yaşamı etkiler.Peki gastrite iyi gelen yiyecekler, bitkiler ve doğal çözümler nelerdir? Şimdi öncelikle gastrit nedenleri ve tedavisi hakkında kısa bilgiler verelim, daha sonra da gastrite ne iyi gelir bunu sizlerle paylaşalım.

Gastrit nedir?

Gastrit mide iç astarında oluşan bir çeşit iltihap durumudur. Mide ağrısının tahriş olma derecesine göre ağrı da şiddet değiştirebilir. Mide iç astarında bakteriyel bir saldırı ya da ülser gibi nedenler de gastrite neden olabilir. Bazı durumlarda hastalık ilerler ise mide kanserine bile neden olabilir.

Gastrit belirtileri nelerdir?

Gastrit ve sorunlu midenin en yaygın belirtileri şunlardır:

– Mide bulantısı
– Kusma
– Sürekli hıçkırık
– Karın ağrısı ve şişkinlik

Gastrit için bitkisel çözümler

1. Su tüketiminin artırılması:

Her gün en az 8 bardak su tüketilmesi önerilir. Su tüketiminin artırılması mide sorunlarından kurtulmaya destek olabilir. Gastrit belirtilerini ve en önemlisi yanma hissini hafifletir. Bol su tüketilmesi mide asit konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca mide iç astarının pH değerini korumasını sağlar. Ancak yemek sırasında su içilmemelidir. Çünkü bu, sindirim salgılarını sulandırır ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca, karbonatlı içecekler ve gazlı içecekler asidin artmasına neden olabileceği için içilmemelidir. Kafeinli içeceklerden de uzak durulması önerilir.

2. Hindistan cevizi suyu:

Yumuşak ve tatlı bir tadı olan yeşil Hindistan cevizi suyu gastrite iyi gelen içecekler arasında en etkililerinden olup gastrit olan kişilere özellikle tavsiye edilir. Vücut ve mide sağlığı için yararlı vitamin ve mineraller içerir. Bu nedenle günde 3 ya da 4 kez Hindistan cevizi suyu tüketilebilir.

3. Zencefil:

Zencefil de gastrit sorununda kullanılan ve gastrite iyi gelen en etkili yiyecekler arasındadır. Bir tutam zencefil tozu ve biraz su ya da siyah çay karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur mide yanmasını hafifletmek için her gün düzenli olarak tüketilir. Özofagus tahrişini engellerken aynı zamanda mide iç astarında bulunan bakterileri azaltan anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikler içerir. Mide sorunlarına neden olan bakterileri öldürür.
– En iyi sonucu elde etmek için her gün biraz zencefil çiğnenebilir.
– Ayrıca süt ve zencefil 1/5 oranında karıştırılır ve kaynatılarak tüketilebilir.

4. Rezene tohumu:

Rezene tohumları da mideyi yatıştırmada son derece etkilidir. Gastrit sorunlarında bitkisel çözüm olarak son derece etkilidir ve yaygın olarak kullanılır. Biraz rezene tohumu kızartıldıktan sonra çiğnenebilir.
– Ayrıca, bir çay kaşığı rezene tohumu bir bardak su ile karıştırılarak tüketilebilir. Birkaç dakika suda haşlanan rezene tohumları soğuduktan sonra içilebilir. İçmeden önce içine yarım çay kaşığı bal da eklenebilir.

5. Papaya:

Papaya, sindirim tetikleyici özellikler içerir. Aynı zamanda mide iç astarındaki mukus astarın yenilenmesine yardımcı olan beta karotenler içerir. Ayrıca gıdaların kolay sindirilmesine yardımcı olan papain adı verilen bir enzim de içerir. Papaya meyve olarak ya da kaynatılarak tüketilebilir.

6. Ananas:

Papaya gibi ananas da mide astarının tahriş olmasını engeller. Besinlerin düzgün sindirilmesine yardımcı olurken aynı zamanda sindirimi kolaylaştıran enzimler içerir. Gastritten şikayetçi insanların alkali besinler tüketmesi gerekir. Ananas da alkali bir besindir. Ananas beslenme düzenine mutlaka dahil edilmelidir. Ancak olgunlaşmış ananas tüketilmelidir. Ham ananas belirtilerin daha da kötüleşmesine neden olabilir.

