Gastrit Nasıl Anlaşılır: Gastritin Belirtileri

Sindirim Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 711 defa okundu

Gastrit Nasıl Anlaşılır: Gastritin Belirtileri

gastritin belirtileri

gastritin belirtileri

Gastrit nasıl olur?

Gastrit, mide koruyucu astar içinde oluşan bir iltihaptır. Akut gastrit ani ve şiddetli inflamasyon ile karıştırılabilir. Ayrıca kronik gastrit uzun vadede oluşabilir. Tedavi edilmediğinde mide içinde iltihap artar ve kanama ya da ülser oluşabilir.

Gastritin nedenleri:

Gastritin en sık nedeni helicobacter pylori denen ve mide astarına bulaşan bakterilerdir. Genellikle yiyecekler ve su ile kişilere bulaşabilir. Gastrit, aşındırıcı ilaçlar olan ibuprofen ve naproksen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçların aşırı kullanımı nedeniyle de oluşabilir. Özellikle alkolün fazla tüketilmesi de gastriti tetikleyebilir. Gastrit oluşmasının diğer nedenleri şunlardır:

– Ciddi yaralanma, hastalık veya ameliyatlar nedeniyle oluşan stres

– Otoimmün hastalıklar

– Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları

– Viral enfeksiyonlar

Gastrit kimlerde görülür?

Aspirin ve ağrı kesici ilaçların düzenli olarak kullanılması ya da önerilen dozdan fazla alınması mide astarının yıpranmasına neden olabilir. İncelen mide astarı gastrit oluşumunu kolaylaştırabilir.

Gastrit bulantı yapar mı?

Gastritin en önemli belirtisi mide bulantısı ve kusmadır. Bu belirti midedeki rahatsızlık sonucu vücudun bunu dışarı atma refleksinden kaynaklanır.

Gastrit belirtileri nelerdir?

Gastritin en yaygın belirtileri şunlardır:

– Mide bulantısı ve kusma

– Özellikle yemek yedikten sonra üst karın içinde dolgunluk hissi

– Hazımsızlık

Aşındırıcı gastrit varsa, bu belirtilere ek olarak farklı belirtiler de ortaya çıkabilir:

– Dışkıda siyahlaşma

– Kan veya kahve telvesi görünümde kusma

Gastrit baş ağrısı yapar mı?

Gastrit bazı kişilerde baş ağrısı da yapmaktadır. Küme ya da gerilim tipi baş ağrısına benzer ağrılara neden olabilir.

Gastrit teşhisi nasıl konur?

Doktor öncelikle fiziksel muayene yapacaktır. Ardından belirtileri öğrenerek aile geçmişinde gastrit olup olmadığını soracaktır. Doktor ayrıca nefes, kan ve dışkı testi isteyebilir. Mide ve bağırsaklarda olası iltihaplanmayı görmek için endoskopi işlemi de gerçekleştirebilir. Endoskopi ucunda kamera objektifi olan uzun bir tüp kullanımı ağız yolu ile midenin görüntülenmesidir. Tüp boğaza oradan yemek borusuna ve sonunda mideye ulaştırılır. Eğer bu işlem sırasında sıra dışı bir oluşum fark edilirse doktor mideden doku örneği alarak biyopsi yapabilir. Mideyi görüntülemek için hastaya baryum yutturularak röntgen de çekilebilir. Bu tarama testlerinin ardından doktor kesin ve net olarak tanıyı koyabilmektedir.

Gastrit nasıl tedavi edilir?

Gastrit tedavisi oluşum nedenine bağlı olarak değişebilir. Eğer gastrit ilaçlar nedeniyle oluyorsa ilaçların alınması durdurulur. Eğer rutin bakteriler nedeni ile oluştuysa antibiyotik tedavisine başlanabilir. Antibiyotiklere ek olarak diğer gastrit ilaçları da kullanılmaktadır.

– Mide asidini ilaçlar ile engelleme

Proton pompa inhibitörleri adı verilen ilaçlar mide asidi oluşturan hücreleri bloke ederler. Ortak proton pompası inhibitörleri prilosec, prevacid ve nexium gibi maddeler içerir. Ancak bu ilaçların yüksek dozlarda kullanılması ya da uzun süreli kullanımı omurga, kalça ve el bileği kırıkları riskini artırabilir.

– Asit ilaçların azaltılması

Mide asidi azaltmak bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanılması ile sindirim yolunda serbest asit miktarı düşür ve gastrit ağrıları diner.

– Antasitler

Doktor gastrit ağrılarının hızla geçmesine yardımcı olacak antasitler önerebilir. Bu ilaçlar mide asidini nötralize eder. Ancak bazı antasitler fazla etkili olduğu için ishal ya da kabızlığa neden olabilir.

Gastritin potansiyel komplikasyonları nelerdir?

Eğer gastrit tedavi edilmezse midede ciddi sağlık sorunları ile birlikte ülser oluşabilir. Midede kanamaya neden olan bu durum bağırsakları da etkileyebilir. Gastrit özellikle mide astarı incelmiş ve yıpranmış kişilerde mide kanseri riskini artırabilir. Bu potansiyel komplikasyonlar nedeni ile özellikle eğer kronik gastrit belirtileri ile karşılaşılırsa doktora danışmak gerekmektedir. Genellikle erken tedavi olunduğunda mide hızla iyileşir ve uzun vadede başka belirtiler yaratmaz. Bazı vakalarda gastrit herhangi bir stres ya da travma durumlarında tekrar nüksedebilir.

Yorum Yaz