Faranjite Ne İyi Gelir: Faranjit İçin Doğal Yöntemler

Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 4.670 defa okundu

Faranjite Ne İyi Gelir: Faranjit İçin Doğal Yöntemler

faranjit için doğal yöntemler

faranjit için doğal yöntemler

Faranjit neden olur?

Farenjit bir enfeksiyon veya inflamasyon sonucu oluşan bir solunum yolu hastalığıdır. Boğaz ağrısına neden olan farenjit akut ya da kronik olabilir. Normalde farenjit birkaç hafta içinde iyileşir. Ancak durum tekrar ediyorsa ya da daha uzun sürüyorsa kronik farenjitten bahsedilebilir. Farenjit genellikle soğuk algınlığı virüsü gibi viral bir enfeksiyon sonucunda oluşur ya da tekrarlar. Boğazda tahrişe neden olabilir. Soğuk algınlığı veya grip, sigara, sinüs enfeksiyonları, alerji ve kuru hava farenjit oluşmasına neden olan faktörler arasındadır.

Faranjitin belirtileri nelerdir?

Yorgunluk, yutmada zorlanma ve iştah kaybının yanı sıra boğazda kaşıntı, öksürük, hapşırma, burun akıntısı, ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrıları, ve şişmiş lenf düğümlerine neden olabilir. Nadir de olsa bademcik iltihabı, kulak enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları farenjiti tetikler. Ancak en sık görülen belirti faranjite bağlı öksürük ve boğaz ağrısıdır. Farenjit vakalarının çoğu ilaç alınmadan kendiliğinde 1 hafta içinde geçer. Ancak hastalığın belirtilerini hafifletmek için bazı doğal ve bitkisel çözümler uygulanabilir.

Faranjit nasıl geçer: Faranjite bitkisel tedavi

1. Faranjit için elma sirkesi

Elma sirkesi asidik içeriği ile antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Ayrıca çeşitli bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun pH seviyesini dengelemeye yardımcı vitaminler içerir.
– 1 ila 2 yemek kaşığı elma sirkesi bir bardak ılık su içinde karıştırılır. Bal eklenir ve yavaş yavaş yavaş içilir. Günde en az 2 kere tüketilebilir.
– Bir çay kaşığı tuz, bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir bardak ılık su ile gargara yapılabilir. İyice karıştırıldıktan sonra 15 dakika beklenir ve bu şekilde gargara yapılır.

2. Faranjit ve acı biber

Acı biber farenjit için etkili olan başka bir bitkisel çözümdür. Acı biber içinde bulunan capsaicin adlı madde anti inflamatuar, anti viral ve anti bakteriyel ajan olarak hareket eder. Bu madde, ağrı ve şişlikleri azaltarak enfeksiyon ile mücadeleye yardımcı olur.
– Yarım çay kaşığı acı biber 1 bardak sıcak suya eklenerek karıştırılır. İstenirse içerisine bir çorba kaşığı limon suyu da eklenebilir. Bu karışımla günde birkaç kez gargara yapılır.
– Alternatif olarak 1 çay kaşığı acı biber ve biraz bal, limon suyu ve sıcak su ile karıştırılır. Her gün daha iyi hissedene kadar tüketilir.

3. Faranjite tuzlu su gargara

Ilık tuzlu suyla gargara yapmak boğaz ağrısı tedavisi için en etkili yoldur. Tuz, bakteri veya virüsleri öldürerek farenjitin iyileşme sürecine katkıda bulunur.
– 3 çay kaşığı tuz (tercihen deniz tuzu) iki su bardağı ılık su içinde karıştırılır.
– Bu karışım ile gargara yapılır. Kesinlikle yutulmamalıdır.
– İşlem günde birkaç kez tekrarlanabilir.

4. Faranjite bal iyi gelirmi?

Bal farenjit için geleneksel bir çözümdür. Çalışmalar, balın üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Bal anti viral, anti fungal ve anti bakteriyel özellikleri nedeniyle enfeksiyonu yatıştırır ve iyileşme sürecini hızlandırır.
– Bal ve elma sirkesi eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım dört saatte bir veya ağrı olduğunda tüketilir.
– Alternatif olarak, bir fincan sıcak su içine 1 çay kaşığı bal eklenir. Yarım limon suyu da ilave edilerek iyice karıştırılır. Gün boyunca 2 bardak tüketilebilir.

