Erkeklerde Kanser Türleri: Erkeklerde Kanserin Belirtileri

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 239 defa okundu

Erkeklerde Kanser Türleri: Erkeklerde Kanserin Belirtileri

erkeklerde kanserin belirtileri

erkeklerde kanserin belirtileri

Erkeklerde kanser belirtileri nelerdir?

Kanser, erişkin erkeklerde en sık ölüm nedenleri arasındadır. Sağlıklı beslenme şekli bazı kanserlerin gelişme riskini azaltmakta iken, kanser oluşumunda genler gibi diğer faktörler daha büyük bir rol oynayabilir.

Kanser bir kere yayılırsa, tedavi etmesi zor olabilir. Erken belirtilerin neler olduğunu bilmek iyileşme şansınızın çok daha fazla olmasını sağlayan bir etkendir. İyileşmek için erken tedavi hastalığın tedavisinde en önemli adımdır. Hemen bir doktor ile endişeleri tartışmak ve 10 erkeklerde en sık görülen kanser belirtileri düşünün.

Erkeklerde kanser çeşitleri:

Erkeklerde bağırsak kanseri:

Ara sıra bağırsak sorunu yaşamanız normal olabilir ancak sürekli bir ağrı, sızlama ve geçmeyen bağırsak rahatsızlıkları sizin rektum kanseri olduğunuza işaret ediyor da olabilir. Bu tipteki kanserlere topluca kolorektal kanserler denir. Rektal kanseri bağırsağın alt kısmını anüse bağlayan kısımda yaşanırken tüm bağırsak kolonları boyunca etkili olan kansere ise kolon kanseri denmektedir.

Özellikle bağırsak değişikliklerinde aniden ve sık sık gelişen ishal ve kabızlık kanser belirtisi olarak düşünülebilir. Bu sorunlar da sık sık gaz ve karın ağrısı eşlik edebilir.

Rektal kanama:

Rektal kanama, rektum kanserinin erken belirtilerinden biri olabilir. Eğer her dışkılama sırasından rektal bölge kanaması yaşanırsa bunun rektal kanser belirtisi olduğundan şüphelenmeniz gerekmektedir. Kanı dışkıda fark edebilirsiniz.

Bu bir rektal kanserin bir belirtisi iken, kolon kanserlerini erken aşamalarında teşhis etmeyi sağlayacak gözle görülebilen bir belirtisi maalesef yoktur. Normal kolon kanseri taramalarına 50 yaşında başlanması tavsiye edilir.

İdrar değişiklikleri:

İdrar kaçırma gibi diğer değişiklikler sizin yaşınızla alakalı olabilir. Ancak, bazı değişiklikler Prostat Kanser belirtisi de olabilir. Prostat kanserinin erkeklerde en sık görüldüğü yaş 60 ve üzeri yaşlardır.

Erkeklerde prostat kanseri belirtileri:

– Sızıntıları ve idrarı tutamama (kaçırma)
– İdrar çıkmamasına rağmen çokça idrar hissi
– Geciken idrara çıkma
– İdrar atımı sırasında süzme

Erkeklerde idrarda kan gelmesi:

Prostat kanseri her zaman erken aşamalarında belirtiler olmaz fakat bazen idrarda kan görülebilir ve bu çok büyük ihtimalle prostat belirtisidir. İdrarda kan, prostat dışında bazen de idrar yolu enfeksiyonlarının bir belirtisi olarak gözlemlenebilmektedir.
Erken prostat kanseri teşhisi, kanlı meni sayesinde de konabilir.

Sürekli bel ağrısı:

Sırt ağrısının en yaygın nedeni sakatlık olsa da bazen birçok insanda kanser belirtisi de olabileceği gözlemlenmiştir. Kolorektal ve prostat kanserleri vücudun arka bölümlerine kadar ağrı yaparak yayılan belirtiler göstermeyebilir. Bu yüzden bu kanser türleri mutlaka daha farklı türlerdir.

Ara sıra kas ağrısı yaşamanız tabii ki kanser olduğunuz anlamına gelmez ama kemikleriniz sızlıyorsa ve bu bitmeyen bir hal aldıysa mutlaka doktorunuza başvurmalı ve şikayetlerinizi dile getirerek bütün tetkikleri yaptırmalısınız. Örneğin prostat kanseri sırta vurmasa da kalça ve alt bel bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir.

Geçmeyen öksürük:

Öksürük özellikle sigara içenler veya soğuk algınlığı/alerji geçiren insanlarda sürekli görülebilir. Fakat bu bilinen bir öksürüktür. Ortada hiçbir şey yokken durmayan inatçı bir öksürük çok daha farklı hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıkların başında akciğer kanseri gelmektedir. Yersiz ve inatçı öksürük akciğer kanserinin erken bir belirtisidir. Eğer öksürük dışında burun tıkanması, ateş, hapşırma, boğaz ağrısı ve benzeri bir durum söz konusu değil ise bu enfeksiyon olmadığını, yani bakteriyel veya viral bir hastalık (nezle, soğuk algınlığı gibi) olmadığını gösterir.

