Erken Menopoz Belirtileri: Erken Menopozun Nedenleri

Kadın Üreme Sistemi Hastalıkları kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 530 defa okundu

Erken Menopoz Belirtileri: Erken Menopozun Nedenleri

erken menopozun nedenleri

erken menopozun nedenleri

Erken menopoz sebepleri:

Kadınlar menopoza genellikle 41 ila 55 yaş arasında girerler. Menopoz kadının üreme sisteminde normal döngünün bozularak regl kanamalarının kesilmesi anlamına gelir. Menopoz aynı zamanda üretim sisteminin de durması anlamına gelir. Erken menopozda yani erken yumurtalık yetmezliği kadınlarda 40 yaşından önce başlar. Her 100 kadından 1’inde görülür. Bazı durumlarda erken menopoz yoğun radyasyon alınması ya da yumurtalıklara herhangi bir zarar gelmesi durumlarında ve bir ameliyat sonucu oluşabilmektedir. Diğer durumlarda ise erken menopozun nedeni genetik bir bozukluk, otoimmün bir hastalık ya da bilinmeyen bir nedenle ilişkilendirilebilir.

Erken menopoza neden girilir?

– Ameliyatlar

Tek oforektomi (bir yumurtalığın alınması) ya da bir histerektomi (rahmin alınması) geçiren kadınlarda vücut artık az miktarlarda östrojen ve progesteron üretmeye başlar. Erken menopoz kadınlarda, serviks kanseri ameliyatı ya da pelvik cerrahi ameliyatlar nedeni ile yan etki olarak da görülebilir. Bilateral oforektomi ise (her iki yumurtalığın da alınması) hemen gerçekleşen menopoza neden olur.

– Kemoterapi erken menopoz:

Kemoterapi ve radyasyon erken menopoz riskini önemli ölçüde artırır. Radyoterapi sonucunda yumurtalık dokuları zarar görebilir ve erken menopoz başlangıcı gerçekleşebilir. Zarar gören yumurtalar giderek işlevlerini yitirebilirler.

– Kromozom defektleri

Genetik olarak erken menopoz yaşanması da mümkündür. Bu bazı kromozomlardaki kusur ve eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Böyle bir durum genellikle Turner Sendromu görülen kişilerde oluşur.

– Otoimmün hastalıklar

Erken menopoz otoimmün bir hastalık belirtisi olabilir. Vücudun bağışıklık sisteminin, vücutta bulunan herhangi bir sisteme yanlışlıkla zararlı bir madde gibi davranması ve saldırması sonucunda otoimmün bir hastalık ortaya çıkar. Belirli otoimmun hastalıklar tiroid hastalığı ve romatoid artrit gibi hastalıklardır. Bağışıklık sisteminin yumurtalıkları zararlı madde olarak görmesi sonucu menopoz oluşabilir. Çünkü vücut zararlı olarak gördüğü yumurtalıklara saldırarak yok etme yoluna gidecektir.

– Üreme

Erken menopoz yumurtalıkları uyarmak için yardımcı olan üreme gerçekleşmediğinde ortaya çıkabilir.

– Epilepsi

Epilepsi hastalığı da erken menopoza neden olabilir. Çalışmalara epilepsi hastası olan kadınlarla daha yumurtalıklar daha erken başarısızlık deneyimi yaşamaya başlarlar. Bu nedenle de erken menopoz yaşanma oranı daha yüksektir. Yapılan başka bir çalışmaya göre epilepsi hastası kadınlar toplam nüfus içinde erken menopoza giren kadınlar arasında yüzde 5’lik bir dilimi oluşturmaktadır.

– Erken menopoz genetik mi?

Erken menopozda aile öyküsü de çok önemlidir. Eğer aile büyüklerinde erken menopoz yaşamış biri varsa diğer nesillerde de görülme riski oldukça yüksektir.

– Sigara

Birçok çalışma ile sigaranın erken menopoz ile bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Sigara içeriğinde bulundurduğu kimyasallar ile üreme organlarını da etkiler. Yumurta kalitesini düşürürken erken menopoz gibi durumlara da neden olabilir.

Erken menopoz nasıl anlaşılır?

Menopoz normal zamanında yaşandığında herhangi bir sorun yaşatmaz. Fakat erken menopoz oldukça ciddi sorunlar yaratabilir. Erken menopozun belirtileri normal menopozdan farklı değildir. Adet döngüsündeki düzensizlikler, adet zamanında kanamaların giderek azalması ya da artması gibi anormallikler görülür. Eğer bu anormallikler 50 yaşında oluşuyorsa sorun yaratmaz ama 40 yaşından önce yaşanıyorsa erken menopozdan söz edilebilir. Eğer adet düzeninizde herhangi bir değişiklik hissederseniz bir kadın doğum uzmanına giderek muayene olmanız gerekmektedir. Bazı testler yaparak erken menopoz şüphesi ortadan kaldırılabilir. Günümüzde değişen ve gelişen tıp ile birlikte her hastalığın ve her sağlık sorununun da bir çözümü olduğunu unutmayın. Erken menopoz teşhisi ile karşı karşıyaysanız öncelikle panik yapmayın. Doktor bu durumun altında yatan nedeni yaptığı testler sonucunda, fiziksel muayeneler sonucunda bulacaktır. Ve bu doğrultuda hamile kalmak isteyen kadınlara bir çözüm üretilebilir.

Erken menopoz nasıl önlenir?

Erken menopoz için tıbbi olarak bir engellenemez. Ancak mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor gerekli testleri yaptıktan sonra uygun tedavi ya da çözüm yolları üzerinde bilgi verecektir.

Yorum Yaz