Elma Sirkesi Faydaları: Neye İyi Gelir?

Şifalı Bitkiler kategorisine 2 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 2.311 defa okundu

Elma Sirkesi Faydaları: Neye İyi Gelir?

doğal elma sirkesi

doğal elma sirkesi

Elma sirkesinin PH düzeyi, cilt bakımı, cilt lekeleri, zayıflama, metabolizma hızlandırma, tansiyon, hazımsızlık, yüksek kolesterol gibi bir çok sorunla bitkisel çözüm tedavisinde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Aşağıda elma sirkesi hakkında en çok merak edilen soruları okurlarımızdan sizler için derledik ve bu sorulara yanıtlar vererek elma sirkesinin faydaları ve kullanım alanları hakkında okurlarımıza daha doğru ve net bilgiler sunmak istedik.

Elma sirkesi ateş düşürürmü: Evet elma sirkesi yüksek ateşi düşürüyor ve harareti alıyor. Bir bardağa bir tatlı kaşığı elma sirkesi şurup niyetine içilir.

Elma sirkesi adeti kesermi: Hayır. Elma sirkesi adet sancılarına ve ağrılarına iyi gelir ama adet düzenini etkilemez. Bu nedenle adet kesmek için elma sirkesinin faydası olmayacağı gibi elma sirkesi kullanımı sonrası adet gecikmesi veya kesilmesinden endişe etmek te yersizdir.

Elma sirkesi anası nedir? Sirke yaparken fermentasyon amacıyla sirke yapılacak meyve veya sebze suyunun içerisine mayalama amacıyla konulan az miktardaki sirkeye ana sirke denir.

Elma sirkesi baş ağrısına iyi gelirmi: Elma sirkesinin baş ağrısına karşı bitkisel çözüm amacıyla kullanılması çok eskilere dayanır. Elma sirkesini bir bardak suya 2 tatlı kaşığı olacak şekilde damlatıp üstüne nane ve tarçın tozu ilave ederseniz baş ağrınız geçer.

Elma sirkesi boy uzatırmı? Elma sirkesinde yer alan vitamin mineral ve elementler pek az yiyecekte bulunur. Boy uzamasına olumlu etki eden elma sirkesini çok az miktarlarda salatalarda kullanırsanız çocukların boy uzamasına bir katkınız olmuş olur.

Elma sirkesi bozulur mu?: Elbette her biyolojik madde gibi elma sirkesi de bozulur. Bir sirkenin bozulup bozulmadığı tadı ve kokusundan kolayca anlaşılabilir.

Elma sirkesi dişleri ve cildi beyazlatır mı?: Elma sirkesinin beyazlatıcı etkisi nedeniyle doğal diş beyazlatma da kullanılması mümkün olabileceği gibi aynı zamanda dirsek kararması, koltuk altı kararması, cinsel organ kararması gibi değişik cilt kararmalarına karşı da doğal tedavi sunduğu bilinmektedir.

Elma sirkesi gözenekleri sıkılaştırır mı: Elma sirkesinin cildi yağlı kişilerin ve geniş gözeneklere sahip olanların gözenek sıkılaştırıcı bitkisel losyon olarak kullanmalarında bir sakınca yoktur. Elma sirkesi gözenekleri sıkılaştırırken diğer yandan da mikrop kırıcı etkisiyle gözeneklerin içerisindeki bakterileri öldürür ve akne, sivilce, kist, iltihaba neden olan bakterilerin üremesine engel olur

Elma sirkesi iltihap sökermi: Elma sirkesi özellikle diş apsesi, ve vücudun değişik bölgelerinde oluşan iltihapları yumuşatmak ve sökmek için birebirdir.

Elma sirkesi kabızlık yaparmı: Elma sirkesi kabızlık yapmaz, Aksine kabızlık şikayeti çeken kişilerin elma sirkesinin mide ve bağırsakları düzenleyici etkisinden faydalanmaları gerekir. Yani bu sorunun aslında elma sirkesi kabızlığa iyi gelirmi şeklinde düzeltilmesi gerekirdi.

Elma Sirkesi Karaciğeri temizler mi? Elma sirkesinin kanı ve dolaşımı temizleme etkisi nedeniyle doğal olarak karaciğeri de temizlediği söylenebilir. Elma sirkesi kısaca cildi, vücudu yüzü temizler ve rengi açar.

Elma sirkesi kilo verdirir mi?: Elma sirkesi iki yönüyle kilo verdirir. Birincisi metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisiyle kilo vermeye yardımcı olur. İkinci olarak ta elma sirkesi iştah keser ve yemeğe olan isteği azaltır.

Elma sirkesi mideye zararlı mıdır, mide ağrısına iyi gelir mi?: Elma sirkesinin tek başına mide ağrısına iyi geldiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ancak aşırı ve yoğun elma sirkesi tüketimi özellikle ülser ve reflü şikayetleri olan kişilerin dikkat etmesi gerekir. Aç karnına içilen elma sirkesi mideyi deler ve reflüyü azdırır.

Elma sirkesi öksürüğü keser mi? Elma sirkesinin akciğer soluk borusu ve bronşları temizleme özelliği nedeniyle öksürük kesici etkisi olduğu söylenir. Özellikle sigaradan kaynaklı kuru öksürük şikayeti olanların elma sirkesi denemesini tavsiye ediyoruz.

Elma Sirkesi Tansiyonu Yükseltir Mi? Özellikle tansiyon hastalarının elma sirkesi tüketirken bir miktar ölçülü olmalarında fayda vardır. Herşeyde olduğu gibi elma sirkesinin azı karar faydası zarar olabilir.

Elma Sirkesi tüyleri azaltır mı?: Elma sirkesinin istenmeyen tüyleri zayıflattığı ve hatta tüy dökücü etkisinin olduğu bilinir. Elma sirkeli pamuk ile özellikle lazer epilasyon sonrasıda epile edilen bölgeyi silerseniz tüyler daha cansız ve ince çıkacaklardır. Elma sirkesi saç rengini açar ve sarartır. Bu yönüyle de doğal saç açıcı olarak saçlara tatbik edilebilir.

Elma sirkesi yağ yakar mı?: Elma sirkesi metabolizma hızını artırır ve vücudun yağ yakma mekanizmasını harekete geçirir. Özellikle spordan bir saat önce elma sirkesi, limon ve bal karışımı içerseniz metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Elma sirkesi zayıflatırmı: Elma sirkesi zayıflatıyor. Bu nedenle de bu etkisinden dolayı bir çok zayıflama diyetinde adı geçer, özellikle yurt dışında doğal yapılmış elma sirkeli zayıflama hapları çok popülerdir.

Elma sirkesi doğal mı? Piyasada satılan Fersan, Doğanay, Kavaklıdere, Tariş gibi elma sirkesi markalarının tamamının ürünleri doğaldır. Ama doğallıkla kastedilen ev yapımı yöntemlerle yapılan fermantasyon ise bu ürünler fabrika ortamında üretilmektedir.

 

Yorum Yaz