Öksürük, kanlı balgam ile birlikte geliyorsa erkeklerde büyük oranda akciğer kanseri ile ilişkilidir.

Erkeklerde testis kanseri:

Erkeklerde testis kanserleri, prostat, akciğer ve kolon kanserlerine oranla çok daha az görülmektedir. Yine de, bu kanser tipinin de erken belirtileri göz ardı edilmemelidir. Testis içinde ele gelebilecek topaklar bu kanser tipinin erken belirtisi olabilecek bir uyarı işareti anlamına gelmektedir.
Bu topaklar var ise doktorlar ilk iş olarak daha büyük ve eski aile bireylerinde testis kanseri olup olmadığını yönünde sorular sorarlar. Çünkü testis kanseri genelde sonradan oluşan değil kronik olarak genle geçen ve bu yüzden ortaya çıkan bir hastalıktır. Erken teşhis için en azından ayda 1 kere doktor kontrolünden geçmenizde fayda vardır.

Aşırı yorgunluk:

Yorgunluk kronik hastalıkların yanı sıra tıbbi bozukluklarla da ilgili olabilir. Aşırı yorgunluk vücudunuzun bir şeylerin ters gittiğini söylemesinin bir yoludur. Kanser hücrelerinin büyümesi ve yeniden üretime geçmesi gibi vücudunuzun karşı koymak isteyeceği durumlarda aşırı yorgunluk halleri görülebilmektedir.
Yorgunluk, özellikle erkeklerde kolorektal kanserlerinin belirtilerinde çok sık görülmektedir. İyi bir uyku çekmenize rağmen yok olmayan aşırı yorgunluk hissi için mutlaka doktorunuza başvurarak profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir..

Açıklanamayan kilo kaybı:

Kilo kaybını olumlu bir şey olarak düşünebilirsiniz çünkü yaşlandıkça kilo almanın önüne geçmek çok daha zorlaşacaktır. Ancak, ani ve açıklanamayan kilo kaybı hemen hemen her kanser türünün ciddi bir belirtisi olarak gözlemlenmektedir. Ani kilo kaybı vücudun ters giden bir şeyler karşısında mücadele edebilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağları eriterek sağlaması nedeniyle gerçekleşir. Bu yüzden de ani ve hızlı kilo kayıpları ciddi sağlık sorunlarının habercisi olarak gösterebilir. Bu sağlık sorunlarının biri de kanserdir. Neredeyse her kanser türünde ani ve hızlı kilo kaybı yaşanabilmektedir.

Eğer diyet veya spor yapmamanıza rağmen ani kilo kayıpları yaşıyorsanız çok acil bir şekilde doktorunuza başvurmalısınız.

Erkeklerde göğüs kanserinin belirtileri:

Meme kanseri, kadınların özel değildir. Erkekler de koruma ve kontrol için meme içindeki şüpheli topaklar karşısından son derece dikkatli olmalıdırlar. Bir erkek için meme kanseri tespitinde erken belirtiler mevcuttur. Memenizde olağan dışı bir şişlik fark ederseniz test yaptırmak için hemen doktorunuza başvurmalısınız.
Erkeklerde meme kanserinde genellikle genetik faktörler rol oynar, ancak radyasyon veya yüksek östrojen seviyesi neden olabilecek tedavilere maruz kalma durumunda da meme kanseri oluşum riski yükselebilir. Meme topakları 60 yaşında ve üstündeki erkeklerde çok daha fazla görülmektedir.

Erkeklerde kanserin belirtileri ve türleri:

Birçok kanseri erken aşamada tespit etmek zordur, ama bazı göze çarpan farklılıklar kanser belirtisi olabilir. En sık görülen kanser belirtileri bilmek, hızlı tanı elde etmek için çok önemlidir. Yine de kanser belirtileri tam olarak net belirtiler taşımamaktadır, yani belirtiler değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra her kanser sahibi kişide belirtiler gözlemlenmeyebilir. Kural olarak şunu benimsemeliyiz; Eğer şüpheli bir şey varsa ve vücudunuzla ilgili bir şeyler doğru gitmiyorsa, her zaman mutlaka doktorunuza başvurmalısınız ve gerekli tüm tetkikleri ve testleri yaptırmalısınız. Zaten uzmanlar tarafından önerilen en azından 6 ayda bir olmak üzere senede en az 2 kere mutlaka doktorunuza giderek genel kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir. Lütfen doktor kontrollerinden korkmayınız. Erken teşhis hayatınız kurtarır.

Yorum Yaz