5. Kaygan karaağaç

Boğaz ağrısı için başka bir geleneksel yol ise kaygan karaağaçtır. Boğazın tahriş olmasını engeller ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

– Kaygan karaağacın iç kabuğundaki jelden iki çay kaşığı kadar alınır ve iki bardak kaynar suya eklenir. Kapağı kapatılarak beş dakika demlenmesi beklenir ardından süzülür. Bu çay günde bir kaç kez içilebilir.

Not: Hamile veya emziren kadınların kullanmaması gerekir.

6. Meyan kökü

Meyan kökü de boğaz ağrısı tedavisi için binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bağışıklık uyarıcı özellikleri olduğu bilinmektedir.
– Bir çorba kaşığı ezilmiş meyan kökü bir fincan sıcak su eklenir. Kapağı kapatıldıktan sonra 5 dakika dinlenmeye bırakılır. İçerisine istenirse 1 çay kaşığı limon suyu eklenebilir. Günde birkaç kez tüketilebilir.
– Alternatif olarak, yarım çorba kaşığı meyan kökü tozu ve bal ılık su içinde karıştırılır. Günde bir kez tüketilir.
– Ayrıca meyan kökü şekerleri boğazdaki tahrişi yatıştırdığı için çiğnenerek tüketilebilir.
Not: Bu uygulama diyabet, yüksek tansiyon, adrenal hastalık ve böbrek veya karaciğer fonksiyonları sorunları yaşayan kişilere tavsiye edilmez.

7. Faranjite zencefil iyi gelirmi?

Zencefil, boğazdaki ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Anti bakteriyel özellikleri ile virüs ve bakterileri öldürerek enfeksiyon tedavisinde yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı ezilmiş zencefil kökü, bir bardak suya eklenir. Beş dakika kaynatılır. Bir çorba kaşığı bal ve limon suyu eklenerek günde birkaç kez tüketilebilir.
– Ayrıca, günde birkaç kez bir parça taze zencefil kökü de çiğnenebilir.

8. Zerdeçal

Farenjit için etkili olan diğer bir bitkisel çözüm de zerdeçaldır. Zerdeçal, güçlü antiseptik ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir.
– Yarım çay kaşığı zerdeçal ve bir fincan sıcak suya eklenir. İçerisine biraz da sofra tuzu eklenir ve bu karışım ile gargara yapılır.
– Yarım çay kaşığı zerdeçal ve bir tutam karabiber tozu bir bardak sıcak süte eklenir. Yavaş yavaş tüketilir. Günde 2 kez içilebilir.

9. Hatmi kökü

Hatmi kökü, boğaz ağrısının yanı sıra farenjit belirtileri tedavisinde de kullanılmaktadır. Boğazdaki tahrişi azaltır.
– Bir çorba kaşığı kurutulmuş hatmi kökü, bir fincan kaynar suya eklenir.
– Kapağı kapatılarak 15 ila 20 dakika dinlenmeye bırakılır.
– Süzdükten sonra biraz bal eklenir.
– Bu karışım günde 2 ya da 3 bardak kadar tüketilebilir.

Not: Bu uygulama diyabetik kişiler ve hamile veya emziren kadınlar için uygun değildir.

10. Faranjit ve sarımsak

Anti inflamatuar, anti viral, anti bakteriyel ve anti fungal özellikleri nedeniyle, sarımsak farenjit için en etkili yöntemler arasındadır. Aktif bileşiği olan allicin, özellikle bakterileri öldürmede çok etkilidir.

– 1 fincan sıcak suya birkaç damla sarımsak yağı eklenir. Bu karışım ile her gün günde 3 ya da 4 kez gargara yapılabilir.
– Alternatif olarak, bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı rendelenmiş sarımsak, çeyrek çay kaşığı tarçın ve az miktarda kırmızıbiber eklenir. İki dakika daha kaynatılır ve sonra süzülür. Bu karışım günde 2 kez tüketilebilir.
– Aynı zamanda taze sarımsak da pastil şeklinde emilebilir. Allicin maddesini serbest bırakmak için dişler ile sarımsak ezilebilir.

Faranjiti engellemek için ek ipuçları

– Boğaz tahrişini hafifletmek için tavuk çorbası içilebilir.
– Boğaz nemli tutulmalıdır. Bu nedenle bol bol su tüketilmesi önerilir.
– Boğazı nemlendirmek için pastiller kullanılabilir.
– Sigara dumanından kaçınılmalı ve sigara içiliyorsa bırakılmalıdır.
– Bu doğal ilaçlara rağmen farenjit 1 hafta içinde geçmiyorsa en kısa zamana doktora görünülmelidir.

Yorum Yaz