7. Enginar:

Gastrit durumunda tekrarlayan nöbetleri engellemek için enginar tüketilmesi tavsiye edilir. Protein bazlı beslenme düzeninde özellikle lifli besinlere yer verilmelidir. Bu nedenle bol bol enginar tüketilebilir. Enginar hem protein açısından zengindir hem de lifli bir sebzedir. Aynı zamanda mide astarının pH değerini korur.

8. Patates suyu:

Patates suyu gastrit için yaygın olarak kullanılan çözümlerden biridir. Patates suyu sindirimi düzenlerken aynı zamanda gastrit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Haşlanmış patates değil çiğ patates suyu tüketilmelidir. Patates soyulur ve rendelendikten sonra suyu sıkılır. Bu su düzenli olarak içilir. Sıcak su ile karıştırılarak içilebilir. Aynı zamanda kabızlığı azaltır ve karaciğeri temizler.

9. Meyan kökü:

Meyan kökü, özellikle bitki kökü, mide iç astarını korur ve ülser ya da gastrit gibi hastalıkları azaltır. Bir çay kaşığı meyan kökü tozu bir bardak sıcak su ile karıştırılır. Yaklaşık on beş dakika kadar bekletildikten sonra süzülür ve içilir.

10. Hatmi bitkisi:

Hatmi de mide sorunlarında sık sık kullanılan çözümlerden biridir. Sindirimi kolaylaştırırken aynı zamanda mide iç astarını koruyucu özellikler içerir. Kaygan bir yapıya sahip olduğu için besinlerin sindirim sistemi içerisinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Mide ekşimesi ve yanması için de kullanılabilir.

11. Altın mühür bitkisi:

Gastrit için bitkisel çözümlerden biri de altın mühür bitkisidir. Sindirim mukozası iltihabı arkasındaki neden büyük olasılıkla bakteriyel parazitlerdir. Bazı durumlarda mantar enfeksiyonu da etkili olabilir. Altın mühür bitkisi gastritin yanı sıra ülser, kolit ve karaciğer iltihabını azaltır.

12. Nane:

Mide asidinden kaynaklanan mide sorunlarında nane oldukça etkilidir. İçerisindeki mentol ile mide bulantısı, hazımsızlık ve asit reflü belirtilerini azaltabilir. Nane yaprağı gün içerisinde çiğnenebilir. Ya da nane çayı tüketilebilir.

13. Biber tozu:

Baharatlı yiyeceklerin tüketilmemesi tavsiye edilir. Ancak biber tozu mide yanmasını hafifletmeye yardımcı olabilir.

14. Haşlanmış kabak:

Kabak mide yanmasını hafifletirken aynı zamanda, gastrit belirtilerini azaltılmaya yardımcı olur. Ayrıca şişkinlik ve asit reflü belirtileri için de haşlanmış kabak tüketilebilir.

15. Fesleğen:

Fesleğen yaprakları gün içerisinde çiğnenebilir. Büyük oranda asit reflü belirtilerini rahatlatır. Ayrıca, yeşil veya kurutulmuş fesleğen yaprakları ezilerek su ile birlikte tüketilebilir. Gastrit için en etkili çözümlerden biridir.

16. Ayran:

Gastrit belirtilerini hafifletmek için ayran da etkili bir çözümdür. Şeytantersi, zerdeçal ve ayran karıştırılarak tüketilebilir. Ayrıca, bir bardak ayrana bir tutam karabiber eklenerek de tüketilebilir.

17. Papatya çayı:

Yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri ile papatya çayı etkili anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle enfeksiyon ya da alerji nedeniyle tetiklenen gastrit durumlarında özellikle papatya çayı kullanılabilir. Papatya çayı sıcak şekilde tüketilebilir.

18. Biberiye:

Biberiye analjezik, anti inflamatuar, anti virüs ve anti septik özellikleri ile gastrit tedavisinde son derece etkilidir. Biberiye bitki çayı ya da kapsül şeklinde tüketilebilir.

19. Kimyon:

Mide mukozası iltihabı ve diğer gastrit belirtilerini rahatlatmak için kimyon etkili çözümlerden biridir. Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da etkili bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Her öğünde su ile karıştırılarak tüketilebilir.

20. Zerdeçal:

Zerdeçal curcumin isimli bir enzim içerir. Bu enzim mide mukozasını yatıştırır ve gastro-intestinal sistemde tahrişleri azaltır. Etkili anti inflamatuar, anti mantar ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Zerdeçal, bir çorba kaşığı muz ve yoğurt karıştırılarak her gün tüketilebilir.

Etiketler : ,

Yorum Yaz