El Ayak Ağız Hastalığı Nasıl Olur: El Ayak Ağız Hastalığının Belirtileri

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 1.403 defa okundu

El Ayak Ağız Hastalığı Nasıl Olur: El Ayak Ağız Hastalığının Belirtileri

el ayak ağız hastalığının belirtileri

el ayak ağız hastalığının belirtileri

El ayak ağız hastalığı nasıl bulaşır?

El, ayak ve ağız hastalığı, son derece bulaşıcı bir durumdur. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle 5 yaşın altındaki çocukları ve yaşlıları etkiler. El, ayak ve ağız hastalığı bu bölgelerde oluşan kabarcıklar ve kızarıklar ile karakterizedir.

El ayak ağız hastalığı bulaşma yolları:

Bu hastalık temas ile bulaşır. Başkalarının kıyafetlerinin ve eşyalarının kullanılması da bulaşmasıan neden olabilir.

El ayak ağız hastalığının sebepleri:

Coxsackie virüsünün en çok da coxsackie virüsü A16 türünün neden olduğu hastalık, insandan insana kolayca yayılabilir. El, ayak ve ağız hastalığı öksürük ya da hapşırma gibi hava ile temas edilen yollarla da bulaşır.

El ayak ağız hastalığı kimlere bulaşır?

Küçük çocuklarda el, ayak ve ağız hastalığı kapma riski yüksektir. Çünkü okul gibi kalabalık ortamlarda virüsler hızla yayılabilir. Erişkinlerde ve gençlerde ise hastalık genellikle görülmez çünkü bağışıklık oluşturulmuştur.

El ayak ve ağız hastalığı belirtileri nelerdir?

Belirtiler enfeksiyondan sonra üç ila yedi gün içinde gelişmeye başlar. Enfeksiyondan takriben 4 ya da 9 gün sonra karakteristik kabarcıklar ve döküntüler ortaya çıkar.

El, ayak ve ağız hastalığında diğer belirtiler şunlardır:

– Ateş
– İştahsızlık
– Boğaz ağrısı
– Baş ağrısı
– Sinirlilik
– Dil ve diş etlerinde ve ağızda acıma ya da ağızda kırmızı kabarcıklar
– El ve ayak tabanı üzerinde kırmızı döküntüler (Bu döküntü ağrılı olabilir ama genellikle kaşıntılıdır.)

El ayak ağız hastalığı nasıl başlar?

El, ayak ve ağız hastalığı genellikle fiziksel muayene ile konabilir. Doktor kabarcık ve lekeleri kontrol ederken yaş ve belirtiler hakkında bilgi alır. Ayrıca boğazdan ve dışkından örnekler alınarak virüs test edilebilir.

El ayak ağız hastalığı nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda, bu enfeksiyon tedavi edildiğinde 1 hafta ya da on gün içerisinde geçer. Ancak bazı hastalarda semptomlar değişebilir. Reçeteli ya da reçetesiz topikal merhemler kabarcık ve döküntüleri yatıştırmaya yardımcı olabilir. Boğaz ağrısı ve baş ağrısı için ağrı kesiciler kullanılabilir. Genellikle bu durumlarda asetaminofen veya ibuprofen önerilir. Ayrıca boğaz şurupları, pastiller veya tuzlu su gargarası tahriş olmuş boğazın tedavisinde kullanılabilir. Enfekte olan çocukların yeterli miktarda sıvı alması oldukça önemlidir. Bazı içeceklerin asit içermesi boğazın daha çok tahriş olmasına neden olabilir. Çocuğunuz sıvıları reddeder ve sıvı kaybı yaşarsa hemen doktora başvurmalısınız.

El, ayak ve ağız hastalığında uzun vadede beklenen nedir?

5 ila 7 gün içinde ilk belirtiler geçerek daha iyi hissetmeniz gerekmektedir. Yeniden bulaşması nadirdir. Genellikle vücudun bağışıklık sistemi hastalığın tekrar oluşmasını engeller. Eğer 10 günün sonunda belirtiler devam ediyorsa ve hastalık şiddetleniyorsa acil tıbbi müdahale için doktora başvurmanız gerekir.

El ayak ağız hastalığına ne iyi gelir?

El, ayak ve ağız hastalığına karşı en iyi koruma hijyene dikkat etmektir. Ellerin sık sık yıkanması virüsün bulaşma riskini düşürebilir. Bu nedenle çocuklara sıcak su ve sabuk kullanılarak ellerin yıkanması gerektiği öğretilmelidir. Özellikle tuvaletten sonra ve dışarıdan geldikten sonra eller hemen yıkanmalıdır. Çocuklar ellerini ve diğer nesneleri ağzına götürmeyi sevdikleri için el yıkama oldukça önemlidir. Ayrıca çocuklara oyuncakları ve diğer nesneleri ağızlarına götürmemeleri öğretilmelidir. El, ayak ve ağız hastalığı görülen kişilerle temas etmekten kaçınılmalıdır. El, ayak ve ağız hastalığında kabarcıklar ve deri döküntüsü virüsün bulaştığı ilk günlerde görülmez. Bu nedenle çocuğunuzda boğaz ağrısı ve baş ağrısı varsa doktora götürerek hastalığın erkenden teşhis edilmesini ve başkalarına yayılmasını önleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • ErdemCevapla

    Meraba bende yurume bozuklugu denge bozuklugu sese karsi panik atak halsizlik dalginlik bunlarin sebepleri nelerdir bitkisel cozumu varmi
    Tskuler

    Kas 12, 2016 12:04