Eklem Ağrıları Nasıl Geçer: Eklem Ağrılarına Doğal Çözüm

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 8.390 defa okundu

Eklem Ağrıları Nasıl Geçer: Eklem Ağrılarına Doğal Çözüm

eklem ağrılarına doğal çözüm

eklem ağrılarına doğal çözüm

Eklem ağrıları neden olur?

Eklem ağrısı osteoartrit, romatoid artrit, gut, bursit, tendinit veya bir zorlanma, burkulma veya ligament gibi nedenler ile ortaya çıkabilir. Eklem ağrıları vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ancak en sık diz, omuz ve kalça bölgesinde görülmektedir. Ağrının şiddetli değişebilir ve ağrıyla birlikte eklemlerde şişme ya da sertlik oluşabilir. Eklem ağrısı halsizlik ateş de yapabilir. Şiddetli eklem ağrısı, özellikle artrit gibi dejeneratif koşullar nedeniyle oluşabilir. Eğer eklem ağrısına şişlik, kızarıklık ve hassasiyet eşlik ediyorsa ya da ağrı üç günden fazla sürüyorsa doktora görünülmelidir. Eklem ağrıları için doğal çözümler de uygulanabilir.

Eklem ağrılarına ne iyi gelir: Eklem ağrıları için bitkisel ilaçlar

1. Eklem ağrıları için masaj

Masaj terapisi dolaşımı artırmaya yardımcı olur ve inflamasyonu yatıştırır. Birçok araştırmada düzenli masajın ağrı ve sertliği giderirken etkilenen eklem içinde hareket aralığı artırdığı ortaya çıkarılmıştır. Etkilenen bölgeye masaj için sıcak yağ olarak hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, hardal yağı ya da sarımsak yağı kullanılabilir.

2. Sıcak ve soğuk kompres

Dönüşümlü olarak uygulanan sıcak ve soğuk kompres eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Isı terapisi ağrıyı azaltır, kan akışını artırmaya yardımcı olur ve ağrılı kas ve eklemleri rahatlatır. Soğuk terapi ise iltihabı azaltır ve etkilenen eklem çevresini uyuşturur.
– Her uygulamayı da yapmadan önce sıcak su ya da buz havluya sarılmalıdır. Doğrudan cilde uygulanmamalıdır.
– Sıcak kompres etkilenen alan üzerinde yaklaşık üç dakika bekletilir. Ardından yaklaşık 1 dakika kadar da soğuk kompres uygulanır.
– İşlem günde birkaç kez 15 ila 20 dakika boyunca uygulanabilir.
Not: Sıcak kompres tahrişe neden oluyorsa ısı terapisi kullanılmamalıdır. Ayrıca dolaşım problemleri varsa soğuk kompres kullanılmamalıdır.

3. Çemen otu

Çemen otu, antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri nedeniyle eklem ağrıları için en popüler çözüm olarak kullanılır. Artrit tedavisinde özellikle kullanılmaktadır.
– 1 tatlı kaşığı çemen tohumu bir bardak ılık suya eklenir. Bu karışım her gün sabahları tüketilir.
– Alternatif olarak, sadece bir çay kaşığı çemen tohumu gece ve ertesi sabah yenebilir.

4. Zerdeçal

Zerdeçal eklem ağrıları için mükemmel bir çözümdür. Anti enflamatuar ve antioksidan özellikleri ile zerdeçal curcumin denilen bir aktif madde içerir. Bu madde eklem ağrılarında oldukça etkilidir.
– Bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve küçük bir bardak sütle karıştırılır. Bir kaç gün boyunca günde 1 kez tüketilebilir.
– Zerdeçalı bitki halinde tüketmek yerine her gün 250-500 mg zerdeçal kapsülü de alınabilir.

Not: Zerdeçal kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Çünkü zerdeçalın kan sulandırıcı etkisi vardır ve safra kesesi sorunlarının daha da kötüye gitmesine neden olabilir.

5. Elma sirkesi

Elma sirkesi, eklem ve bağ dokularında birikmiş toksinlerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak eklem ağrısı azaltmaya yardımcı olur. Alkalize etkisi nedeniyle artritten şikayetçi kişilere özellikle tavsiye edilmektedir. Ayrıca, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller açısından da zengindir.
– 1 ila 3 çay kaşığı organik elma sirkesi ve bir bardak ılık su içerisine biraz bal eklenerek karıştırılır. Bu karışım yemeklerden önce günde üç defa tüketilebilir. Eklem ağrısına yardımcı olmanın yanı sıra genel sağlık açısında da faydalıdır.
– 1 çorba elma sirkesi ve zeytinyağı karışımı ile etkilenen bölgeye masaj yapılabilir. Eklem ağrısı geçene kadar masaja devam edilir.

6. Sarımsak

Kükürt ve selenyum açısından zengin olan sarımsak, artrit ve eklem ağrısında oldukça etkilidir. Kükürt, eklem ağrısını ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve selenyum ise anti romatizmal bir etkiye sahiptir.

Eklem ağrısı için hangi doktora gidilir?

Eklem ağrıları için ortopediste başvurulmalıdır.

Eklem ağrısına bitkisel tedavi

Eklem ağrısına iyi gelen yağlar da kullanılabilir. Ağrı oluşan alanlara yağlar ile masaj yapılabilir. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Eklem ağrısına iyi gelen yiyecekler beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır.

Yorum Yaz